Yazarlar
01.10.2011 - 02:30

Four Seasons’ın patronu, İngiliz modacıyla

Sitene Ekle
Yeni Şirketler  |  Serkan Arman serkan.arman@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

İngiltere’nin en ünlü ve en zengin modacılarından George Davies (69), Türkiye’de önemli bir yatırıma imza atıyor. Davies’in yarattığı en bilinen marka NEXT... Davies, bir diğer markası olan ‘Per Una’yı ise Marks & Spencer’a 125 milyon sterline satmasıyla tanınıyor.
George Davies, geçen hafta Sultanahmet ve Beşiktaş’taki Four Seasons otellerinin sahibi işadamı Mesut Toprak ile ortak oldu. İkilinin diğer ortakları tekstilci işadamı Osman Akdağ ve Davies’in kızı Emma Trayner.‘Danda Tekstil’ adıyla kurulan yeni şirket, ilk etapta Davies’in özellikle Arap dünyasını hedef alan çocuk ve genç giyimi markası FG4 için Türkiye’de bir alım ofisi oluşturacak.
47 yılını modaya ayırdı
Ofis, üretimin önemli kısmını Türkiye’de, bir kısmını ise Mısır’da ve Bangladeş’te  yaptıracak. Ancak ortaklığın bir süre sonra yeni markalar ‘doğurması’ da bekleniyor. 250 bin lira sermayeli yeni şirketin yarısı İngiliz, diğer yarısı Türk tarafının.
Osman Akdağ, Davies’ten ortaklık teklifini 5 - 6 ay önce aldıklarını belirterek, “Bu karar Türkiye’de tekstil sektörünün ulaştığı olgunluğu gösteriyor. Ortaklığın performasına bakıp ilerisi için kararlar mutlaka alınacak” diyor.
George Davies dişçilik eğitimi almasına rağmen kariyerinin 47 yılını modaya ayırmış. Bugüne kadar yarattığı markaların 54 milyar sterlinlik satış yaptığını hesaplıyor.
Yeni markalar...
Mesut Toprak da tekstil kökenli bir isim. Konfeksiyon işine 14 yaşında çırak olarak başladı. ‘Tayteks’ şirketiyle kumaş, ‘Tayeks’ ile ünlü markalara mont ve pantolon üreterek büyüdü. Kendisi gibi Malatyalı olan Osman Akdağ ile ortak kurdukları Taypa ile de dünyanın ünlü markaları için ‘büyük ölçekli imalat’ yapan bir tedarikçi haline geldi. Toprak, bu arada girdiği butik otel işini büyüterek Türkiye’deki ilk Four Seasons otelini açtı.
Sultanahmet’teki Four Seasons’ı Beşiktaş izledi. Böylece Four Seasons’ın aynı şehirde iki otelinin olduğu çok az sayıda kent arasına İstanbul’u kattı. Astay Gayrimenkul ile inşaat projelerine de imza atan Toprak, son girişimiyle tekstil dünyasına hızlı bir geri dönüş yaptı. Ortaklığın performansına göre, Türkiye’den yeni dünya markalarının doğması sürpriz olmayacak.

MAÇAKIZI HOLDİNG OLDU!
Yaklaşık 34 yıl önce Bodrum’un merkezinde küçük bir pansiyon olarak macerasına başlayan ‘Maçakızı’, holding oluyor...
Ayla Emiroğlu’nun 1977’de açtığı Maçakızı, bugün Türkbükü’ndeki yerinde Türkiye’nin en popüler otelleri arasında. Emiroğlu’nun Washington’da Cities adlı ünlü gece kulübünü işleten oğlu Sahir Erozan, 2000’lerin başında Bodrum’a göç edince, Maçakızı’nın başına geçerek işleri büyüttü. Sahir Erozan ve annesi Ayla Emiroğlu geçen hafta ise ‘MK Holding’ adlı bir şirket kurdu.
Maçakızı’nın Brezilya’da yeni bir yer açmaya hazırlandığı biliniyor. Ancak Sahir Erozan’ın yeni otelcilik yatırımlarına gidebileceği ve yakında bunların da holding çatısı altına gireceği belirtiliyor. Bu arada Sahir Erozan’ın ‘Aşk ve Kadın’ şairi olarak tanınan Celal Sahir Erozan’ın da torunu olduğunu hatırlatalım.


Yazarlarda Ara
Bul
Deyimi tamamlayın: "Anladımsa (........) olayım."
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.