Çocuklarla çalışmak, yakın ilişki kurup, proje üretmek geçmişte kısmen deneyimlediğim bir şey olduğu için söylüyorum, zor iş.

Özel bir eğitim gerektiren bir süreç aslında.

Ama yine de her zaman bu derece hazırlıkı olmasak da, çocuklarla yakın ilişki kurup uzmanlık alanlarımızı onlarla paylaşma ya da en basitinden birlikte bir şeyler üretme dönemlerinde bile önce çocuklarla iyi bir iletişim kurmak gerekiyor. Bazen de her şey doğal sürecinde ilerliyor ve ortaya yaratıcı işler çıkıyor.

Çocuk atölyeleri deyince aklıma 15 yıla yakın zamandır gerçekleştirilen “Fotoğrafçı Çocuklar Atölyeleri” geliyor.

Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen bu atölyeler travmalara neden olan olaylara maruz kalan sosyal, kültürel, bedensel engeller gibi nedenlerle fırsat eşitliğinden yararlanamayan çocuklara ulaşmayı ve bir şeyler üretmeyi hedefliyor.

Üretilen şeylerin daha sonra sergilenmesi, başkalarıyla paylaşılması söz konusu elbet. Hatta çoğu çalışma daha sonra kitap olarak da yayınlandı ve kalıcı oldu.

Belki hatırlarsınız, Marmara ve Van depremlerinde, bu kötü olaya maruz kalan çocuklarla bir çok atölye yapıldı.

Bir çok uzman ya da akademisyen çocuklara, kendi alanında bir şeyler öğretmek ya da bir şeyler paylaşmak için oradaydı.

Elbette oradaki çocukların yaşadıkları acılar yok olmadı. Ama bu atölyeler, bir şeyler üretirken hayatla tekrar bağ kurmaları konusunda onlar için bir adım oldu.

Bu paylaşımlardan en bilineni de fotoğraf atölyeleriydi.

Atölyeler ekiple çalışmak, paylaşmak, öğrenmek ve uygulamak üzerine kuruluydu.

Atölyelerde çocukların çektikleri fotoğraflar ise onların kendi dünyalarına ait izleri taşıyordu.

Şimdi tüm bu atölyelerde yaşananları, deneyimleri paylaşmak ve hatta üretilenleri tekrar görmek ve göstermek için bir sempozyum düzenleniyor.

Sempozyum Galata Fotoğrafhanesi ve Sivil Düşün AB Programı ve Açık Toplum Vakfı desteğiyle 11-12 Ocak 2014 tarihlerinde Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nde gerçekleşecek.

Özellikle çocuklarla daha önce çalışmış, proje üretmiş akademisyenler, fotoğrafçılar, deneyimlerini aktaracaklar.

Çocuk ve gençlerin de katılacağı forumlar sempozyum katılımcılarına bundan sonrası için de ışık tutacak.

Yapılanları görmek, belki bundan sonrası için parçası olmak isteyebileceğiniz projelerle tanışmak, üretmek ya da varsa bu konuda deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz kaçırmayın derim.

 

@hulyoalkan