03.01.2018 23:27 | Son Güncelleme:
AA

FED tutanakları yayınlandı

ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait  tutanaklar, Fed yetkililerinin 2018'de yapılacak faiz artışları konusunda derin görüş ayrılığı yaşadığını gösterdi.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 12-13 Aralık'ta düzenlenen  son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınladı.

FOMC üyelerinin politika faizinin üst sınırını yüzde 1,50'ye yükseltme  kararı aldığı toplantının tutanaklarında, bu sene yapılması öngörülen 25 baz  puanlık 3 faiz artışına yönelik görüş ayrılıkları öne çıktı.

Bazı üyelerin üç faiz artışını çok "agresif", diğerlerinin ise "yavaş"  bulduğuna işaret edilen tutanaklarda, şu ifadelere yer verildi:

"Birkaç üye, aralık ayı ekonomik projeksiyonlarında 2018 sonu için  belirlenen medyan beklentilerden memnun olmadıklarını belirtti. Bu üyeler, böyle  bir faiz artırım grafiğinin, kademeli olmasına karşın enflasyonun yüzde 2'ye geri  dönmesi hedefiyle uyumlu olmayacağını kaydettiler. Diğer birkaç üyeyse ek faiz  artışlarının ekonomik projeksiyonlardaki medyan beklentilerden kısmen daha hızlı  olmasının uygun olacağını ifade ettiler. Bu üyeler, finansal şartlarda faiz  artışlarına başlandığından bu yana kayda değer bir sıkılaşma yaşanmadığı, düşük  faiz oranlarının finansal istikrarı tehdit ettiği ve iş gücü piyasasının giderek  sıkılaştığını dile getirdiler."

FOMC'nin 2018'e yönelik medyan faiz oranı beklentileri, aralık  toplantısının ardından yayınlanan projeksiyon raporunda yüzde 2,1 olarak  açıklanmıştı. Bu şu an üst sınırı yüzde 1,5 seviyesinde olan politika faizinde 25  baz puanlık 3 faiz artışı yapılacağına işaret etmişti.

"Vergi indirimlerinin etkisi olumlu ama boyutu belirsiz"

Tutanaklarda ayrıca ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla kısa süre  önce yasalaşan vergi indirimleri paketinin etkilerine yönelik değerlendirmeler  dikkati çekti.

Buna göre, yeni vergi düzenlemesinin tüketici harcamalarını ve  yatırımları artıracağını düşünen FOMC üyeleri, buna karşın söz konusu etkinin  boyutu konusunda belirsizlik olduğunu ifade etti.

Fed'in para politikasını belirleyen FOMC'nin 2018'deki sekiz  toplantısından ilki 30-31 Ocak'ta Washington'da düzenlenecek.

Şu anki Fed Başkanı Janet Yellen'in son FOMC toplantısı olarak  kayıtlara geçecek bu toplantıda faiz artırılması beklenmiyor.

Piyasalar FOMC tutanaklarını fiyatlıyor

Fed'in tutanakları öncesinde 1,2026 seviyesinde seyreden avro/dolar  paritesi, metnin yayınlanmasının ardından 1,2008'e geriledi. Dolar/TL ise  tutanakların yayınlanmasını takiben 3,7624'ten 3,7814'e yükseldi.

Altının onsu 1,316 dolardan 1,311 dolara düşerken, 10 yıllık ABD  devlet tahvili getirisi ise yüzde 2,44'ten yüzde 2,45'e çıktı. ABD borsaları ise  tutanakların ardından kazançlarını korudu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5