13.03.2018 15:17 | Son Güncelleme:
AA

FETÖ sanıklarına "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan hapis cezası

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davalarda yargılanan 4 sanık, 1 yıl 6 ay 2 gün  ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalarda,  tutuklu sanık İhsan Topçu, tutuksuz yargılanan Abdulkadir Şenkalp ve Hacı Ali  Küçükşahin ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Nagihan Öcalan ise  Vezirköprü Adliyesinden Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi aracılığıyla duruşma  katıldı.

Sanıklardan iş adamı Şenkalp, KHK ile kapatılan Battalgazi Eğitim  Kurumları, Kimse Yok mu Derneği ve GESİAD üyeliği suçlamalarına ilişkin, bu  kurumlarla ağırlıklı olarak 2007-2009 yıllarında irtibatının bulunduğunu söyledi.

Örgütün talimatıyla Bank Asyaya para yatırmadığını savunan Şenkalp,  beraatini istedi.

Meslekten ihraç edilen öğretmen Topçu da örgütün "mahrem imamı" olduğu  ve şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı iddialarını reddetti.

FETÖ okullarında çalıştığını kabul eden Topçu, 15 aydır tutuklu  bulunduğunu belirtti.

Tahliyesini isteyen Topçu, beraat talebinde bulundu.

Sanık Öcalan da etkin pişmanlıkta bulunarak bildiklerini anlattığını,  ByLock'u kullandığını fakat bunun gizli bir haberleşme programı olduğunu  bilmediğini öne sürdü.

Sanık Küçükşahin ise hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek beraatini  istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Topçu'ya, "silahlı terör örgütüne üye olma"  suçundan 8 yıl 9 ay, Şenkalp'a 8 yıl 1 ay 15 gün, Küçükşahin'e 6 yıl 3 ay,  Öcalan'a ise 1 yıl 6 ay 2 gün hapis cezası verdi. Öcalan'ın hükmünün  açıklanmasının geriye bırakılmasını kararlaştıran heyet, sanıklardan Topçu'nun  tutukluluk halinin devamına hükmetti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0