Facebook Jobs, İş Fırsatları adıyla Türkiye'de kullanıma sunuldu

10.09.2018'de eklendi10.09.2018-16:52 'de güncellendi
Facebook'un hem işverenler hem de iş arayanlar için oldukça faydalı olan uygulaması Facebook Jobs, İş Fırsatları adıyla Türkiye’ye açıldı.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Facebook, işverenlerin kendi sayfaları aracılığıyla iş ilanları vermelerine olanak sağlayacak Jobs adlı yeni özelliğini daha önce duyurmuştu. Uygulama sayesinde Facebook, işveren ve iş arayanları Messenger ile görüştürüyor.

Ücretsiz olan özellik, kullanıcıların Facebook'ta resmi sayfası olan yerel işletmelerle iletişime geçmesini ve iş başvurusu yapmasını sağlıyor. Ayrıca platformdaki işletmeler de yeni iş ilanları oluşturabilir, uygulamaları yönetebilir ve Facebook üzerinden mülakat yapabilir.

İş Fırsatları aracı ile sektör ve iş türü seçerek daraltılmış arama da yapılabiliyor. Platformda tam ve yarı zamanlı, staj ya da gönüllü işler için ilanlar da var.

Özellik sayesinde iş arayanlar, uygulama içerisinde verilen iş ilanlarına başvuru yapabilecek. Facebook ise başvuruları Messenger üzerinden işverenlere iletecek. Bir Facebook sayfasına sahip bir firma, ücretsiz ve istediği kadar iş ilanı verebilecek. Bu iş ilanları haber akışında da karşınıza çıkabilecek. 

Bu uygulamanın Linkedin için tehdit oluşturacağı da söyleniyor. Facebook şimdilik iş aramak için pek kullanılan bir platform olmasa da ilerleyen zamanlarda Linkedin ve benzer platformları geride bırakabileceği düşünülüyor.

Linkedin ve Facebook’u ayıran en önemli noktalardan biri ise Linkedin'de orta ve üst düzey yeteneklere sahip çalışanların aranması. Facebook için hedeflenen ise küçük veya büyük firmaların herhangi bir iş için iş ilanları verebilmesi.