Facebook'tan canlı yayın kararı! Yasaklanıyor...

Facebook, canlı yayınlarda toplum kurallarını ihlal eden hesaplar ile alakalı kararını verdi.

1-

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz aylarda Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısı sonrası canlı yayın politikalarında değişikliklere gitti.

2-

Facebook, gerçekleştirilen katliam sonrası kuralları ihlal eden canlı yayınları yasaklayacak.

3-

Facebook'un canlı yayınlarla ilgili bu önlemi, mart ayında Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerine yönelik gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırının failinin, saldırıyı  Facebook üzerinden canlı yayınlaması sonrası aldığı belirtildi.

4-

Facebook yetkilisi Guy Rosen, kişisel blogunda paylaştığı yazıda, belirli toplum kurallarını ihlal eden kullanıcıların Facebook'un canlı yayın  özelliğini kullanmalarının geçici süreyle engelleneceğini bildirdi.

5-

Rosen, canlı yayın yapması yasaklanan kullanıcıların, reklam oluşturmak gibi Facebook'un diğer hizmetlerinden de engelleneceğini belirterek,  "Bugünden itibaren canlı yayınla ilgili kurallarımızı sıkılaştırıyoruz. Örneğin,  terörist bir grubun açıklamasını paylaşan bir kullanıcının canlı yayın yapması  derhal engellenecek." ifadelerini kullandı.

6-

Ayrıca sosyal medya devinin, video ve canlı yayınlardaki kötü amaçlı kullanımı engellemek amacıyla daha iyi video yakalama teknolojisi geliştirmek için 7,5  milyon dolar yatırım yaptığı kaydedildi.

7-

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur ve Linwood camilerine yönelik gerçekleştirilen saldırıda, saldırgan, Facebook başta olmak üzere birçok  sosyal paylaşım sitesi üzerinden saldırıyı canlı yayınlamıştı. 

8-

Facebook, söz  konusu 17 dakikalık canlı yayının kendilerine ihbar edilmediğini ve ilk şikayetin  yayın sona erdikten 12 dakika sonra geldiğini duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir