FBI tarafından yapılan en saçma 10 şey

Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD'de yaşayanların güvenliğini sağlamak için görev yapıyor, vakaların üzerinde titizlikle çalışıyor. FBI çok sayıda suçu engelliyor olsa da, zaman zaman saçma şeyler de yapmıyor değil.

FBI tarafından yapılan en saçma 10 şey

1. FBI, kaçırılan kurbanı öldürdü

1. FBI, kaçırılan kurbanı öldürdü

ABD'de zaman zaman korkunç olaylar yaşansa da FBI, bu olayları çözmek için var. Fakat 2018'de Teksas'ta yaşanan kaçırılma vakası istenmeyen biçimde sonlandı.

Ulises Valladares adlı ABD vatandaşının evi silahlı iki kişi tarafından basıldı. Haydutlar, Valladares'ten kendilerine olan 8 bin dolalrlık borcu ödemelerini istedi. Valladares, ikiliye muhtemelen borcu ödemeyeceğini ya da ödeyemeyeceğini söyledi. Haydutlar ise Valladares ve 12 yaşındaki oğlunu bağladı ve evi yağmaladı. Neticede evde değerli hiçbir şey bulamayınca Valladares'i kaçırmaya karar verdiler.

Haydutlar daha sonra Valladares'in erkek kardeşini aradı ve kardeşini görmek istiyorsa 20 bin doları hazırlaması gerektiğini söyledi. Valladares'in kardeşi haydutlara para kaptırmak yerine en mantıklı tercihi yapıp FBI ile iletişime geçti. 

FBI, haydutların ve Valladares'in yerini tespit etti. Saklandıkları yer basıldı fakat haydutlar yerine kurtarılması gereken Valladares'e ateş ederek öldürdüler.

2. İspanyol siyasetçi Usame bin Ladin oldu

2. İspanyol siyasetçi Usame bin Ladin oldu

FBI, 1998 yılından beri Usame bin Ladin'in 'aranıyor' afişleri için tek bir fotoğraf kullanıyordu. Fakat 2010 yılında Usame bin Ladin, orta yaşlı değil yaşlı biriydi. FBI zamanın insanları nasıl değiştirdiğine dair gerçeği bir türlü görmek istemiyordu. Usame bin Ladin büyük olasılıkla yaşlanmış, saçları beyazlamış ve yüz hatlarında çizgiler ve sarkmalar belirginleşmişti. Usame bin Ladin'in uzun yıllar bir mağarada yaşadığı gerçeği de gün gibi ortadaydı.

FBI gibi büyük bir devlet kurumunun bu tip zaman deformasyonlarını dikkate aldığını ve yaşlandırma süreci gibi teknikler uyguladığını düşünebilirsiniz. Fakat FBI, bu teknikleri kullanmaktan çok uzaktı ve Google arama motoru onlar için en doğru seçenek gibi görünüyordu.

FBI, Google kullanmak yerine stok fotoğrafı kullansaydı en azından daha az rezil olacaktı. Fakat BBC'ye göre FBI, dünyanın bir numaralı aranan adamı Usame bin Ladin'i İspanyol siyasetçi Gaspar Llamazares ile eşleştirdi. 

Büyük rezaletten haberi olan Llamazares, FBI'ın büyük bir hataya imza attığını ve güvenlik anlamında kendisini rahat hissetmediği için bundan böyle ABD'ye seyahat etmeyeceğini söyledi.

3. DAEŞ sempatizanı terörist

3. DAEŞ sempatizanı terörist

Terörist olma ihtimali bulunan kişilerle uğraşırken, atılacak her adım son derece hayati önem taşıyor. Çünkü çok sayıda insanın hayatı doğru tespitlerle ortaya çıkacak sonuçlara bağlı. Ne yazık ki FBI zaman zaman saçma şeyler yapmıyor değil.

FBI'a, Everitt Jameson adlı kişinin DAEŞ terör örgütü ile ilişiği olabileceği ihbarı yapıldı. İhbara göre Everitt Jameson, radikal olarak tanımlanan içerikleri sosyal medyada beğeniyordu. Everitt Jameson'ın ne kadar tehlikeli olduğunu tespit edebilmek için bir FBI görevlisi kılık değiştirerek şüpheli ile radikal İslam hakkında konuşmak istedi. Konuşma başladı ve Everitt Jameson, yeni ajan arkadaşına San Francisco kentinde bomba düzeneği kurma planlarını ve ölmeye ne kadar hazır olduğunu anlattı. Bombalı saldırı planlamasından bir hafta önce bazı şeyler ters gitti.

Bir FBI görevlisi, Everitt Jameson'ı cep telefonundan aradı. Başkent Washington D.C.'den gelen çağrı Everitt Jameson'ın dikkatini çekti ve geri arama yapınca, çalışanın kendisini tanıtan sesli mesaj sistemine aktarıldı.

Everitt Jameson muhtemelen yeni tanıştığı arkadaşı ve telefon çağrısı arasında bir bağlantı kurdu ve bombalı saldırı fikrinden vazgeçti. FBI nihayetinde Everitt Jameson'ı tutukladı.

4. FBI, Alman turisti mafya babası Whitey Bulger ile karıştırdı

4. FBI, Alman turisti mafya babası Whitey Bulger ile karıştırdı

Whitey Bulger yıllardır federaller tarafından aranan tehlikeli bir mafya babasıydı. 18 cinayetten aranan Whitey Bulger'ın başına 1 milyon dolarlık ödül konmuştu. Whitey Bulger'in silahlı ve çok tehlikeli olduğu uyarılarını yapan FBI, mafya babası yerine Alman asıllı yaşlı bir turisti tutukladı.

Peki FBI böyle bir gaflete nasıl düştü? Alman turist ve kız arkadaşı İtalya'nın Sicilya bölgesinde tatil yapıyordu ve FBI, Whitey Bulger'in kız arkadaşıyla tatile çıkmış olabileceğini düşündü. Alman çiftin fotoğraflarını ele geçiren FBI, Whitey Bulger vakasında önemli bir gelişme elde ettiklerini düşündü ve internet sitesine Alman asıllı turistin fotoğrafını yayınladı.

Fakat fotoğrafı gören şahin gözlü vatandaşlar, Whitey Bulger'in 1994 yılındaki fotoğrafına nazaran daha çok saçı olduğunu fark etti.

FBI aylarca çiftin peşinde dolaştı ama sonra kaybettiler. Bir anda Amerika'nın en çok aranan adamı haline gelen Alman turist ise durumdan haberdar olunca Amerikalı yetkililere hata yaptıklarını açıkladı.

5. FBI da gizli belgeleri unutur

5. FBI da gizli belgeleri unutur

2010'da FBI, Minneapolis kentindeki savaş karşıtı aktivistlere ait bazı evlere baskın düzenledi. Baskın sonucu hiçbir şey elde edemeyen federallerden geriye bazı belgeler kaldı ve bu belgeler, Mick Kelly ve eşi Linden Gawboy'un eline geçti.

FBI'ın bıraktığı belgeler, çiftin komşusu Denny'i hedef alan ve masum olmayan bilgiler içeriyordu. FBI'dan geriye kalan belgelerde yazanlar son derece hassastı ve ikilinin avukatı belgeleri kimseyle paylaşmamaları gerektiğini önerdi. Fakat çift bu belgeleri kamuoyuna açıkladı.

Peki FBI'ın bıraktığı belgelerde ne yazıyordu? 5 sayfalık belgelerde Kelly'nin yasal olarak ateşli silah bulundurması, ait oldukları gruba dair sorular, liderleri, yapıları ve amaçları gibi bilgiler yer alıyordu. Ayrıca FBI'ın bir başka apartmana ait fotoğrafları ve diğer aktivistlerin seyahat faaliyetleri gibi bilgiler de yine bu belgeler arasındaydı.

6. FBI da telefon faturasını ödemeyi unutursa...

6. FBI da telefon faturasını ödemeyi unutursa...

FBI'ın büyük bir bütçesi olabilir. Fakat bütçenin nasıl planlandığı ve harcandığı konusu, yoğun bürokrasi içeren bir süreç

Süreç ne kadar farklı prosedürlerle ilerlese de, herhalde fatura ödemeyi unutmak gibi bir hata yapılacağı akla gelmez. Güvenliği sağlayan kurumun iletişiminin kesilmesi durumunda yaşanabilecekleri bir düşünsenize! 

2008 yılında FBI, gözetim amaçlı kullanılan 990 telefon hattının yarısının faturalarının zamanında ödenmediğini tespit etti. Alacaklı firmalardan birine olan toplam borç 66 bin dolar civarındaydı. Faturaların geç ödenmesi, önemli bilgilerin toplanmasında aksaklık anlamına geliyor.

Sorun, FBI'ın 1980'li yıllardan bu yana finans sistemini güncellememesinden kaynaklanıyordu. 25 bin dolar açma kapama ücreti ödeyince kurumun aklı muhtemelen başına gelmiştir.

7. Irkçılık

7. Irkçılık

FBI'ın internet sitesinde, kurumun insan çeşitliliğine ne kadar önem verdiğine dair çok sayıda bilgi yer alıyor. Görevleri başarıyla tamamlamak için farklı tecrübelerden ve perspektiften gelen kişilere ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. İnsan çeşitliliği sayesinde farklı fikirleri tartışabiliyor ve vakaların çözümünde farklı bakış açılarıyla sonuca ulaşabiliyorlar. Fakat 2007 yılında işler pek de böyle değildi. 

FBI özel ajanı Elizabeth Morris'in siyahi olduğu ön plana çıkarılıyordu. Fakat sorun, Morris'in kovulmasıydı. Daha da kötüsü Morris'in iddiasına göre kovulmasının arkasındaki sebep, yöneticisinin ırkçı tutumuydu. Morris kovuldu fakat FBI, insan çeşitliliği fotoğraflarında onun fotoğraflarını kullanmaya devam etti.

8. DAEŞ'li teröristle evlenen FBI ajanı

8. DAEŞ'li teröristle evlenen FBI ajanı

Bir terörist, evlenmek isteyeceğiniz son kişi bile olmayabilir, olmasın da.

Fakat FBI ajanı Daniela Greene, Alman asıllı DAEŞ'li terörist Denis Cuspert'e gönlünü kaptırınca olanlar oldu. Almanya'da rap müzikle uğraşan ve sahne adı Deso Dogg olan Cuspert, terör örgütü DAEŞ'e katıldı. Defalarca dönemin ABD başkanı Barack Obama'yı tehdit etti.

Cuspert'in sosyal medya hesaplarını gözetlemekle görevli Greene, Cuspert'ten hoşlanmaya başladı, evli olmasına rağmen teröristle iletişime geçti ve İstanbul'da buluşarak Suriye'ye gitme planları yaptı. Plan mükemmel işlese de evlilik muhteşem bir fikir değildi. Suriye'ye gittikten iki hafta sonra Greene, hata yaptığını belirten bir e-posta gönderdi. Birkaç ay sonra Suriye'den kaçmayı başaran Greene, ABD'ye döndü ve terör suçları sebebiyle iki yıl hapis cezası aldı.

9. 750 bin dolarlık lüks spor arabayı pert etmek

9. 750 bin dolarlık lüks spor arabayı pert etmek

FBI son derece güvenli bir kurum gibi görünse de değerli eşyalarınızı emanet etme konusunda güven vermiyor. Özellikle pahalı arabaları...

Yetenekli bir sahtekar olan Tom Baker, pahalı spor otomobilleri sevse de, bu sevgi onları satın almak için gerekli parayı vermiyordu. Baker, satın almak yerine test sürüşü yaparak araba çalmaya karar verdi. 2003 yılında ABD'de yalnızca 50 adet bulunan 1996 model Ferrari F50 spor otomobili test sürüşü için ödünç çaldı. Otomobil 5 yılın ardından bulundu.

2009 yılında FBI ajanı Fred Kingston, davaya bakan avukat J. Hamilton Thompson'dan otomobille kısa bir tur atmak için izin istedi. Aslına bakılırsa kısa tur, aracın bir garajdan bir başka garaja taşınmasından başka bir şey değildi. Araç park yerine ulaştığında kavis çizdi, arka taraf kaydı, kontrolden çıktı ve kaza yaptı. Kingston'a bir şey olmasa da otomobil perte çıktı.

ABD Adalet Bakanlığı, 750 bin dolarlık faturadan sorumlu olmadıklarını söyledi ve kaza ile ilgili belgeleri paylaşmayı da reddetti. 

10. FBI, dans eden kişiyi vurarak öldürdü

10. FBI, dans eden kişiyi vurarak öldürdü

FBI'ın kesinlikle yapmaması gereken şeylerin en başında masum insanlara zarar vermek geliyor. Fakat çalışanlardan biri bu kuralı unutmuşa benziyor.

Haziran 2018'da ABD'nin Denver kentinde bir FBI ajanı, çılgın dans figürlerini bardakilere göstermeye karar verdi. Bir başka FBI görevlisi de bu anları kameraya aldı. Bardakilerin çılgın dans figürlerinden etkilenmediğini gören FBI ajanı sadece görev halindeyken kullanması gereken silahını ateşleyerek dikkat çekmeye çalıştı ve bu durum bir masumun canına mal oldu.

FBI, ajanın alkollü olup olmadığını test ede dursun, ajan çoktan parmaklıklar ardını boylamıştı.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 
 

Bu makaleye ifade bırak