Dünya
07.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 07.12.2017-2:20

Filistin öfkeli

ABD Başkanı’nın Kudüs kararını açıklamasının ardından, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas sert bir açıklama yaparak “Trump’ın kararı Washington’ın barış sürecinden çekilme ilanıdır. Bu karar, işgal ve yurt edindirmeye teşviktir” ifadesini kullandı.

Sitene Ekle

Filistin’deki tüm grupların ortak duruş sergilemeleri gerektiğini belirten Abbas, “Kudüs barış kentidir ve Filistin’in başkentidir. Bu, İsrail’in mükafatlandırılmasıdır. Bu aşırı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bir bahane arıyorlar. Uluslararası düzeyde hiç bitmeyen savaşlara yol açacaktır” dedi.
Hamas’tan çağrı 
Saat saat gelişmeleri izlediklerini, uygun kararları alacaklarını ifade eden Abbas, “Dostlarımızla bir araya gelerek karar alacağız. Filistin saflarının birleşmesi açısından bağımsızlığına kavuşması açısından bir destekleyici nitelik taşımaktadır. Çok acil toplantılar yaparak gelişmeleri çok yakından inceleyeceğiz” diye konuştu. Hamas ve Fetih’in de aralarında olduğu Filistinli gruplarsa, Filistin halkını, ABD’nin kararına tepki göstermeye çağırdı. Hamas, Cuma gününü “öfke cuması” ilan ederek, “Kudüs’e destek” için toplanma çağrısında bulundu. Bununla birlikte Arap Birliği, Trump’ın Kudüs kararı nedeniyle cumartesi günü acil toplantı düzenlemeyi planlıyor. 
Filistin heyetinin başkanı Diab Al Luh, toplantının düzenlenmesi talebinin Filistin ve Ürdün’den geldiğini söyledi.  
Öte yandan Donald Trump’ın açıklamasının ardından değerlendirmede bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, “Trump’a teşekkür ediyoruz. İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak. 
Yahudiler için çok parlak 
bir gün. Tarihi bir an. Diğer ülkelerin büyükelçiliklerini de Kudüs’e çağırmalarını davet ediyorum” diye konuştu.

 


Etiketler:
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Verilen şarkılardan hangisinin hem sözü hem de müziği Tarkan a ait değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.