29.09.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Hanife Baş

Fotoğrafı aynasızlar bastı!

Dünyanın en büyük fotoğraf fuarı Photokina’ya ‘aynasız’ ve ‘full frame’ fotoğraf makineleri damga vuruyor. Hemen her marka bu segmentlerde model çıkarıyor.

Fotoğraf dünyası, Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Photokina fuarında bir araya geldi. Yeni fotoğraf makineleri, lensler ve aksesuarlar görücüye çıktı.

26 Eylül’de başlayan fuara ‘aynasız’ ve ‘full frame’ makineler damga vurdu. Aynasız fotoğraf makineleri ışığı vizöre yansıtmak için bir ayna kullanan DSLR’nin (değişen objektifli kamera) aksine, ayna veya optik vizör kullanmıyor. Full frame ise dijital makinelerde tam kare sensör anlamına geliyor.

Fuarda önemli cihaz tanıtım ve lansmanları oldu. Bunlar arasında Canon EOS R, Nikon Z7 ve Z6, Fujifilm X T3, Panasonic Lumix S1R var. Çoğu 4K video çekim de yapabiliyor.

Sessiz çekim

Fuara damga vuran aynasızlardan biri Canon’a ait. Londra’da lanse ettiği EOS R sisteminin parçası olarak yeni full frame ve aynasız fotoğraf makinesini görücüye çıkardı. Bu ürün dünyanın en hızlı otomatik odaklanmasına ve çok düşük ışıklandırma altında odaklanma kapasitesine sahip. EOS R, 100 - 40.000 ISO aralığında, 30.3 megapiksellik fotoğraflar çekiyor. İnce ve hafif bir gövdesi var. Aynasız olduğu için objektife giren ışık doğrudan sensörlerin üzerine düşüyor. EOS R’de tamamen sessiz çekim modu da var. Bu da onu vahşi yaşam için uygun hale getiriyor.

Küçük sensörün sonu mu geldi?

Fujifilm aynasız X-T3 kamerasını sergiliyor. Orta segmentte GFX 50R modelini tanıttı. GFX 50S modeline benzer özelliklerde ama daha kompakt. 51.4 MP çözünürlükte sensörü var. Leica ise orta formatta kamerası 64MP S3’le fuardaydı. S3, 2011’den beri piyasada olan S2’nin evrim geçirmiş hali. Çözünürlüğü 37.5 MP’den 64 MP’ye çıktı.

Sony makine lansmanı yapmadı, 12 lens duyurdu. Fotoğraf makinesi tarafında ise A9 ve A7R III’ü sergiledi. Fuarda o kadar çok full frame kamera lanse edildi ki bu da küçük sensörlü makinelerin sona geldiği sinyalini veriyor.

Daha büyük vizör

Nikon, fuarda Z sisteminde iki full frame ve aynasız fotoğraf makinesi lanse etti. Z6 ve Z7, dışarıdan aynı gibi görünüyor sadece sensörlerinde, oto fokus noktası, patlama hızı ve ISO aralığında fark bulunuyor. Z6 24.5 MP, Z7 ise 45.7 MP çözünürlükte fotoğraflar çekmeye izin veriyor. İki model de büyük vizöre sahip. Nikon buna çok önem vermiş. 3.6 milyon piksellik OLED ekranı bulunuyor.

Panasonic de fuarda full frame aynasız Lumix S1R ve S1 modellerini tanıttı. Bunlar markanın bu alandaki ilk ürünleri. Şirket aynı zamanda Leica ve Sigma ile işbirliğini açıkladı. Bu işbirliği, SL ve TL kameralar için gelecekte daha fazla lens olacağı anlamına geliyor. 47 MP S1R ve 24 MP S1 Leica’nın L-Mount lensini kullanıyor.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0