Fırtınalı aşklar yaşayan 10 diktatör

Nefret edilen bazı diktatörlerin bile fırtınalı, büyük aşk hikayeleri var. Despot rejimleri ve bazı insanlık dışı tutumları sebebiyle sosyopat olarak bilinen isimler, aşk hayatında da garip ilişkiler yaşamış.

Fırtınalı aşklar yaşayan 10 diktatör

10- Robert Mugabe

10- Robert Mugabe

Zimbabwe Başkanı Mugabe'nin ilk eşi Sally, kanser nedeniyle hayatını kaybetmek üzereyken, kocası Mugabe, sekreteri Grace'in yeni 'first lady' olması için girişimlerime başlamıştı. Sally, 1992 yılında hayatını kaybetmeden önce, Mugabe, Grace'ten ilk çocuğunu yaptı.

Sally ile Mugabe'nin tek çocuğu 1966'da öldükten sonra çiftin başka çocuğunun olmaması da diğer bir detay. Grace, Mugabe'nin Sally haricindeki tek evlilik dışı ilişkisi değildi. Eğitim Bakanı Oppah Muchinguri de Başkan Mugabe ile sık sık 'sebepsiz' toplantılar yapıyordu. O da Sally'nin ölümüyle yakın zamanlarda hamile kalmıştı. Grace ve Oppah, birbirinden şüphelendi ve bir küpe yüzünden havaalanında birbirlerine girdiler.

9- Mao Zedong

9- Mao Zedong

Zührevi hastalık ve uyuşturucuyla boğuştuğu yıllarında bile Mao Zedong, birden fazla genç kızla beraber olmasıyla tanınıyordu. Özellikle öfkeli bir Komünist Parti üyesinin reşit bile olmayan kızı Chen'le yaşadığı ilişki çok konuşuldu.

Mao'nun eşi Jiang Qing, Mao öldüğünde onun başarılı olarak anılması için bu yakınlıktan endişe duyuyordu. Chen'i Çin'in kuzeydoğusuna sürüp eşi ve genç sevgilisini ayırdı. Qing, Chen'i Nanjing şehrindeki bir adamla evlendirdi.

8- Saddam Hüseyin

8- Saddam Hüseyin

1968 yazında 31 yaşındaki Saddam Hüseyin, 16 yaşındaki Maria 'Pari' Lampsos (Parisoula Lampsos) ile tanıştı. Lampsos, daha sonra yapacağı açıklamada Saddam'dan çok etkilendiğini ve onun 'gerçek bir erkek gözlerine sahip olduğunu' söyleyecekti.

'Bağdat'ın Prensesi' lakabı takılan Lampsos, Saddam'la uzun yıllar süren ilişkilerinde takip edildi, şantaja uğradı, kaçmaya çalıştığında yakalanıp hapse atıldı. Saddam'ın sarışın kadınlara olan tutkusunun kurbanı olan tek isim o değildi. Daha sonra evli bir kadın olan Samira Shahbandar'a da kocasından boşanması için rüşvet verdi. Samira'nın bu ilişkiye razı olmayan erkek kardeşinin öldürülmesinde parmağı olduğu ve Saddam'ın bu ilişki için kendi oğlunu İsviçre'ye sürdüğü de iddia edildi.

7- Benito Mussolini

7- Benito Mussolini

Mussolini'nin sayısız metresi vardı. İçlerinden sadece birine şefkat gösterdi: 29 yaşındaki Claretta Petacci.

İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Mussolini'nin karısı İtalya'dan kaçmaya çalışırken Mussolini ve Claretta, birlikte kalmak için anlaştılar. 1945 yılının nisan ayında ikisi de vurularak öldürüldü ve Milano'daki Piazzale Loreto meydanına ayaklarından asıldı.

6- Francisco Franco

6- Francisco Franco

İspanya Kralı Franco, bir diktatörden beklenmedik şekilde hayatının büyük bölümünde bekardı. Doktoruna göre Franco, bir savaşta testislerinden birini kaybetmiş ve fimosis denen sünnet derisi rahatsızlığından ötürü cinsel hayatı zorlaşmış durumdaydı.

Franco ise cinsellikle ilgilenmiyordu. Carmen Polo ile olan evliliğinden bir kızı vardı. Biyograflara göre gerçek aşkı her zaman annesiydi. Carmen Polo da annesine benziyordu. Alkolik ve işkenceci babası yüzünden çocukluğunda büyük zorluklar yaşayan Franco, annesinin onunla evlenmesini istemişti. Çocukluğa dair bu çözülememiş psikolojik problemler, acımasız rejimini, toplama kamplarını, işkencelerini ve faşist tutumunu açıklamaya yardımcı olabilir.

5- Nikolay Çavuşesku

5- Nikolay Çavuşesku

Yetişkin filmlerine olan düşkünlüğü ve parti üyelerinin elindeki uygunsuz gizli kayıtlara rağmen Elena, Çavuşesku'nun hayatının aşkıydı.1939'daki siyasi faaliyetler esnasında tanışan çift, Nikolay Çavuşesku'nun 1947'de hapisten çıkmasının ardından 40 seneden fazla sürecek evliliklerine başladılar.

Elena, sadece bir eş değil aynı zamanda Çavuşesku'nun yardımcısıydı. Kürtajı yasa dışı ilan etti ve çocuksuzluk vergisi getirdi. 1989 yılında Çavuşesku çifti, 60 binden fazla kişinin soykırımı, ülke ekonomisine kasten zarar vermek ve devlet gücünü yıkmak gibi bir dizi suçlama ile yargılandı.

4- Joseph Stalin

4- Joseph Stalin

Rus Devrimi öncesinde Sibirya sürgününden kaçan Stalin, Alliluyev Ailesi ile tanıştı. Yıllar önce ailenin bebeğini boğulmaktan kurtardığı iddia ediliyor. Stalin'le tanıştığında 16 yaşında olan Nadya Alliluyev, kız kardeşinin 'Soso' olarak seslendiği Stalin'e aşık oldu.

Nadya, Stalin ile evlenerek Moskova'daki meşhur evine yerleşti. Ancak beklendiği gibi sadece bir ev hanımı olmadı. Kariyer denemeleri yaptı ve feminizmi savunarak kocasıyla kendi hakları konusunda çatıştı. Stalin ise Nadya'yı parti üyeliğinden çıkardı.

Nadya, 1932-1933 yıllarında Sovyetler'deki kıtlık döneminde Stalin'i sertçe eleştirdi. Bir akşam yemeğinde alkolü fazla kaçıran Nadya, kızının anlattığına göre protesto amacıyla kendini vurdu. 'Man of Steel' (Çelik Adam) olarak tanınan Stalin, bu intiharın ardından yıkıldı ve kendini lanetli olarak andı.

3- Kim Jong-il

3- Kim Jong-il

Kurnazlıklarıyla tanınan Kim Jong-il, gençleri ebeveynlerinden kaçırıp üç gruba ayırıyordu: Mutluluk Takımı, Dans ve Şarkı Takımı, Memnuniyet Takımı. Kamplarda boks maçından, striptize kadar Kim'in her hevesini yerine getiren insanlar esir tutuluyordu.

Kim Jong-il'in bunca diktatörlüğün içindeyse gerçek aşkı 'Prenses' lakaplı gizemli sahne sihirbazı Tenko Hikita idi. Onun adına bir tiyatro açmış, Tenko sevdiği için ona piyasadaki tüm Barbie bebekleri almış ve Tokyo'daki evinde onu düzenli ziyaret etmişti. Ülkedeki kirli sudan ötürü Tenko'nun hasta olmaması için onun evine ayrı bir su tankı getirttiği de biliniyor.

Prenses Tenko, Japonya'ya döndükten sonra bile Kuzey Koreli casuslar onu devamlı takip etmiş ve haberlerini Kim Jong-il'e ulaştırmıştır.

2- İdi Amin

2- İdi Amin

Uganda Devlet Başkanı İdi Amin'in 5 'first lady'si vardı. Bunlardan biri Malyamu, Amin tarafından bir dizi sebepten ötürü boşandı ve aynı yıl şüpheli bir trafik kazası geçirdi. İdi Amin, diğer bir eşini ise kuzeni olduğu ortaya çıkınca boşadı.

İdi Amin'in en sevdiği eşiyse 2015 yılında kanserden hayatını kaybeden kadar sadakatle yanında kalan beşinci eşi Sarah Kyolaba idi. 19 yaşında Amin'le tanışan Sarah, bir go-godansçısıydı. Bir müzisyenden hamileydi ama Amin için bu problem değildi. Sarah'ın sevgilisini ortadan kaldırdı, bebeği kendisinin ilan etti.

1- Adolf Hitler

1- Adolf Hitler

İlişkilerini gizli tutmak çaba gösteren Adolf Hitler, 12 yıl ilişki yaşadığı Eva Braun'la 24 saat evli kalabildi. Sayısız intihar girişiminde bulunan Eva, bu nedenle 'Almanya'nın en mutsuz kadını' lakabını aldı. Fakat Hitler'in hayatının tek aşkı Braun değildi; çünkü bir de Geli Raubal vardı.

Hitler'in üvey kızkardeşi Angela Raubal'in kızı olan Geli Raubal'a olan takıntısı, Braun'a karşı duyduğu hislere ağır basıyordu. 'Karanlık ve gizemli güzel' olarak nitelendirilen Geli, Führer'le beraber Münih'te yaşadı. Hitler, Geli'yi hep sıkı denetim altında tuttu ve ondan izinsiz bir şey yapmasına izin vermedi. Hitler'in "Genç birini kendin için eğitmekten daha iyi bir şey yoktur" cümlesi her şeyi özetliyor.

Geli, 1931 yılında 23 yaşındayken akciğerinden vurularak öldürüldü. Tabancayla suratına vurulmuş ve burnu da kırılmıştı. O dönem çıkan spekülasyonlarda Geli'nin Viyana'daki Yahudi sevgilisiyle evlenmeye niyetlendiği ve Hitler tarafından öldürüldüğü iddia edildi. Hitler, Geli'nin büstleri ve resimlerini uyuduğu odaya astı ve Münih'teki yatak odasına kimseyi sokmadı.

Bu makaleye ifade bırak