FIFA yöneticisinin "Sahayı terk edin" önerisi yeterli mi?

FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura'nın "Irkçı söylemlerle karşılaşan futbolcular sahayı terk etmeli" önerisi yeterince makul mu?

FIFA yöneticisinin "Sahayı terk edin" önerisi yeterli mi?

Günümüzde dünya futbolunda taraftarlar büyük söz sahibi. Oluşturulan kamuoyu, sosyal medyanın da yaralayıcı etkisiyle birlikte gerçekten rahatsız edici boyutlara varabiliyor. Tepkilerini sert bir şekilde dile getiren taraftarların bu yönü, futbolcular için de epey zor göğüslenebilir durumların önünü açıyor. FIFA'nın yaptığı kampanyalar da tek başına yeterli kalmıyor gibi görünüyor olsa gerek ki, futboldaki bu üslup tartışması bitmek bilmiyor. 

Irkçılık tartışması yıllardır var

 

Futbolcuların memleketleri ve 'ırkları' üzerinden tribünlerden duydukları hakaretler de dünya kamuoyunca 'kabul edilmez' görülse bile ne yapılırsa yapılsın önüne geçilemeyen bir durum. FIFA'nın uzun yıllardır "Irkçılığa dur de" başlığıyla yürüttüğü kampanya, futbolcuların kamera karşısına geçtiği ve önemli bir adımdı. Ne var ki, taraftarların bu yöndeki eğiliminin yönüne Avrupa futbolunda da dünya futbolunda da kolay kolay geçilemiyor.

İlginç bir öneri geldi

FIFA Genel Sekreteri Fatma Samoura'nın yakın zamanda yaptığı bir açıklama da bu konu üzerine tekrar düşünmemizi sağlayacak cinsten:

"Bunun ne kadar zor olduğunu bilsem de, futbolcuların ırkçı tezahüratlarla karşılaştıktan sonra sahayı terk etmeleri gerektiğini düşünüyorum."

Pratikte uygulanabilir gibi mi?

Fatma Samoura'nın yaptığı açıklama, kendisinin de belirttiği gibi "Maaş alan" futbolcular için hiç de kolay bir şeyi işaret etmiyor. Sonuçta hiçbirimiz, işyerimizde yaşadığımız herhangi bir sorun nedeniyle bir anda ofisi terk edip ertesi sabah hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam edip işimize dönemiyoruz. Şu veya bu şekilde tekrar tepkileri göğüslemememiz gerekiyor. Futbolcular için ise durumun yaptırımları belki de bizim karşılaşabileceklerimizden daha ağır.

Taraftarın üslubu daha da sertleşir

O ana kadar ırkçı tezahürat yapmayan bir taraftarın gözünde futbolcunun düşeceği pozisyon, muhtemelen "Maçı terk eden zayıf futbolcu" kadar kötü bir imajdan fazlası olmayacaktır. Eğer bir gün gerçekten ırkçı söylemleri futboldan uzak tutmayı başarabilirsek, geri dönüşü daha hızlı olacak ve hiçbir futbolcu bundan zarar görmeyecektir. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak