Feride Hilal Akın 'Kim' şarkısıyla 2'de 2 yaptı

2019'un en dikkat çeken şarkılarından bir liste yapsak Feride Hilal Akın ilk 5'e oynar. 'Yok Yok' şarkısıyla yıla damga vurmayı başardı Akın. Yeni şarkısı 'Kim' ise yakalanan başarının tesadüfi olmadığının en büyük kanıtı...

Feride Hilal Akın 'Kim' şarkısıyla 2'de 2 yaptı

Rauf & Faik cover'ıydı

Rauf & Faik cover'ıydı

Rus ikili Rauf & Faik 'Detstvo' şarkısı 2018'de yayınlanmıştı. Feride Hilal Akın ise bu şarkıyı bu yılın bahar aylarında 'Yok Yok' adıyla Türkçe sözlerle cover'lamıştı. Kubilay Karça ve Feride Hilal Akın'ın 'Yok Yok' diye Türkçeleştirdiği şarkı oldukça beğeni toplamıştı.

Nakaratıyla dinleyiciyi yakalıyordu

Şarkıya Molatik olmamak imkânsızdı. Nakaratındaki "Sinirliyim saçım başım dağınık, üzgünüm birazcık" sözleriyle akılda kalmayı başaran şarkı 2019'un en unutulmaz şarkıları arasında yer aldı.

Biraz beklemeliydik

Biraz beklemeliydik

Feride Hilal Akın daha önce de single'lar yayınlamıştı. Ama asıl patlama yaptığı şarkı 'Yok Yok' olmuştu. Bu başarının tesadüfi olup olmadığını bilmemiz için biraz beklemeliydik.

Minimalizmin doruklarında

Ve süre doldu. Çünkü Feride Hilal Akın, 'Kim' adlı yeni bir single yayınladı. Sadece 2 dakika 30 saniye süren şarkının sözü de müziği de Akın'a ait. Minimalizmin doruklarındaki düzenlemesi ise Tanerman imzalı. Yalçın Birol yönetmenliğinde çekilen klip de oldukça tadımlık.

Çağı yakalıyor

Çağı yakalıyor

Şarkı o kadar 2019, o kadar çağı yakalayan bir şarkı ki dünya çapında hit olmaması için hiçbir engel yok önünde. Era Istrefi'nin 'BonBon' şarkısı kadar kalıcı, 'bir yabancı şarkı dinleyen' yani Türkçe bilmeyenlerin bile rahatlıkla adapte olabileceği bir şarkı 'Kim'.

Mesela Julie Bergan...

Mesela Julie Bergan...

Son yıllarda özellikle Avrupa'da pop müzik rap'in 'hız'ından, deep house'tan, minimallikten hatta K-Pop'tan bile besleniyor. Norveçli Julie Bergan akla gelen ilk örnek. Hiçbir şarkısı birbirine benzemiyor. Onun da '2 buçuk'luk bir 'STFU' şarkısı var mesela. Feride Hilal Akın'ın Kuzeyli ikizi gibi.

Dijitali önemseyen popçular

Dijitali önemseyen popçular

Feride Hilal Akın'ın diskografisine şöyle bir bakınca, çeşitli 'garanti' denemelerden sonra bir yola saptığını görüyoruz. 'Yok Yok'la yakalanan başarı ve hemen akabinde gelen 'Kim' şarkısı Feride Hilal Akın'ın radyo ve TV'lerden ziyade 'dijitali düşünen şarkıcı' olduğunun en somut kanıtı diyebiliriz.

Rap müzik bu yıla damga vurdu

Rap müzik bu yıla damga vurdu

Bu doğru bir yol mu? Bence evet. İstenildiği kadar görmezden gelinsin rap müzik bu yıla damga vurdu. Radyolar çalmasın, TV'lerde klipler dönmesin fark etmiyor. Dijital "Rap müzik!" diyor.

Koca bir 'hoşgeldin'i hak ediyor

Koca bir 'hoşgeldin'i hak ediyor

Haliyle, rap müzikten beslenen, çağı yakalayan, dünya standartlarında bir pop anlayışını benimseyen her şarkıcı takdiri hak ediyor. Feride Hilal Akın'a 'Kim' gibi gücünü minimalliğinden alan bir 'uzun vadeli hit' çıkardığı için kocaman bir "Hoşgeldin" dememiz lazım.

'Yerli Rihanna' olması imkânsız değil

'Yerli Rihanna' olması imkânsız değil

Çağı yakalayan popçulara daha çok ihtiyacımız var. Feride Hilal Akın şu anda Era Istrefi çizgisinde, yeni bir yoldan yürüyor 'Kim' şarkısıyla. Eğer seçtiği yeni yoldan ilerlemeye devam ederse uzun vadede 'yerli Rihanna' olmaması hiç de imkânsız değil. Ama henüz yolun başında. İstikrarlı bir şekilde yeni yolundan sapmaması lazım. Yapabilir mi? 'Kim'deki 'her daim taze'liği keşfettikten sonra koca bir 'Evet' diyebiliriz bu soruya cevap olarak. Twitter tabiriyle atalım fav'a, bekleyelim...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak