Ekonomi
14.04.2016 - 17:49 | Son Güncelleme: 14.04.2016-17:59

Feribot ücretine zam, Bozcaada'daki tek akaryakıt istasyonunu vurdu

Çanakkale’nin Kuzey Ege’deki turizm cenneti Bozcaada’nın, tek akaryakıt istasyonu, adaya deniz ulaşımını sağlayan Gestaş’ın akaryakıt tankerlerinin geçiş ücretine yüzde 100 zam yapması üzerine bugün itibariyle satışlarını durdu.

Sitene Ekle

DHA

Akaryakıt İstasyonunun İşletme Müdürü Figen Koçman, yüzde 100’lük zamma gerekçe olarak, kendilerine sadece bugüne kadar ücretlendirmenin yanlış yapıldığının iletildiğini söyledi.

Çanakkale Boğazı, Gökçeada ve Bozcaada ile Güney Marmara adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., Geyikli İskelesi’nden Bozcaada’ya geçiş yapan akaryakıt tankerlerinden alınan 950 liralık ücreti 1900 liraya çıkardı. Yüzde yüzlük bu zam Bozcaada’daki tek akaryakıt istasyonunun yetkililerini zor durumda bıraktı. Kış aylarında dört personel çalıştıran akaryakıt istasyonu, Gestaş’ın bu zammıyla maliyetlerini karşılamakta zorlandığını ileri sürüp, bugün itibariyle satışlarını durdurdu. Bir süredir tanker geçişi sağlanamadığı için istasyondaki mevcut akaryakıt da tükendi.

Akaryakıt İstasyonu İşletme Müdürü Figen Koçman, yüzde 100’lük zamma gerekçe olarak, "Bize sadece bugüne kadar ücretlendirmenin yanlış yapıldığı iletildi. Başka herhangi bir açıklama yapılmadı" dedi. Amaçlarının kimseyi rencide etmek ya da kırmak olmadığını, sadece bu konuda çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Koçman, "2014’te 800 TL olan geçiş ücreti 2015’te 950 TL’ye çıkarıldı. Biz bunun için de müracaat ettik ama çözüm ve muhatap bulamadık. Dolayısıyla kabul etmek zorunda kaldık. Bu sene ise Gestaş 950 TL olan geçiş ücreti 1900 TL’ye çıkardı. Yaklaşık 20-25 gündür bununla ilgili bütün ilgili kurumlara dilekçemizi verdik. Biz bu ücretlendirmenin işletmemizi çok zor duruma düşüreceğini ilettik. Akaryakıt istasyonun kapanmasıyla ada halkını da zor durumda kalacak. Biz tamamen fedakarlıklarla işletmeyi devam ettirebiliyoruz. Zaten kışın tamamen zarar ediyoruz. Ayrıca sadece geçiş ücreti değil, Aliağa’dan tanker için ödediğimiz nakliyat ücreti de var. Yani bir tankerin bize maliyeti yaklaşık 4 bin TL’ye ulaşıyor. İstasyondaki akaryakıt fiyatını arttırmamız mümkün değil. Çünkü bunun tarifesini EPDK belirliyor. Biz bütün kurumlara ve yetkililere bununla ilgili dilekçelerimizi verdik ama şu an için olumsuz süreç devam ediyor" dedi.

Sorunun kısa sürede çözülmemesi halinde adadaki kamu kurumlarına ait çöp kamyonları, zabıta ve emniyet müdürlüğüne ait araçlar ile çeşitli işletmelerin araçlarında büyük sıkıntı oluşacağı belirtiliyor. Ayrıca, yaklaşan turizm sezonu öncesinde tatil için adaya gideceklerin de mağduriyet yaşayabileceği endişesi hakim. Bu arada Bozcaada Belediyesi de, ada halkının mağduriyet yaşanmaması için hoparlörden anons yaparak akaryakıt istasyonunda satışın durdurulduğunu duyurdu.

Akaryakıt tankerleri, Gestaş’a ait feribotlarla özel olarak taşınıyor. Tanker taşındığı zaman feribota başka araç alınmıyor ve geçiş ücreti işletme tarafından Gestaş’a ödeniyor.

 


Bilgi YarışmasıMilföy tarzı hamurdan yapılan İzmir'in meşhur böreği hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Homeros'un M.Ö yazmış olduğu İlyada adlı yapıtında bahsedilen spor hangisidir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100101.729 %-0.96
  Deger%
  IZOCM28.8020.00
  ISATR56394.0020.00
  IEYHO0.6918.97
  EPLAS4.1016.15
  OZGYO1.1612.62
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX