Facebook açıkladı! Instagram'da şifre skandalı

Facebook'ta yaşanan şifrelerin düz metin olarak saklanması skandalının bir yüzü daha ortaya çıktı.

1-

Instagram'ın sahibi,  popüler sosyal medya platformu Facebook, geçtiğimiz haftalarda kullanıcı şifrelerinin düz metin olarak saklandığını açıklamıştı.

2-

Hemen ardından bu konu hakkında konuşan Facebook, şifrelerin şirket içi sunucularda tutulduğunu ve  bu bilgilere dışarıdan erişilemeyeceğini ifade etmişti.

3-

Hatta sosyal medya devi, bu bilgilere ulaşımı kötüye kullanmalarıyla ilgili herhangi bir kanıt olmadığı da belirmişti.

4-

Fakat siber güvenlik uzmanı Andrei Barysevich, bu hareketin doğru olmadığını ve Facebook'un bu şifreleri tutması için hiçbir nedeni olmadığını belirtmişti.

5-

Ancak bu skandal bununla bitmedi tabi...

6-

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, sahibi olduğu  Instagram uygulamasına ait milyonlarca kullanıcının parola bilgilerinin şifrelenmeden saklandığını ve bu bilgilerin şirket çalışanlarını erişimine açık  olduğunu tespit ettiklerini duyurdu. 

7-

Instagram kullanıcılarının şifrelenerek saklanması gereken parola bilgileri,  şirket tarafından düz metin olarak ve 20 binden fazla çalışanın erişimine açık  bir şekilde depolandı.

8-

Öte yandan Instagram hesaplarıyla ilgili güvenlik açığı geçen ay gündeme gelmiş, Facebook bu durumu kabul ederek, şirket personeli tarafından  parola bilgisine ulaşılabilen hesap sayısının on binlerle sınırlı olduğunu  açıklamıştı.

9-

Facebook'tan yapılan son açıklamada, milyonlarca Instagram kullanıcısının bu güvenlik açığından etkilendiğinin tespit edildiği belirtildi.  

10-

Uzmanlar kullanıcılara hesap güvenliği için parolalarını  yenilemelerini tavsiye ediyor.

İlginizi Çekebilir