06.04.2015 14:03 | Son Güncelleme:

Twitter, Facebook ve Youtube erişim engeli kaldırıldı

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin görüntüleri, mahkeme kararına karşın kaldırmadığı gerekçesiyle Twitter ve Youtube'a erişim engellendi. Facebook'un ise söz konusu içeriği kaldırdığı ve bu nedenle erişim yasağı olmadığı öğrenildi. Twitter'a olan erişim engeli akşam saatlerinde, Youtube'un erişim engeli ise gece saatlerinde kalktı.

TWITTER VE  YOUTUBE'A YASAK GELDİ
 
Erişim Sağlayıcıları Birliği, şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim  Kiraz'ın rehin alınması görüntülerinin yayınlandığı sosyal paylaşım sitesi  Twitter ile video paylaşım sitesi YouTube'a erişimin, mahkeme kararı  doğrultusunda engellendiğini bildirdi.
 

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini mahkeme kararına uyarak kaldıran Twitter'a erişim açıldı.

YOUTUBE ERİŞİME AÇILDI

Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasıyla ilgili görüntülerin kaldırılmasına ilişkin mahkeme kararı doğrultusunda erişimi engellenen YouTube, söz konusu kararı uyguladı. YouTube, bu görüntülere ve benzer içeriklere Türkiye'den erişimi engelledi. Bunun üzerine video paylaşım sitesi YouTube, yeniden erişime açıldı.

FACEBOOK'UN YASAĞI KALDIRILDI

 
Erişim Sağlayıcıları Birliği'nden alınan bilgiye göre, Mahkeme kararının ulaşmasının ardından ilgili içeriklerin çıkarılması için Facebook, Yotube ve Twitter'a bilgilendirmede bulunuldu. Facebook, söz konusu mahkeme kararındaki içeriği kaldırdı. Bunun üzerine Facebook'a erişim yasağı  engeli uygulanmadı. Twitter ve Youtbe ilgili içerikleri kaldırmadıkları için erişim yasağı getirildi.  Twitter ve Yotube'un içerikleri kaldırması durumunda erişim yasağının kaldırılacağı kaydedildi.

NEDENİ SAVCI KİRAZ'IN GÖRÜNTÜLERİ 
 
Olayın nedeni geçen hafta öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı sırada çekilen görüntüleri...  Savcı Mehmet Kiraz’ın teröristlerce rehin alındığı ana ilişkin fotoğrafların ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, bu fotoğrafların DHKP-C silahlı terör örgütünün propagandasına yönelik olduğu gerekçesiyle kaldırılmasını istedi.
 
Mahkemeye başvuran savcılık, söz konusu yayınların kaldırılmasını, kaldırılmadığı taktirde ise linklerin bulunduğu Twitter, Facebook, Youtube ve bazı haber sitelerine erişimin engellenmesini talep etti.
 
Talebi değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun da yayınların kaldırılmasına karar verdi. Altun kararında, savcı Kiraz’ın şehit edilmesi ve sonrasındaki süreçte haberler yapıldığı, bu haberlerin içeriğinde fotoğraf, ses kaydı ve videolar olduğunu belirterek, “Bu haberlerde DHKP-C silahlı terör örgütünün propagandasına yönelik paylaşımlarda bulunulduğu, olayda görev yapan emniyet görevlileri ile birlikte bir kısım yargı mensuplarının görüntülerinin yayınlandığı, kamu düzenini bozacak nitelikte yorumlara yer verildiği ayrıca halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlarının işlendiği görülmüştür” dedi.
 
FACEBOOK İÇERİĞİ KALDIRDI
 
İçerik Sağlayıcıları Birliği ise kararı Turkcell Superonline, TTNET, Turkcell, Vodafone ve AVEA'ya iletti.
 
Söz konusu video, görüntü ve seslere ilişkin içeriğin kaldırılmadığı gerekçesiyle Twitter ile video  paylaşım sitesi YouTube'a erişim engellendi. Facebook karara konu olan yasaklı linki sitesinden kaldırınca erişim engeli kaldırıldı.
 
TWITTER'DAN İLK AÇIKLAMA
 
Twitter erişim yasağının ardından Twitter Policy hesabı üzerinden ilk açıklamayı da yaptı. Twitter, Türkiye’de yaşanan kesintinin farkında olduklarını ve siteye erişimin tekrar açılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Açıklamada "Hizmetimizin Türkiye’de kesintiye uğradığı bilgilerini aldık. Kullanıcılarımıza en kısa sürede erişimi tekrar sağlamak için çalışıyoruz” denildi.
 
TWİTTER 20.00 SULARINDA ERİŞİME AÇILDI
 
Eğitim Sağlayıcıları Birliği, saat 18:45 sularında yapılan açıklamada twitter'a erişimin kısa sürede başlayacağını duyurdu. Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent  Kent, Twitter'ın erişime açılmasının kısa süre içinde gerçekleşeceğini bildirmişti. 
 
Kent, yaptığı yazılı açıklamada, Twitter'ın kısa süre içinde erişime  açılacağını belirterek şunları kaydetmişti.
 
"Twitter'ın vekaleten Türk hukuku meselelerini yürüten avukatı  tarafından, 'www.twitter.com' adresi üzerinde yer alan içeriklerden İstanbul 1.  Sulh Ceza Hakimliğinin 2015/1644 değişik iş numaralı kararında yer verilen ve  akabinde, Erişim Sağlayıcıları Birliğinin 'benzer içerik' tespitiyle 2015/1341  dosya numaralı 2015/33 karar numaralı işlemiyle iletilen benzer içeriklerin  tamamının Türkiye'den erişime engellendiği hususu teyit edilmiş, Twitter  avukatının bu beyanı işletmelere iletilmiş, Twitter'ın erişime açılması kısa süre  içerisinde gerçekleşecektir."
 
Twitter'a olan erişim yasağı saat 20.00 sularında kaldırıldı.
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ'NE SORULDU
 
Konu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a da soruldu. İbrahim Kalın şöyle yanıtladı: "Ben de yeni haberdar oldum. Şu anda erişim engellemesi söz konusu değil. Savcılığın talebi gelmiş. Geçen hafta acı bir olay yaşadık. Sonrasında da yaşananlar olayın kendisi kadar üzücüydü. Bir takım medya gruplarının bu fotoğraflarını terör örgütünün propagandasını yapar gibi yapmış olması, onca ikaza rağmen kabul edilebilir değildir. O fotoğraflar yurtdışındaki bir çok basın kuruluşu tarafından da kullanılmadı. Gerekli uyarılar yapılmıştır, takibi de yapılacaktır. Savcılıktan gelen talep de bu görüntünün hiçbir mecrada kullanılmaması ile ilgili bir taleptir. Basın kuruluşlarımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirseydi bu konu gündemimizde olmayacaktı. Cumhurbaşkanımız özel güvenlik birimlerinin  değerlendirilmesi talebinde bulundu. Çağlayan’da nasıl bir güvenlik zaafı olduğunu müşahade ettik. Bir takım yeni güvenlik tedbirlerinin alınması kaçınılmazdır.
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0