13.03.2018 18:01 | Son Güncelleme:
AA

FETÖ sanığının avukatına sert tepki: Ne yapmak istediğinizi söylemeyin, doğrudan yapın

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişiminde Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirme teşebbüsüyle ilgili 68 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Mahkeme Başkanı Kantık, sesini yükselten sanık avukatlarından  İzmirli'ye "Bizi tehdit edercesine konuşamazsınız. Ne yapmak istediğinizi söylemeyin, doğrudan yapın" diye tepki gösterdi

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları  ile gazi İsmail Oğuz, Başbakanlık, TBMM ve müşteki avukatları katıldı.

Tanık astsubay Muhammet İrtegün, olay günü nöbetçi olduğunu, akşam saatlerinde nöbetçi subayın hazırlanmasını istemesi üzerine mühimmat aldıklarını  ve nizamiyeye gittiklerini anlattı.

İrtegün, orada icra astsubayı Fatih Uysal'ı silahlı ve teçhizatlı  olarak gördüğünü, Volkan Vural Bal ile Halil Balaban'ın konuştuğunu ve Balaban'ın  Vural Bal'a "Sıkıyönetim var diyorsun, zırhlı aracı çıkarıyorsun. Durdururlarsa ne yapacağız?" diye sorduğunu aktardı.

Volkan Vural Bal'ın ısrarla "Spor Okuluna gideceksiniz" dediğini,  bunun üzerine Spor Okuluna gittiklerini ifade eden İrtegün, içeri  alınmadıklarını, o sırada helikopterin ateşiyle gözünden yaralandığını, uzman  çavuş Osman Gül'ün de bacağının koptuğunu söyledi.

İrtegün, daha sonra birliğe döndüklerini, birliğin darbecilerden  temizlenmesine yardımcı olduklarını beyan etti.

Tanık İrtegün'ün çapraz sorgusu sırasında söz alan sanık avukatı Ayten  İzmirli, tanığa "Siz ilk defa mı bu duruşmayı takip ediyorsunuz?" diye sordu.  Tanık İrtegün, "Evet" diye cevaplayınca, sanıklardan bazıları "Hayır, ilk defa  katılmıyor." şeklinde itiraz etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Bayram Kantık,  sanıkları "Burada söz verirsek konuşursunuz. Bağırmayın, söz verilmeden  konuşamazsınız." diye uyardı.

Bu sırada avukat İzmirli, "Yani bu mahkemeyi ilk defa mı takip  ediyorsunuz?” diye soru yöneltince, tanık İrtegün, "Şehit Ömer Halisdemir’in  eşinin katıldığı bir davanın duruşmasında kendisine refakat etmiştim." cevabını  verdi.

Daha sonra avukat İzmirli, sesini yükselterek mahkeme heyetine  yönelik, "Efendim, daha önce duruşmayı izleyici olarak dinlemiş bir kimse  sonradan tanık olarak dinlenemez. Bunu savunmamızda kullanacağız." ifadelerini  kullandı.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Kantık, İzmirli'ye "Bizi tehdit  edercesine konuşamazsınız. Ne yapmak istediğinizi söylemeyiniz, doğrudan  yapınız." tepkisini gösterdi. Kantık, itirazlarını sürdüren sanık avukatına,  "Sorularınıza siz karar verirsiniz, sorulup sorulmayacağını da biz  değerlendiririz." uyarısını yaptı.

Verilen kısa aranın ardından, duruşmaya devam ediliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5