13.02.2018 16:18 | Son Güncelleme:
AA

FETÖ'den yargılanan Ekrem Yeter hakim karşısına çıktı

FETÖ'ye üye olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim görevlisi Ekrem Yeter hakim karşısına çıktı.Bir tanık, Ekrem Yeter'in FETÖ elebaşı Gülen'e kök hücre tedavisi yapacak merkezin personelinin alımından sorumlu olduğunu söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na  (FETÖ/PDY) üye olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Yıldırım Beyazıt  Üniversitesi öğretim görevlisi eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in yargılanmasına devam edildi.   Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Yeter ve  avukatları katıldı.     Duruşmada, gizli tanık "Lagos" ve Yeter'in eski çalışma arkadaşı  Bülent Çanakçı tanık olarak dinlendi.  Ses ve görüntüsü değiştirilerek beyanı alınan gizli tanık "Lagos",  Şanlıurfa'dan Ankara'ya tayini çıktığında Turgay Baz isimli bir kişinin,  kendisini Yeter'in yanına gönderdiğini, Yeter'in FETÖ içerisinde olduğunu  söylediğini ileri sürdü.

  Yeter'in yönlendirmesiyle yaklaşık bir ay FETÖ'ye ait evlerde  kaldığını ifade eden "Lagos", eşinin Ankara'ya gelmesiyle bu evden ayrıldığını  belirtti.  Sanık Yeter'in Dışkapı Hastanesinden eski çalışma arkadaşı Bülent  Çanakçı da 2009'a kadar FETÖ içerisinde yer aldığını söyleyerek, "Ben Dışkapı  Çocuk Hastanesinde Başhekim Yardımcısıyken Ekrem Yeter, Kardiyoloji Anabilim Dalı  Başkanıydı. Bu yapıdakiler Ekrem Yeter için, 'Kendisi abimizdir, hastaları  gönderebilirsiniz' diyorlardı. Tamamının ismini hatırlamıyorum ama Hasan Dost  isimli ilahiyatçı bunu söyleyenlerin arasındaydı. Bu kişi, İç Anadolu pratisyen  hekimlerden daha doğrusu akademisyen olamayan hekimlerden sorumluydu. Bildiğim  kadarıyla devlet memuru değildi. Bu konuşmalardan sonra Ekrem Yeter'e birkaç kez  hasta gönderdim. Kendisi, benim de yapı içinde yer aldığımı biliyordu."  ifadelerini kullandı.

  Çanakçı, Yeter'in Kardioloji Derneği Başkanı olduğu dönemde Hacettepe  Teknokentte, Kök Hücre Merkezi kurmak için çok uğraştığını öne sürerek, "Belediye  başkanları ile görüştüler. FETÖ elebaşı Gülen'in doktoru firari Tuncay Delibaş bu  konu üzerinde çok duruyordu. FETÖ elebaşının hastalıklarını iyileştirmek ve  ömrünü uzatmak için kök hücre merkezi açmak istediklerini duydum, Merkezi,  Gülen'in hastalıklarını kök hücre tedavisiyle geçirip, ömrünü uzatmak için açmak  istedikleri basında da haberlere konu olmuştu. Bu proje Fetullah Gülen'in  talimatıyla Tuncay Delibaş tarafından uygulamaya geçirilen bir projeydi.  Hacettepe Üniversitesindeki FETÖ'cüler bu projeye teknik, Ekrem Yeter de personel  desteği verecekti. Bu projede aktif olarak yer aldı." diye konuştu.

  İNLERİNE GİRECEĞİZ SÖZÜYLE DALGA GEÇTİ 

  Sanık Yeter'in yanına gittiği bir gün Yeter'in telefonla konuştuğunu  aktaran Çanakçı, şunları kaydetti: "Ekrem Yeter'in yanına gittiğimde telefonla konuşuyordu. Telefondaki  kişiye, 'İndeyim bekliyorum, beyefendi gelecekmiş paraları saydım bekliyorum.  Hazırlık yaptık, halı serdik.' şeklinde sözler söyledi. O zaman başbakan olan  Cumhurbaşkanımızın bu sözleriyle dalga geçer gibiydi. Bulunduğumuz yerden  ayrıldığımızda arabada kendisine 'Tuncay Delibaş, dış güçlerin adamıdır. Size  zarar gelir' dedim. Kendisi de bana, 'Senin bildiğin gibi değil. Benim açımdan  bir zararı yok' dedi."

 Yeter'in eşinin de "Ablaların ablası" olduğunu ileri süren Çanakçı,  "Yeter'in eşinin atama ve tayinlerde yetkili olduğunu ve aktif olarak görev  yaptığını duydum. Ama kimden duyduğumu söyleyemem, isim veremem. Bunlar genel  konuşulan şeylerdi." iddiasında bulundu.  Sanık Yeter de tanık beyanlarını kabul etmeyerek, Gaziantep'te özel  bir hastanede çalıştığını bildirerek, hakkındaki adli kontrol şartının  kaldırılmasını talep etti.   Mahkeme heyeti, Yeter'in talebinin reddine karar vererek duruşmayı  erteledi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5