18.07.2008 00:48 | Son Güncelleme:
İSTANBUL Milliyet

‘Ergenekon Temel Belgesi’ni ortaya Fehmi Koru çıkarmış

Taraf gazetesinin ‘Ergenekon Temel Belgesi’ olarak haber yaptığı kitapçıkla ilgili ilk kez 7 yıl önce Taha Kıvanç adıyla gazeteci Fehmi Koru’nun yazı yazdığı anlaşıldı

‘Ergenekon Temel Belgesi’ni ortaya Fehmi Koru çıkarmış

Ergenekon Temel Belgesi” olarak gösterilen ve 29 Ekim 1999 tarihli “Ergenekon: Analiz- Yeniden Yapılanma, Yönetim ve Geliştirme Projesi” adlı kitapçıktaki planlar ve hedeflerle ilgili olarak ilk yazıyı, Nisan 2001’de Taha Kıvanç takma adıyla Fehmi Koru’nun yazdığı ortaya çıktı. Taraf gazetesinin, dünkü sayısında “Ergenekon’un Temel Belgesi” olarak yer alan ve birinci sayfanın tamamı ile 3 tam sayfa ayırdığı haberinde, “belgenin” kimler tarafından hazırlandığı ve daha önce ortaya çıkıp çıkmadığı konusunda bilgi verilmedi.
Belgenin Taraf gazetesinde yayımlanmasından sonra, “Ergenekon iddianamesine de esas teşkil edeceği” yorumları yapılırken, bu konuyu 30 Nisan 2001 ve 1 Mayıs 2001 tarihli yazılarında ilk kez duyuran Taha Kıvanç, “Raporu yazanın adı sonunda yer alıyor” demiş, ancak isim vermemişti.

7 yıl önce yazdı
Kıvanç, 30 Nisan 2001 tarihini taşıyan “Hayaller gerçek galiba” başlıklı yazısında şu görüşleri ortaya koymuştu:
“Çünkü, elimden geçen o belgede, yeniden kurulması talep edilen ‘gizli birim’ için düşünülen görevlerin başında, “Bilgisayar korsanları kullanılarak hassas bilgi toplanması” geliyor... Bu satırları aldığım rapor 24 sayfa. “Ergenekon: Analiz- Yeniden Yapılanma, Yönetim Ve Geliştirme Projesi” başlığını taşıyor. Üzerine, “İstanbul / 29 Ekim 1999” tarihi düşülmüş. Raporu yazanın adı sonunda yer alıyor. Raporun müellifi, çalışmasıyla ne hedeflediğini, “Bu çalışmanın amacı, (..) Ergenekon’un reorganizasyonuna katkıda bulunabilmektedir” cümlesiyle açıklamakta.
Kıvanç (Fehmi Koru) hemen ertesinde 1 Mayıs 2001 tarihli yazısında ise konuyu şöyle devam ettirdi:

Siyasetçilere suikast
“Rapor yazarı, hem hayal gücü müthiş biri, hem de çok açık sözlü. Şimdiye kadar kimselerin aleni telâffuz ettiğini duymadığım düşünceleri dile getirebilmiş... “Yurtdışında eğitim görmüş olanlar negatiftir” diyor meselâ... Sadece sivil toplumu değil, medyayı da bütünüyle devlet kontrolüne almak istiyor Ergenekon; “Kontrol edemediğimizi doğal işleyişi içinde örtülü biçimde etkileyelim, denetleyelim” diyor...  En açık sözlü tespit ise şu: “Kişisel çıkarlar adına siyasete yönelmiş ve hedefe ulaşabilmek adına her şeyi mübah sayabilen siyasilerin engellenebilmesi için, geriye kalan tek yol suikasttır.” Gözleriniz faltaşı gibi açıldı, değil mi?”
Dünkü Taraf gazetesinde Koru’nun bu yazılarından söz edilmeden, “Ergenekon Temel Belgesi” olarak tekrar yayınlan belgede, Ergenekon’un hedefleri, “politikacılara suikast yapılacak,uyuşturucu ve kimyasal silah işine girilecek, naylon terör örgütü kurulacak, kara para aklanacak, yandaş medya oluşturulacak, yarar sağlamayan ajanlar öldürülecek, yabancı bankalardaki hesaplar boşaltılacak, askeri ataşelerden yararlanılacak, bütün STK’lar kontrol edilecek” diye sıralandı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5
EtiketlerErgenekon