Fidel Castro hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Küba Devrimi'nin öncüsü olan Fidel Castro, Küba'yı 1959'dan 2006'ya kadar 49 yıl yönetti. Fidel Castro toplamda 10 ABD başkanı dönemine tanıklık etti. Kimine göre bir devrimci, kimine göre ise diktatör ve komünist bir despottu. Fakat gerçek şu ki, 20'nci yüzyılın ikinci yarısı ve 21'inci yüzyılın ilk zamanlarına damga vuran bir siyasetçiydi. Fidel Castro ile ilgili bilinmesi gereken bazı detaylara yakından göz atalım.

Fidel Castro hakkında bilmeniz gereken 5 şey

1. Amerikan kahramanı olarak Fidel Castro

ABD'li politikacılar ve basın tarafından saygınlığına zarar verilmeden önce Fidel Castro, önceki Küba devlet başkanı Fulgencio Batista Zaldívar otoriter rejimini devirdiği için kahraman olarak görülüyordu. 

Başarıyla sonuçlanan Küba Devrimi sonrasında Amerikan televizyonunun en popüler gösteri şovunun sunucusu Ed Sullivan, Fidel Castro ile röportaj yapmak için Küba'ya gitti. Sullivan, ABD'nin kurucusu George Washington'a benzettiği Fidel Castro ile 11 Ocak 1959 günü sabah 02:00'de Küba'nın Matanzas kentinde röportaj için buluştu. Fidel Castro ve Sullivan'ı çevreleyen toplamda 100 kadar silahlı adam bulunuyordu. 

Castro'yu tıpkı Elvis Presley için söylediği "iyi genç adam" sözleriyle tanımlayan Sullivan'ın ardından devrimci lider, başkent Havana'da Face the Nation adlı bir televizyon haber programı için yayına çıktı.

Duraksayarak konuşan Fidel Castro'nun metni önceden İngilizce olarak hazırlanmıştı.Fidel Castro daha sonra tekrar Amerikan medyasındaki ünlü programlardan biri olan ve sunuculuğunu Jack Paar'ın yaptığı The Tonight Show'a katıldı. 

19 Nisan 1959 tarihinde Meet the Press programına katılan Fidel Castro'ya muhabirler Dr. Castro olarak hitap etti. O dönem kendini henüz Marksist olarak adlandırmayan Castro bunun üzerine Amerikalılar'ın iyi insanlar olduğunu düşündüğünü söylemişti.

2. Fidel Castro ve ünlü sakalı

2. Fidel Castro ve ünlü sakalı

Sakalıyla ön plana çıkan önemli insanlar denildiği zaman akla yalnızca ABD eski başkanı Abraham Lincoln ve filozof Karl Marx gelmiyor. Fidel Castro'nun sakalı on yıllar boyunca ünlü devrimcinin taşıdığı en dikkat çeken aksesuar oldu. Sierra Maestra Dağları'nda devrim için mücadele eden Fidel Castro'nun sakalını tıraş etmesi için pek de fırsatı olmadı. Devrimci erkeklerin uzayan sakalları bir onur nişanı haline geldi. 

Sakal ayrıca Castro'nun kaleme aldığı otobiyografisi olan "Fidel Castro"da da yazdığı gibi, ajanlar için bir filtre görevini görüyordu. Fidel Castro'nun öncülük ettiği Kübalı devrimci örgüt 26 Temmuz Hareketi'ne sızmak isteyen ajanların ilk olarak 6 ay boyunca sakallarını hiç kesmemesi gerekiyordu.

Gerilla günlerini geride bıraktıktan çok daha sonra bile Castro sakallarını, devrim zaferinin sembolü olarak korumaya ve kesmemeye devam etti. Castro'nun sakalları son derece etkili bir sembol haline geldiği için ABD gizli servisi CIA, Castro'nun ayakkabılarına cilt tarafından kolayca emilebilen çözülebilir tüy dökücü krem koymayı düşündü fakat bu plan hiçbir zaman gerçekleşmedi. 

Castro için sakal tıraşı yapmaya harcanacak vakit daha verimli kullanılabilirdi. Castro'nun hesaplamalarına göre sakal tıraşı için her gün 15 dakikasını ayıran bir erkek bir yıl içinde toplamda 5 bin 500 dakikayı tıraş olmak için harcıyordu. Günlük yasal çalışma saati olan 8, toplamda 480 dakikaya denk geliyordu.  Castro'nun hesaplamasına göre tıraş olmak eşittir 11 iş günüydü. 

3. Suikast hedefi olarak Fidel Castro

3. Suikast hedefi olarak Fidel Castro

ABD gizli servisi, Fidel Castro'yu öldürmek için çok sayıda suikast girişiminde bulundu. Küba Hükümeti Güvenlik Bakanı Fabián Escalante'nin açıklamalarına göre ABD, Fidel Castro'yu öldürmek için 634 deneme gerçekleştirdi.

Bahsi geçen girişimlerden bazıları son derece ilginç planlardı. Fidel Castro'nun tüple dalış tutkusu vardı. Plana göre dalış yaptığı bölgeye patlayıcı deniz kabukları yerleştirilecekti. Bir diğer plana göre de giyeceği dalgıç kıyafetlerine mantar hastalığı ve tüberküloz bulaştırılacaktı. 

Castro'yu öldürmek için denenen diğer yöntemler ise içerisine enjektör iğnesi gizlenmiş dolma kalem, gıda zehirlenmesi ve patlayan zehirli sigaraydı. Hiçbir yöntem işe yaramadı.

4. Fidel Castro ve puro

4. Fidel Castro ve puro

Fidel Castro için puro bir tür imza görevi görüyordu. Puro ayrıca Küba'nın en ünlü ürünlerinden biriydi. Bu sebeple Castro, ulusal başarıları puro ile kutluyordu. 

Castro ayrıca Küba'daki en ünlü puro markalarının geliştirilmesinde büyük rol oynadı. 1960'lı yılların başında yakın korumalarından birinin, arkadaşının yaptığı aromalı puroları kullandığını öğrenen Castro, özellikle bu puro türünü üretmek için El Laguito adında bir fabrika kurdu. 

Cohiba Espléndidos dünyanın en ünü puro markası haline geldi ve Castro da 20 yıldan daha fazla süre bu marka puroları kullandı. 1985 yılında puro kullanmayı bıraktı.

15 yaşından beri sigara içen Castro, ulusal çapta başlatılan sigara karşıtı kampanyayı desteklemek için 59 yaşında sigarayı bırakma kararı aldı.

5. Fidel Castro ve edebiyat

5. Fidel Castro ve edebiyat

Fidel Castro edebiyatla da yakından ilgileniyordu. Nobel Ödülü kazanan üç yazarla yakın ilişkileri vardı. Amerikalı yazar Ernest Hemingway'in İspanya İç Savaşı'nı konu alan "Çanlar Kimin için Çalıyor?" romanından alıntılar yaptı ve kitap, Castro'ya gerilla taktikleri için ilham verdi. 

Castro ve Hemingway'in birlikte çekildiği fotoğraflar yayıldı. Böylece ikili arasında yakın arkadaşlık ilişkisi algısı oluşturuldu. Yayılan fotoğraflar aslında Castro'nun Mayıs 1960'ta Hemingway'in anısına düzenlenen balıkçılık yarışmasına katılması sırasında çekilmişti. İkili hayatları boyunca yalnızca bu etkinlikte bir araya gelmişti.

Şilili yazar Pablo Neruda, Küba Devrimi ve Fidel Castro'ya büyük ilgi duyuyordu. İkilinin Venezuela'nın başkenti Caracas'taki gizli toplantısına gelen fotoğrafçıya sert tepki veren Castro'nun tavrı, Neruda'yı şaşırtmıştı. Neruda daha sonra Kübalı entelektüeller tarafından kaleme alınan bir kamuoyu metni ile eleştiri oklarının hedefine oturtuldu. 

Castro'nun Kolombiyalı roman yazarı  Gabriel García Márquez ile ilişkisi farklı bir boyuttaydı. İkili son derece yakın arkadaştı. Devrim sonrası dönemin ilk zamanlarında yazar Küba Hükümeti Basın Bürosu için çalıştı ve departman bir süre sonra komünistlerin kontrolüne geçti. İkilinin karmaşık ilişkisi, Castro'nun Márquez'in Yüzyıllık Yalnızlık romanına duyduğu hayranlıkla başladı. Márquez, Castro rejimini destekledi. Márquez'e göre Castro'nun yazına ve edebiyata büyük yeteneği vardı. Castro, Márquez'in tüm eserlerini okudu ve yazara sürekli olumlu ve olumsuz eleştirilerini belirtti.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak