Dünya
17.03.2015 - 09:30 | Son Güncelleme: 17.03.2015-9:57

Facebook'tan Atatürk kriteri

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, içerik sınırlama alanında uygulamaya koydukları yeni politikaya ilişkin açıklamasında Atatürk'ü örnek gösterdi. Buna göre sitede Atatürk'e hakaret içerikli bir paylaşım yapıldığında herhangibir şikayet beklenmeden içerik kaldırılacak.

Sitene Ekle

Facebook'un güncellenen topluluk standartlarında toplam 11 kategori bulunuyor. Kategoriler arasında nefret söylemi, şiddet görüntüleri, zorbalık ve taciz var. Zuckerberg'in örnek olarak gösterdiği Atatürk kriteri ise nefret söylemi kategorisinde değerlendiriliyor. 

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg yaptığı kategori açıklamasında Atatürk örneği de yer aldı. Zuckerberg, her ülkede ifade özgürlüğü sınırlarının farklı olduğunu ve Facebook'un bu sınırları dikkate aldığını söyledi.

Facebook'un kurucusu, bu noktada Almanya ve Türkiye'yi örnek verdi.

Zuckerberg, "Almanya'da Yahudi soykırımını inkar etmek yasak. Türkiye'de de Atatürk'e hakaret yasaya aykırı. Müslüman ülkelerde de dine küfretmek suç kabul ediliyor" dedi.

Faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki yasal ve kültürel yapısına saygı duymak zorunda olduklarını vurgulayan Zuckerberg, Facebook'a yapılan içerik kaldırma başvuru rakamlarını da açıkladı.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    2004 yapımı 'Mustafa Hakkında Her şey' adlı filmin müzikleri hangi guruba aittir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.