Tarihi fotoğraflar


İlk insan fotoğrafı bu mu?

Bir internet sitesinde yayımlanan fotoğrafın ilk çekilen insan fotoğrafı olduğu ileri sürüdü.

www.hokumburg.com sitesinde yayımlanan fotoğraf 1838 yılında, fotoğrafın kağıda basılmasını icat eden Fransız sanatçı ve kimyacı Louis Daguerre tarafından çekilmiş.

Fotoğraf, Paris'teki Boulevard du Temple'dan bir manzarayı gösteriyor. Sitede bu manzaranın çekildiği sırada caddede büyük bir olasılıkla başka insanların da bulunduğu, ancak hareket halinde oldukları için fotoğraf makinesinin bu insanların görüntülerini yakalayamadığı belirtiliyor. Fotoğrafta sadece sol alt tarafta kaldırımda duran bir adam görülüyor.

Daguerre bu görüntüyü elde edebilmek için kimyasal işlemden geçirilimiş metal bir plakayı on dakika boyunca ışığa tutmuş. İşlek olan bu caddedeki diğer insanlar yürüdükleri, ya da at arabalarıyla geçtikleri, yani hareket halinde oldukları için fotoğrafta görünmüyorlar. Görünen sadece belki de çizmelerini boyatmak için yeterince süre hareketsiz halde duran bu adam.

Bu fotoğraftan on yıl kadar önce çekilmiş daha ilkel fotoğraflar da bulunuyor. Ancak kim olduğu bilinmeyen ve gölge gibi görünen bu adam fotoğrafı çekilen ilk insan olmuş.

Aynı zamanda fotoğrafta ayakkabı boyacısının da belli belirsiz görüntüsünü farketmek mümkün. Her ikisi de o gün farkında olmadan tarihe geçmişler.

İşte dünyayı değiştiren diğer fotoğraflar...


Kategori : Yaşam | Gösterim : 413304
Louis Daguerre, tarihi fotoğraflar


BENZER GALERİLER

Magazin

'Beni babam doğurdu'
Yaşam

Türkiye'den tarihi fotoğraflar
Gündem

Sakarya Meydan Muharebesi'ne özel kareler
Yaşam

Van Gölü'nün saklı koyları
Yaşam

O cezaevi müze oluyor
Dünya

Şaşırtan film hataları
Yaşam

Vietnam Savaşı'ndan tarihi fotoğraflar
Yaşam

Tarihe tanıklık eden Osmanlı konakları
Yaşam

Bodrum'un geçmişi günümüze taşınacak
Dünya

Tarih boyunca yapılan en pahalı 7 hata
Yaşam

Renkli tarih
Dünya

Açıklanamayan tarihi fotoğraflar