18.07.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

FETÖ’cüler hakim karşısına tek tip kıyafetle çıkacak

Kurtulmuş, “15 Temmuz’u anmak için düzenlenen etkinliklere 6 milyonu aşkın vatandaşımız katılmıştır. 250 şehidimize can borcumuz var. Onlar olmasa ne siz vardınız ne biz vardık ne MGK ne Bakanlar Kurulu toplanabilirdi” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, darbe girişiminden yargılanan bir FETÖ sanığının “hero” yazılı tişörtle duruşmaya gelmesinin ardından gündeme gelen “tek tip kıyafet” düzenlemesinin 3 saat 25 dakika süren Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını ifade ederek, “Bakanlık hızlıca bir çalışma yapacak. FETÖ başta olmak üzere terör örgütü üyelerinin, tek tip elbise ile gelmesi sağlanacak. O tişört görüldüğü günden beri halkımızdan ‘bu adamlar nasıl böyle gelir’ diye doğru bir talep geldi” dedi.

FETÖ lideri Fethullah Gülen’in ABD’de yayınlanan fotoğrafına da tepki gösteren Kurtulmuş, “Sıradan bir akıl ve bilgi sahibi, FETÖ’nün o fotoğrafta, giyiminden kuşamından yüz ifadesinden arkasındaki ekranda yazan mesajdan ne söylediğini ve ne halt ettiğini açık şekilde anlar. ABD’li yetkililere söylüyoruz; dostluk bu adamı derdest edip tutuklamayı gerektirir” diye konuştu. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Bakanlar Kurulu devam ederken düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi.

UZUN ZAMAN SÜRECEK: Bir yıldır FETÖ ile mücadele sürdürülüyor. 111 bin 240 ihraç, 32 bin 180 uzaklaştırma gerçekleşti. Öyle görünüyor ki bu mücadele daha çok uzun bir müddet devam edecek. İkincisi; darbecilerin ve örgüt üyelerinin mahkemeler karşısına çıkartılmasıdır. Üçüncüsü, finansal kaynaklarının kurutulmasıdır. 966 şirkete el konulmuştur. Dördüncü ayağı hukuki ve kurumsal alt yapısının hazırlanmasıdır.

ŞİDDETLE KINIYORUZ 

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı kapatması: İsrail’in barış dediği bir ortamda bu kararın uygulanması kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz.

ORTAK TATBİKAT: (Katar ile ortak tatbikat) Türkiye’nin üssü yeni bir mesele değildir. Deniz, hava ve kara alanlarında ortak tatbikatlar yapılacak. Planlaması önümüzdeki günlerde ortaya çıkar.

YAŞ TOPLANTISI: Bakanlık öncülüğünde terfiler tayinlerle ilgili çalışmalar TSK’da gerçekleşiyor. Ağustos’ta alınması gereken kararlar alınacaktır. 

İLK GÜN 3 BİN 28 BAŞVURU: Bir diğer ayak da kurulan OHAL Komisyonu’dur. Bugün (dün) başvuruları almaya başladı. 3 bin 28 başvuru komisyona gerçekleştirilmiştir. 120 bini aşkın başvuru ile karşı karşıya kalması öngörülüyor. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0