FIFA'dan Rusya'ya 'zoom' ayarı

İyisiyle kötüsüyle bir Dünya Kupası'nın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Hafta sonunda önce üçüncülük maçı, daha sonra da şampiyonluk maçını izleyeceğiz ve turnuva sona erecek. Peki 2018 Dünya Kupası FIFA için nasıl geçti sizce?

FIFA'dan Rusya'ya 'zoom' ayarı

Zoom yapılmasından rahatsızlar

İnternet sitelerine düşen haberde FIFA'nın yani Uluslararası Futbol Federasyonu'nun Dünya Kupası tespitleri yer aldı. Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nın genel hatlarıyla FIFA'yı tatmin ettiği belirtildi. Ancak çok önemli bir detaya da dikkat çekildi: FIFA, genel hatlarıyla turnuvadan memnuniyet duysa da, tribünlerdeki kadın seyircilere zoom yapılmasından rahatsız!

 

 

'Cinsiyetçilik' problemi

Cinsiyetçilik, yani kadın-erkek eşitsizliği ne yazık ki söz konusu futbol olduğunda da karşımıza çıkan çok ama çok büyük bir problem. Futbolun uzun yıllardır sadece erkeklere indirgenen bir spor olduğu da  malum. Ve bir de tabii kameraların maç esnasında tribünlerdeki kadın izleyicilere çevrilmesi durumu var. İlla kadın olacak!

Sadece 'güzel' kadınlar!

Ki sıkıntı tam olarak bu. Bilinçaltına itilen mesaj: "Futbolu erkekler oynar, kadınlar izler." Ve sadece kameraların kadın izleyicileri görüntülemesi de değil konu, kameraların 'en güzel' kadınları seçmesi ve bu 'en güzel' kadınlara 'zoom' yapması. İşte bu tam olarak FIFA'nın da vurguladığı bir cinsiyetçilik. FIFA Yönetim Kurulu adına konuşan Federico Addiechi, Dünya Kupası'ndaki cinsiyetçiliğin aşılması için harekete geçileceğini belirtmiş.

 

 

Farkında bile değiliz

"Aman canım, ne var bunda?" şeklinde yaklaşamayız konuya. Kadınlar meyve değil ki aralarından en güzeli tespit edilsin! Ne münasebet... Ve maç esnasında kameranın kadınları görüntülemesini öylesine kanıksamış durumdayız ki garip gelmiyor ne yazık ki. FIFA bu uyarıyı yapmasa belki de birçoğumuz bu cinsiyetçiliğin farkında olmayacağız.

FIFA'nın uyarısı sevindirici

Turnuva öncesinde ev sahibi Rusya'nın homofobi ve ırkçılık gibi konularda problemler yaşayacağı iddia edilmişti. Rusya'nın organizatörlüğündeki bir etkinlikte genelde bu tarz iddialar hep gündeme gelir. Neyse ki ciddi bir sorun yaşanmadı. Ancak bunların yerine en az 30 kadına yönelik cinsel taciz vakası olduğu basına yansıdı. 30 ciddi bir rakam. Küçümsenemez. FIFA'nın bu konuya karşı hassas yaklaşması tabii ki sevindirici. Bu da bir şey!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak