Amasya

Yerel Haber
14 Şubat 2014 - 18:12

FERHAT İLE ŞİRİN AŞIKLAR MÜZESİ'NDE İLK NİKAHLAR KIYILDI

IHA

Amasya’da Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’ndeki ilk nikahlar 14 Şubat Sevgiler Günü'nde kıyıldı.
Amasya Belediyesi tarafından tarihi Ferhat Su Kanalı’nın da bulunduğu Ferhat arası mevkisinde yapılan müzede 4 çiftin kıyılan nikah törenlerine Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Garnizon Komutanı M. Haluk Yıldızdan, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Tokgöz, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.
Bahçesindeki ağaçlara aşk mesajları yazılı kağıtların asıldığı ve nikah salonunun da bulunduğu müzede 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel 4 çiftçin nikahı kendilerine en az 3 çocuk yapmalarını öneren Belediye Başkanı Özdemir tarafından kıyıldı.
5 yıldır birlikte olduğu imam nikahlı eşi Mustafa Pekdemir ile resmi nikahı kıyılan Seda Bakırcoğlu, giydiği gelinliğin sevincini çocukları 2 yaşındaki Mehmet Fatih ve 9 aylık Ezel Ata ile paylaştı.
Bahçesinde folklor gösterisi yapılan müzenin önemine değinen Başkan Özdemir, Amasya’ya bir kültür mirası bırakmak ve turizme katkı sunmak amacıyla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bu projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.
8 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen müzede başta Ferhat ile Şirin olmak üzere, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ile Juliet, Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan'ın aşk hikayesi ile Anadolu'da aşıklık geleneği, 'yavukluluk kültürü' ile Mevlana ve Hacıbektaşı Veli'nin felsefesiyle anlatılan ilahi aşkın yer aldığı müzenin yer aldığını ifade eden Özdemir, geçen Kurban bayramında yaklaşık 5 bin kişinin tarafından ziyaret edildiğini vurguladı.
Amasya’nın müze ve marka kent olma yolunda her geçen gün büyük mesafeler kat ettiğini anlatan Vali Çomaktekin’de, “İlimizde Şehzadeler Müzesi, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi ve Kazanasmazlar Konağı Ormancılık Müzesi gibi müzelerimiz var. Bugün de Ferhat ve Şirin’in aşklarının, sevgilerinin anlatıldığı bir müzenin açılışını yapacağız. Amasya öylesine güçlü bir tarih ve medeniyete sahip ki, bu tarih ve medeniyet içerisinde yaşanan bütün güzellikleri ve bu medeniyette iz bırakan şahsiyetleri, efsaneleri, güzellikleri müzeler yoluyla gün ışığına çıkarmaya ve insanların hizmetine sunmaya çalışıyor. Belediye Başkanımız insanın en güçlü duygularından olan sevgiyi ve aşkı, Ferhat ile Şirin efsanesinde olan bu güzelliği, insanlarımıza ve gençlerimize tekrar hatırlatma adına, bu müze vasıtasıyla ilimizin ve turizmin hizmetine sunmak için bir çalışma yapmışlar. Böylesine güzel bir müzeyi 14 Şubat Sevgililer Gününde, böylesine özel bir günde ilimize kazandıran Belediye Başkanımızı kutluyor, müzenin ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

AmasyaYerel Seçim Sonuçları

Amasya Hava Durumu

19°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.