Kırklareli

Yerel Haber
07 Ekim 2017 - 11:58

Fetö'nün "İş Adamı Ve Esnaf Yapılanması" İddianamesi

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca örgüt adına faaliyet gösterdikleri iddia edilen 30'u tutuklu 1'i firar 49 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi Sanıklar, 4 Aralık'ta 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli'nde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) "esnaf ve iş adamı" yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda, 30'u tutuklu, 1'i firari 49 sanık hakkında dava açıldı.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca örgütün sözde il imamı, il ağabeyi ve ablasının da aralarında bulunduğu 49 sanık hakkında 836 sayfalık iddianame hazırlandı.

İncelemelerini tamamlayan Kırklareli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

İddianamede "okul", "turistik" ve "iş" gezileri altında gerçekleştirilen yurt dışı gezilerinde örgüt mensuplarının en çok Almanya ve İspanya'yı tercih ettiği bilgisi yer aldı.

Gezilerin kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatılan Kırklareli Özel Egˆitim Hizmetleri AŞ'ye bağlı kolej çalışanı tutuklu A.T. tarafından düzenlendiği belirtilen iddianamede, 2015 ve 2016 yıllarında 3 kez Almanya, 8 kez ise İspanya'ya gezi düzenlendiği belirtildi.

Gezilere katılanların, örgütün yurt dışı sorumluları tarafından karşılandıkları, gezi masraflarının örgüt tarafından ödendiği ve gezide örgüte ait okul ve dershanelerin ziyaret edildiği aktarılan iddianamede, Almanya ve İspanya'nın yanı sıra Amerika, Makedonya, Bulgaristan, Fransa ve Belçika gibi ülkelere de geziler düzenlendiği kaydedildi.

- "İş adamları Gülen ile görüşmüş"

KHK ile kapatılan derneğin yöneticilerinden emlakçı H.O. iddianamedeki ifadesinde, Fetullah Gülen ile görüşmek amacıyla iş adamlarıyla birlikte Amerika'ya gittiklerini anlattı. İfadesinde Fetullah Gülen'i savunan H.O, "Fetullah Gülen'in böyle bir şey yapacağına inanmıyorum, inanmak istemiyorum. Namazında niyazında olan bir insan böyle yapmaz. Fetullah Gülen'in terör örgütü lideri olduğuna da inanmıyorum. İş adamlarıyla birlikte Amerika'ya gittik. Pensilvanya'da arazi içinde bulunan villalarda kaldık. Orada sadece bir kere cuma gecesi hoca efendiyi 10 dakika görebildim. Bas¸ka gruplar da vardı. İlk kars¸ılas¸tığımızda hocaefendi elini öptürmedigˆi için tokalas¸tık." diye konuştu.

 

- ''Gülen hareketine karşı zulümler için dua okunurdu"

İddianamede etkin pişmanlık yasasından faydalanan tutuksuz sanık E.Ç'nin de ifadesinde örgüte ait bazı bilgiler verdiği aktarıldı.

İddianamede E.Ç'nin şu ifadelerine yer verildi:

"Hızır Bey Camisi'nin yakınında bir apartmanda ilk defa Fetullah Gülen cemaati ile tanıs¸tım. Bu evin bir cemaat evi oldugˆunu biliyordum. Cemaate ait evde de toplanmaya bas¸ladık. Bir cemaat ablası gelerek Fetullah Gülen'in fikirlerini anlatmaya bas¸ladı. Bu yapılanmayı terör örgütü olarak bilmiyordum. Tamamen samimi ve dini duygularla ablalık görevi verildi. Beni Beyza olarak bilirlerdi. Toplantılarda Fetullah Gülen'in videoları izlettirildi, sohbetlere de katıldım. Sohbetlerde hükümet aleyhine konus¸malar yapılırdı. Bu konus¸maları dinledim ama görüs¸ bildirmedim. Bir abla Fetullah Gülen ve hareketine kars¸ı yapılan zulümlerin son bulması yönünde dualar okurdu.''

İddianamede, sanıkların "silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve "terör örgütü üyeliği" suçlarından cezalandırılması istendi.

Sanıklar 4 Aralık'ta 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

KırklareliYerel Seçim Sonuçları

Kırklareli Hava Durumu

20°CŞİMDİPAZARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.