Gündem
21.12.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 21.12.2012-2:30

Facialara karşı ‘kaçış rampası’

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü tarafından kazaları önlemek amacıyla ilk olarak Pozantı-Tarsus Otoyolu üzerine Acil Kaçış Rampası yapıldı

Sitene Ekle

ANKARA DHA

Yaklaşık 3 ay önce yapımı tamamlanan Acil Kaçış Rampası 5 adet kaza oluşuma engel olarak hayat kurtardı. Karayolları yetkilileri, bu tip uygulamaların coğrafi altyapının uygun olduğu kesimlere yapılacağını belirtti.
Ağır taşımacılığın yoğun olduğu Pozantı-Tarsus Otoyolu’nun yüksek eğimli bölümüne ağır taşıtların fren arızaları nedeni ile oluşabilecek can ve mal kayıplı kazaların önüne geçmek için Acil Kaçış Rampası yapıldı. Otoyolda eğimin yüzde 6 olduğu bölüme uzunluğu Acil Kaçış Rampası hizmete açıldığı 3 ay içerisinde 5 adet kaza oluşuma engel oldu.
3 Eylül 2012 tarihinde 20 ton yük taşıyan 33 BTY 93 plakalı treylerin sürücüsü araçta fren arızası oluşunca yoldan çıkarak Acil Kaçış Rampası girdi. Bu kazadan 2 gün sonra ise yaklaşık 20 ton yük taşıyan 42 CAB 70 plakalı kamyonun araç sürücüsü yaklaşık 102 kilometre hızla Acil Kaçış Rampası’na girerek faciayı önledi. 19 Ekim’de ise 27 P 5921 plakalı kamyon yaklaşık 15 ton demir yükü ile otoyolda ilerlediği sırada fren arızası meydana geldi. Kamyon sürücüsü 117 kilometre hızla Acil Kaçış Rampası’na girdi. 30 Ekim’de ise 19 ton ağırlığında LPG taşıyan 34 ZR 4900 plakalı tankerde de diğer araçlar gibi fren arızası meydana geldi. Tanker sürücüsü otoyol kenarındaki Acil Kaçış Rampası’nı fark ederek bu yola girdi. Son olayda ise 6 Kasım tarihinde meydana geldi. 70 DL 882 plakalı 15 ton ağırlığında yem taşıyan kamyonun sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybedince Acil Kaçış Rampası’na olası bir faciayı önlemiş oldu.

Karayolları yetkilileri kazaları en aza indirgeyen ‘Kaçış Rampası’ uygulamasının coğrafisi uygun olan bölgelere yapılacağını açıkladı.


Etiketler: haber, haberler,
Bilgi Yarışması"Atın Beni Denizlere" şarkısı hangi sanatçımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi Geniş Aile dizisindeki karakterlerden biri değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX