25.04.2019 - 08:15 | Son Güncelleme: 25.04.2019-9:54 A-A+

FİNAL KARARLARI DOĞRU...Show TV’de ekrana gelen Nurgül Yeşilçay ile Timuçin Esen’in başrolünü paylaştığı ‘Gülperi’, final yapacak. Yeşilçay için bir ‘ispat’ dizisi olmuştu. ‘Paramparça’da çok eleştirilmişti. Hemen sonrasında gelen bu proje, onun için yeniden ‘kendini gösterme işi haline geldi’ diyebiliriz. Tabii unutmadan Esen’in katkısının büyük olduğunu söylemek gerek. ‘Nöbet’ dizisi tam da ‘Savaşçı’ ve ‘Söz’ yapımlarının artık eski durumlarında olmadığı bir zamana denk geldi. Bir ‘terör dizisi’nin daha ilgi çekmesi için ‘Polat Alemdar’ın senaryosunu yazdığı proje olması yetmedi anlaşılan. Ve FOX’un sevilen dizilerinden olan ‘Bizim Hikaye’... Nasıl denir, ‘olması gerektiği kadar’ yayında kaldı, keyifliydi ve üzülmeden finale gidiyor. 

TROLL ÇİFTLİĞİ
Belki biliniyor, ben bu duruma yeni rastladım; ‘Trol Çiftliği’... Devletlerin ön ayak olduğu bir topluluk. Kısaca ‘Yalan haber’ üretmek hali... İlk 2014 yılında ortaya çıkmış. Oxford Internet Institute 2017 yılında devletler tarafından kullanılan 28 trol çifltiği olduğunu saptamış. Sayı, 2018 yılında 48’e yükselmiş. Bu işin piri de Rusya’ymış. Yaşasın Twitter özgürlüğü... Oturuyorum ve tak ne düşündüğümü ifade edebiliyorum. Yoksa ‘Acaba beni ipe mi dizecekler?’ diye tırsıyor muyuz? Eskiden casus ve şantaj vardı, şimdi ‘trol’ mevcut. Bir ‘tweet’le iş bitiyor. Suriye’deki, güya iç savaş üzerine yapılan ‘sahte haberler’ mesela... Tek başına kaç kitap yazılır? İnternete dair her şeyi ‘pek bir istekli’ kullanan bizde durum nedir? Biz ‘bankanın çiftlik olanını’ duyduk bir de bunun, ‘trol’lü olanı varmış! (Kaynak: İnstitut National Audiovisiuel (INA) France. Sitenin ‘İletişim Araçları Dergisi’ bölümünde, BuzzFeed News’ta gazeteci Jane Lytvynenko ile söyleşiden) 

 
Bilgi YarışmasıKız görmeye ya da istemeye giden kişiye ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.