09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Ferit Zengin-İstanbul

FETÖ ablalarına 29 ilde operasyon

FETÖ’nün kadın yapılanmasına yönelik baskınlarda, örgütte yönetici konumunda bulunan 33 “imame” ve “abla” gözaltına alındı. Şüpheliler arasında örgüt elebaşısı Fethullah Gülen’in öz yeğeni ve Adil Öksüz’ün baldızı da 121 kişilik gözaltı listesinde

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca terör örgütü FETÖ/PDY nin yapılanmasını deşifre etmeye yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, örgüte yönelik daha önceki soruşturmalarda yakalanıp gözaltına alınan ve bir kısmı itirafçı olan örgüt şüphelilerinin ifadelerinde ismi geçen 121 şüpheli tespit edildi.

İmame ve ablalar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin desteğiyle gerçekleşen ifade alma çalışmalarında, kimlikleri belirlenen şüphelilerden örgütün kadın yapılanmasına ulaşıldı. “Bölge İmamesi”, “il imamesi”, “semt imamesi”, “abla”, “ev ablası” gibi kendi içerisinde Türkiye genelinde yapılanan örgüt üyesi kadınların bazı alanlarda yardımcılık larında erkeklerinde bulunduğu tespit edildi.  

121 kişilik liste

Tespitlerin ardından savcılık kararıyla harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ekipleri İstanbul merkez olmak üzere 29 ilde kimlikleri ve adresleri belirlenen çoğunluğu kadın 121 şüpheliyi gözaltına almak için harekete geçti. Dün sabah saatlerinde 29 ilde başlatılan eş zamanlı operasyonlarda haklarında gözaltı kararı bulunan 33 şüpheli gözaltına alınıp Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.  

Gülen’in öz yeğeni

Gözaltı listesinde isimleri bulunan çoğunluğu kadın 88 şüphelinin yakalanması için polisin çalışmaları devam ederken, gözaltına alınan isimler arasında örgüt elebaşısı Fethullah Gülen’in öz yeğeni Fatmanur Gülen ile Beylikdüzü İl İmamesi Fidan Yılmaz’ın da bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan 33 şüphelinin arasında imame Fidan Yılmaz’a bağlı üst yönetim kadrosunun da bulunduğu öğrenildi. 

Adil Öksüz’ün baldızı listede

Soruşturma kapsamında gözaltına alınacak şüpheliler arasında isimi bulunan ve örgütün firardaki yöneticilerinden 15 Temmuz darbe girişiminin sivil imamı Adil Öksüz’ün baldızı olduğu öğrenilen Belkıs Nur Tetik’in ise Sakarya da yürütülen başka bir soruşturma kapsamında elektronik kelepçeli ve adli kontrollü olduğundan gözaltına alınamadığı öğrenildi. Polisin gözaltı listesinde ismi bulunan 88 şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ediyor.

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy7