Ferzan Özpetek'ten nokta atışı 'şöhret' açıklaması

İtalya'da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek, geçtiğimiz günlerde şahane bir 'şöhret' tanımı yaptı. Popüler olmanın her geçen gün daha kolay ve geçicileştiği bir dönemde onun gibi 'Özpetek sineması' oluşturma derdinde olan bir sanatçıdan böyle bir tanım duymak kesinlikle şahane. Peki Özpetek ne dedi?

Ferzan Özpetek'ten nokta atışı 'şöhret' açıklaması

"Şöhret meselesini ciddiye almıyorum"

"Şöhret meselesini ciddiye almıyorum"

Geçtiğimiz günlerde bir röportaj veren Özpetek, şunları söyledi: "Bazen yanıma gelip filmlerime hayran olduklarını söylüyorlar. Gülümsüyorlar. Hoşuma da gidiyor bazen. Ama bu şöhret meselesini ciddiye almıyorum. Ne olacak? B.k mu var ünlü olmakta?" Gayet açık, hatta fazlasıyla açık ve net bir açıklama.

"Yeni kalmak, cesur olmak..."

"Yeni kalmak, cesur olmak..."

Özpetek, konuyla ilgili şunları da söylüyor: "Ünlü olmak neye yarıyor? Ne kadar sürüyor? Sonucu nedir? Manasız işler. Manalı olan hep kendini aşmaya çalışmak, yeni kalmak, cesur olmak ve içine sinen şeyler üretmek..."

Şöhret olmanın geçiciliği, önemsizliği ancak bu kadar net anlatılabilirdi.

Ne kadar süreceğini bile bilmiyoruz

Ne kadar süreceğini bile bilmiyoruz

Evet, Ferzan Özpetek yerden göğe kadar haklı. Şöhret olmak pek de bir işe yaramıyor. Ne kadar sürdüğünü bile anlamadığımız, sonucunda nereye gideceğini kestirmediğimiz bir şey. Günlük rutininizin yanına 'ekstra' olarak dahil olan bir şey. Getirisi de götürüsü de bir hayli fazla. Yıpratıcılık sınırında fazla hem de.

Akla gelen ilk şey 'Özpetek sineması'

Akla gelen ilk şey 'Özpetek sineması'

Ferzan Özpetek denilince akla gelen ilk şey 'Ferzan Özpetek sineması'. Ve o, bunu zoru başararak yaptı. İtalyanca dilinde filmlerle oluşturdu. İtalya'da yaşadı, İtalya'da üretti; adını ilk önce İtalya'da kabul ettirdi. Bunu başaran bir adamın, bir sanatçının, 'popüler olma' halini eleştirmesi beklenirdi tabii ki.

Mahmut Tuncer'in 'halay'ı gibi

Mahmut Tuncer'in 'halay'ı gibi

Ama onun kurduğu kadar net cümleler kuramazdı kimse. Trend videolar yine çekelim. Ama bir altyapı olsun. Özpetek'in dediği gibi asıl mesele kendini aşmaya çalışmak ve şöhretten ziyade başarıyı hedeflemek. Mahmut Tuncer'in 'halay' için kurduğu lafı şöhret için cover'layalım: Şöhret sizi A noktasından B noktasına götürür. Başarı ise her yere!

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak