Facebook'u silmek isteyenlere 8 alternatif uygulama

16.04.2018'de eklendi16.04.2018-14:54 'de güncellendi
Politik veri firması Cambridge Analytica’in, milyonlarca kullanıcının kişisel bilgilerini sızdırdığı ortaya çıktıktan sonra insanlar Facebook’u silmeye başladılar. Tüm dünya genelinde kullanıcılar Sosyal Medyada #DeleteFacebook yazarak hızlıca büyük bir etkileşim yarattılar. Bu bağlamda siz de Facebook yerine alternatif uygulama arayışındaysanız, sizin için derlediğimiz 8 uygulamaya bir gözatın!
Gülşah Karaman/milliyet.com.tr

Son günlerde dünya gündeminden düşmeyen Facebook maalesef kullanıcıları gözünden düşmeye başladı. Bugünlerde kullanıcılar Facebook hesaplarını silip silmeme konusunda tereddüt yaşıyorlar. Siz de bu kullanıcılar arasında yer alıyorsanız, sizin için derlediğimiz Facebook’a alternatif 8 uygulamadan faydalanabilirsiniz. 

1.Amino

Amino, bir sosyal mecradan beklediğiniz her şeyi 1 milyondan fazla kullanıcıya sunuyor. Reddit ve Tumblr severlerin bulunduğu bu uygulamada farklı fikirlere sahip insanlarla sohbet edebilir, video izleyebilir, blog okuyabilir ve sevdiğiniz içerikleri okuyabilirsiniz. Özellikle, Anime ve K-pop gibi uzak doğu popüler  kültürüne ilgi duyan kullanıcılar için keyifli bir alternatif sunuyor.

2.Signal

Signal , gizlilik konusunda endişeli insanlar için tasarlanmış bir mesajlaşma uygulaması. Logosundan anlaşılabileceği üzere Facebook Messenger'a benzer bir alternatif olduğunu söylenebilir. Tüm mobil platformlarda uçtan uca şifreli ve ücretsiz kullanılabilir.

3.Twitter

Sosyal medya’nın en popüler uygulamalarından biri olan Twitter ile hemen hemen her ünlüye doğrudan ulaşabileceğiniz, doğru kaynakları takip edebileceğiniz ve gündemi en yakından takip etmenizi sağlayan güncel bir uygulamadır. Ayrıca duygu ve düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz, Facebook’a oranla birçok yönden üstün tutulan uygulamalar arasında yer alıyor. 

4.Tumblr

Tumblr, kişisel blog ve twitter birleşimi bir konsepte hakim ve geniş bir kitleye sahip  olan bir uygulamadır. Yaklaşık olarak 136 milyon üyesi bulunan site, Facebook’un zayıflamasıyla her an gündeme gelebilir. Üstelik kendinizi ifade etme biçiminizin en iyi yollarından biri olduğu da kanıtlanamaz bir gerçek. 

5.Reddit

Reddit; doğru ellerde, bilinçli bir internet kullanıcısı tarafından kullanıldığında bilgi anlamında belki de internetin en güçlü web sitelerinin başında geliyor. Her konuyu bir şekilde inceleyen, insanların bu konular üstünde bilgiler paylaştığı son derece oturmuş, güçlü bir konsepte sahip. 

6.Raftr 

Eski Yahoo başkanı Sue Decker tarafından kurulan Raftr, Reddit gibi gruplar arasında haberlerin paylaşıldığı bir uygulama. Bu site Facebook’a benzerliği ile insanları gruplar halinde ilgi alanlarına göre eşleştirmeyi ve bu benzer ilgi alanlarına sahip insanların tanışması ve birbirlerini geliştirmesini hedefliyor.

7.NextDoor

Nextdoor, konum bilgilerinizi kullanarak size topluluk önerilerinde bulunan ve tercihlerinize göre alanınızı genişleten bir uygulama. En güzel yanlarından biri de birbirine yakın mesafelerde oturan kullanıcıları beraber sosyal aktiviteler yapmaya teşvik ediyor. 

8.Vero

Vero uygulaması Facebook’a rakip olarak çıktığı yönde iddialar arasında yer alıyor.  ‘Facebook’un insanların sosyal ihtiyaçlarını sömüren, bağımlılık yapma odaklı bakış açısına’ tepki olarak kurulan uygulama, son günlerde erişimle ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Fakat konsept sayesinde Facebook'un yerini alabileceği gözüküyor. 

 

Bu makaleye ifade bırak