14.02.2018 13:43 | Son Güncelleme:
Ferit ZENGİN-milliyet.com.tr

FETÖ'ye para aktaranlara operasyonu: Ünlü iş adamı da gözaltında

İstanbul Polisi, bir tarım birliği üzerinden FETÖ'nün finans ayaklarından olan Bank Asya'ya 7 milyon 400 bin lira aktarılmasıyla ilgili operasyon düzenledi. FETÖ elebaşının talimatı sonrasında yapılan aktarımla ilgili 7 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınanlar arasında işadamı Zekeriya Mete'nin de olduğu öğrenildi.

İstanbul'da bir tarım birliği üzerinden FETÖ'nün finans ayaklarından olan Bank Asya'ya 7 milyon 400 bin lira aktarılmasıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmada ünlü işadamı Zekeriye Mete gözaltına alındı. FETÖ elebaşının talimatı sonrasında Bank Asya'ya yapılan maddi destekle ilgili olarak iş adamı Mete'yle birlikte  7 iş adamı daha gözaltına alındı.şüpheli yakalandı.
 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca terör örgütü FETÖ'nün finans kaynaklarına yönelik olarak sürdürülen çalışmalarda  örgüt elebaşını  talimatından sonra Bank Asya'ya yapılan para girişleri incelemeye alındı. Soruşturmada, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 27 Ocak 2014'te 3 milyon 600 bin lira aktarım yaptığı belirlendi. 17 Haziran 2014'te ise birliğin alt biriminden yine Bank Asya'ya 3 milyon 800 bin liralık bir yatırım tespit edildi.
İki ayrı havaleyle Bank Asya'ya 7 milyon 400 bin liranın aktarılmasıyla ilgili olarak, aralarında bazı yönetici ve eski yöneticilerinde bulunduğu 8 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.Çalışmaların tamamlanmasının ardından harekete geçen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri savcılık talimatıyla 8 adrese baskın düzenledi.  İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete,  yardımcıları Süber Çiçek ve Kazım Taycı'nın da aralarında bulunduğu 7 şüpheli adreslerine yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şüpheliler sorguya alındı.

Bu habere ifade bırak
  • 6Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy10