Ford, çalışanlarını robotik iskelet ile süper kahramanlara dönüştürüyor

13.11.2017'de eklendi13.11.2017-15:45 'de güncellendi
Ford, işçilerin kronik sağlık sorunları yaşamasının önüne geçip yükünü hafifletecek bir projeye destek verdi. EksoVest adlı robotik iskelet, çalışana giydiriliyor ve yükü hafifletiliyor.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Otomobil devi Ford, EksoVest adlı robotik dış iskelet birimine yatırım yapıyor. Giyilebilir iskelet, çalışanlara yardımcı olup yükleri daha doğru ve kolay şekilde kaldırabilmelerine yardımcı oluyor. EksoVest, boyna ve kollara binen yükü/gerginliği azaltabiliyor.

Normal bir çalışanın bu görevleri günde 4.600 kez, yılda ise tam 1 milyon kez yaptığını belirten şirket, mekanik iskelet ile süreci çok daha kolay hale getiriyor.

Şirketin üretimine yardım ettiği EksoVest iskelet, diğer birçok benzeriden farklı olarak motorlara sahip değil. Yani çalışmak için herhangi bir ekstra güce ihtiyaç duymayan ürünün, 7 kg civarında destek sağlayabildiği belirtiliyor. 

Ekso Bionics'in kurucularından ve teknoloji şefi Russ Angold, "Ford'la işbirliği içinde çalışmak, EksoVest'in ilk prototiplerini doğrudan üretim hattı işçilerinin görüşlerine dayanılarak test etmemizi ve hassaslaştırmamızı sağladı. EksoVest bir işçinin vücudundaki yükü azaltan, yaralanma olasılığını düşüren ve günün sonunda kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olan, hem verimliliği hem de moralleri artıran bir giyilebilir araç." dedi.

Ford şu anda EksoVest'i iki ABD fabrikasında test ediyor ve pilot programı Avrupa ile Güney Amerika bölgelerine genişletmeyi planlıyor.