15.09.2018 01:32 | Son Güncelleme:
AA

Filistin'den İsrail'e "uluslararası dava" uyarısı

Filistin'de Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle  Mücadele Konseyi, İsrailli asker, subay ve kamyon ile buldozer sürücülerine,  Filistinlilere yönelik işledikleri suçlar nedeniyle uluslararası dava açacağı  uyarısı yaptı.

Konseyden yapılan açıklamada, İsrailli asker, subay ve kamyon ile  buldozer sürücülerine, Doğu Kudüs'te yer alan Han el-Ahmer bölgesindeki yıkım  kararı başta olmak üzere Filistinlilere yönelik ihlalleri nedeniyle savaş suçu  işlemekten uluslararası mahkemelerde dava açılacağı kaydedildi.

Yıkım kararıyla gündeme gelen Han el-Ahmer

İsrail Yüksek Mahkemesi, mayıs ayında Han el-Ahmer bölgesinde yaklaşık  190 Filistinlinin yaşadığı derme çatma barakalar ile bölgedeki başka yerlerden  gelen 170 öğrencinin eğitim gördüğü okulun yıkılmasına karar vermişti.

Mahkemenin kararının ardından temmuz ayı başında İsrail polisi  eşliğinde bölgeye gelen yıkım ekibi Filistin'in farklı yerlerinden gönüllülerle  bölge halkının direnişiyle karşılaşmıştı.

Hem uluslararası camiadan gelen tepkiler hem de Filistinlilerin  direnişi sebebiyle İsrail güçleri yıkımı gerçekleştirememiş, İsrail mahkemesi de  bölge sakinlerinin başvurusu üzerine yıkım kararını askıya almıştı.

İsrail Yüksek Mahkemesi 5 Eylül'de de Han el-Ahmer'deki yıkım kararına  yapılan itirazı reddederek, bölgenin 7 gün içinde boşaltılmasına ve yıkımların  başlatılmasına hükmetmişti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve  İngiltere de pazartesi günü yayımladığı ortak açıklamada, İsrail'e, Doğu Kudüs'ün  kırsalında bulunan Filistinli Bedevilerin yaşadığı Han el-Ahmer'de yıkımların  başlatılması kararını gözden geçirmesini istemişti.

İsrail'in E1 projesi

Han el-Ahmer, İsrail tarafından 1953'te Necef Çölü (Negev) bölgesinden  zorla göç ettirilen bedevi Filistinlilere ev sahipliği yapıyor.

Bölge, İsrail'in Doğu Kudüs'ten Ölü Deniz'e kadar uzanan yaklaşık 12  bin dönümlük arazinin "Filistinlilerden çıkarılmasını öngören" E1 projesi  kapsamındaki topraklarda yer alıyor.

Filistinli taraflar, İsrail'in bu yıkımlarla bölgedeki bedevileri göç  ettirerek Doğu Kudüs, El-Ayzariyye ve Lut Gölü'ndeki (Ölü Deniz) Yahudi yerleşim  yerlerini birbirine bağlamaya çalıştığını ifade ediyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0