Ege

27.09.2009 - 01:10 | Son Güncelleme: 27.09.2009-1:16

F klavye açılımı

Bayraklı Halk Eğitim Merkezi, Türkçe için özel hazırlanan ‘F klavye’ nin yaygınlaştırılması amacıyla kampanya başlattı. Merkezde, ‘F klavye’ dizilimli bilgisayar kursları düzenlenecek

Sitene Ekle
F klavye açılımı

CAN ÖZLÜ İzmir DHA

Demokratik açılım, Ermeni açılımı derken, Bayraklı Halk Eğitim Merkezi de son günlerde tartışılan açılım modasına yeni bir boyut kazandırdı. Önümüzdeki günlerde, Muhittin Erener Mahallesi’ndeki yeni binasında yüzlerce Bayraklı vatandaşına, onlarca farklı kategoride eğitim vermeye hazırlanan Bayraklı Halk Eğitim Merkezi, İngilizce (Q) klavye yerine, Türk Standartları Enstitüsü onaylı Türkçe (F) klavyede bilgisayar ve hızlı yazım eğitimi verme kararı aldı.

Hızlı ve doğru yazmak için
Merkezin Bilgisayar Eğitmeni ve projenin fikir babası Erdoğan Mert, “1955 yılından beri, dünyanın en bilimsel klavyesi olarak kabul edilen milli F klavyemiz, ülkemize sayısız hızlı ve doğru yazma şampiyonlukları kazandırdığı halde, yanlış politikalar nedeniyle unutulmaya yüz tuttu. Ülkemizi İngilizce Q klavyeden temizlemek üzere ürettiğimiz bu proje ile Türkiye’ye  hızlı yazım konusunda yeni şampiyonluklar kazandırmayı hedefliyoruz. Bunun için çalışıyoruz” diye konuştu.

Q klavye on parmak kullanılmıyor

Dünya genelinde 130 yıldır kullanılan Q klavyenin, Amerika için bile verimsiz olduğunu belirten Mert “Q klavye on parmak tekniğine göre hazırlanmadığı için yazımı oldukça zordur. Eğitmen İhsan Yener, 1945 yılında 180 bin Türkçe kelimeyi inceleyerek F klavye dizilimini ortaya çıkardı ve 1955 yılında TSE belgesi aldı. Gümrük kanununda yapılan değişiklikler ile Q klavye ithalatına da yasak getirildi. Buna rağmen bu kanun delinerek İngilizce klavye ülkemize yayıldı. İngilizlerin bile on parmak yazamadığı Q klavyeyi günlük yaşamımızdan çıkartmak istiyoruz” diye konuştu.
Mert, yapılan uluslararası hızlı yazma yarışmalarında F klavye ile yazan yarışmacıların başarıya ulaştığını, en son Bilgi İşlem Federasyonu’nun düzenlediği 2009 Pekin Hızlı Yazım Yarışması’nda, F klavye kullanan Türk temsilcilerin 1’incilik, 3’üncülük ve 4’üncülük elde ettiğini söyledi.


Etiketler:
Kar fırtınasına ne denir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.