07 Temmuz 2003 Pazartesi
 
 
 BİZE ULAŞIN | ARŞiV | KÜNYE | HABER İNDEKSİ |  SIK KULLANILANLARA EKLE |  AÇILIŞ SAYFASI YAP  
Şişmanlara müjde...

Menopoz döneminde kadınların korkulu rüyası olan kemik erimesi kilolu kişilerde daha seyrek olarak görülüyor

     Menopoz döneminde kadınların korkulu rüyası olan kemik erimesinde (osteoporoz) şişmanlığın, zayıf ve minyon tiplere oranla avantaj sağladığı bildirildi.
     İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Eskiyurt yaptığı açıklamada, bir iskelet hastalığı olan ve halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporozu, ''kemiklerin sessiz hırsızı'' olarak nitelendirdi.
     Prof. Dr. Eskiyurt, doku kaybı nedeniyle kemiğin daha çabuk kırılmasına yol açan hastalığın, yaygın bel ağrılarının yanı sıra giderek artan boy kısalması ve kamburluk gibi şekil bozukluklarına yol açabildiğini söyledi.
     Şişman kadınların kemik yapılarının zayıflara göre daha sağlam olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eskiyurt, şunları söyledi:
     ''Kiloluların kas gücü daha fazla, kemik yapıları daha gelişkin. Özellikle yaşlı insanlarda, fazla kiloların düşmelerde avantaj sağladığı görüldü. Genç insanların ellerinin üzerine doğru, yaşlıların ise kalçalarının üzerine düştükleri bir gerçek. Yaşlılar için ayrıca kemik erimesinin neden olduğu kalça kırıkları dünyada 3. ölüm nedeni. Bu yüzden bu hastalık ihmal edilmemeli, mutlaka doktorun tedavisi ve tavsiyeleri uygulanmalıdır. Kilolularda, kemik yapısı güçlü olduğu için hastalığa yakalanma riski daha az. Yakalanmış bile olsalar, özellikle düşmelerde vücuttaki yağlar yastık vazifesi görerek, kırıkları önlüyor.''
     Prof. Dr. Eskiyurt, ABD'de yapılan bir araştırmanın dans edenlerin kemiklerinin, etmeyenlere göre daha güçlü olduğunu ortaya çıkardığını belirterek, bol bol dans etmeyi önerdi.