20.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 20.12.2017-1:30 A-A+

FOX YENİ PATRONUYLA NE YAPACAK?Başlığın muhatabı, özelde Fatih Portakal, genelde FOX. Birden nereden çıktı? Walt Disney’in, Century FOX’u 52.4 milyar dolara satın aldığının açıklanmasından sonra, Portakal’ın kanaldan ayrılacağı iddiaları çıktı. Portakal, “Yönetimin istememesi halinde, giderim” dedi. Ben de ‘Yeni patronla ne olur?’ diye şöyle bir
yoklama yaptım.

7 yıldır reyting birincisi

Konuştuğum isimler, ‘Fatih Portakal’la Ana Haber Bülteni’nin yaklaşık 7 yıldır ana haber bülteni izlenme oranına ambargo koyduğunu ve böyle bir düşüncenin olmayacağını söylüyor. Bana söylenen bazı rakamlar var. Haber bülteninin reklam kârı, üç haneli. Bir önceki yıla göre, bu sene daha da artmış. Tek başına bir dizi kıymetinde. FOX’un geçtiğimiz ayı birinci bitirdiği söylendi. Beş dizisinin hali de, hiç fena değil. Yani sınıfı geçiyor.

Disney Company’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika sorumlusu, Rebecca Campbell. Bu değişimden sonra FOX Türkiye de, bir olasılık onun sorumluluk alanına girebilir. Kendisi uzun süre ABC televizyonunun grup başkanlığını yapmış. Onun için, “Reyting hastası ve uzmanı” diyorlarmış. Tüm bu gelişmelerin ve işlemlerin bitmesi, iki yılı bulur.

Haberler, reyting dışı mı?

Başbakan Binali Yıldırım, “Haberler, reyting ölçümünden çıksın” deyince, ortalık karıştı. RTÜK’te kanal yetkilileriyle toplantı yapıldı. RTÜK Başkanı
İlhan Yerlikaya, “Reyting uğruna senaryo haber yapıldığını ve bunun toplumu olumsuz etkilediğini” belirten mesajlarını dile getirdi. Duyduğum kadarıyla, televizyon sektörü tarafından toplantıda, ‘Uluslararası reklam piyasasında olumsuz bir durum’ olabileceğinden söz edilmiş.

Cinayet çok mu? Reyting nasıl?

Yazıyı, salı sabahı yazdım. Bir önceki akşamın yani, pazartesinin haberlerine baktım. Show TV hariç, diğer kanallar, ‘mutedil cinayet, şiddet vs.’ halindeydi. FOX’ta bir tane ‘cinayet’ haberi vardı. Genelde hafta sonları bu haberlerin
sayısı artıyor. Ben, başlayınca geçiyorum. Fakat bu ülkede cinayet, gasp
ve kadına şiddet olmuyor mu? Ekranda verilmeyecek mi? Bu gerekçeyle,
‘reyting listesinden çıkaralım’ olmaz.

‘Kendi kategorilerinde yarışsınlar’ diye daha önceden yazmıştım. Müzik eşliğinde ve gerilim filmi gibi olan haberleri çok eleştirdim. İzlenme oranlarına baktığımızda, ‘FOX Ana Haber Bülteni’ bir numara. İkinci sıraya Show TV yerleşmiş. Üçüncülük Kanal D ve ATV arasında gidip geliyor. Star TV, bu ekibin çok dışında. (Total izleyicideki durum.) Bu arada izleyicinin büyük bölümünün de, ‘cinayet ve kazalardan çok rahatsız olmadıkları’ anlaşılıyor.

Bilgi Yarışması"Enerji" adlı şarkıyı hangi sanatçımız söylemektedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.