12.01.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

FETÖ sömürgecilere hizmet projesiydi

Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ne zaman din ve mezhep eksenli bir şiddet olursa gözlerin hemen din adamlarına, ilahiyatçılara ve Diyanet’e çevrildiğine dikkati çekti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez; FETÖ’nün, sömürge faaliyetlerine hizmet etme projesine dönüştüğünü belirterek, “Kendilerinin dışındaki hareket ve oluşumlara karşı mücadelede her yolun mubah sayıldığı bu yapılar, her türlü ortama uyum sağlamaya ve gizliliğe büyük önem atfetmektedir” dedi.
Görmez, dün JW Marriott Otel’de düzenlenen 9. Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilere hitap etti. Din ve mezhep eksenli bir şiddet olduğunda gözlerin din adamlarına, ilahiyatçılara ve Diyanet’e çevrildiğini belirten Görmez, “Silahların patronları işlerinden kazanmaya devam ederken, politikacılar, komutanlar ve şiddet profesyonelleri kargaşa, terör ve ölüm buyrukları vermeyi sürdürürken bu çabayı din adamlarından bekleyenler, gerçekten başarılı olacağımızı umabiliyorlar mı? Dökülen kanların ardında, halkların ve ülkelerin servetlerini talana girişmiş aç gözlü küresel güçlerin sorgulanamaz iştahı yatıyor olamaz mı?” diye sordu.

Kilise tarihinde var
Bütün dünyayı kurtarma iddiasıyla ortaya çıkan ve mega idealler peşinde koşarak bir misyon edasıyla hareket eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) benzeri yapıların kilise tarihinde de görüldüğüne dikkati çeken Görmez, uluslararası siyasi güçlerden kendilerini korumaları pek mümkün olmayan bu tarz hareketlerin, görünenden farklı bir ajandayı esas aldığını söyledi. Görmez, ilişkileri ve işleyişleri şeffaf ve legal olmadığı için değerlendirilmesi zor olan bu yapıların ilk bakışta masum bir görünüm sergilediğini ancak FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimi ile bir, “küresel bir kötülük projesi” olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini dile getirdi.
Sömürgeciye hizmet
Görmez, FETÖ’nün, sömürge faaliyetlerine hizmet etmek, sömürge aydınları yetiştirmek üzere bir projeye dönüştüğünü ifade ederek, “Kendilerinin dışındaki hareket ve oluşumlara karşı mücadelede her yolun mubah sayıldığı bu yapılar, her türlü ortama uyum sağlamaya ve gizliliğe büyük önem atfetmektedir. Şahıs merkezli bu hareketlerde ahireti kazanma karşısında akıl ve vahiy devre dışı bırakabilmekte, körü körüne itaat kültürüyle iradeler teslim alınabilmektedir” diye konuştu.
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0