21.11.2018 19:23 | Son Güncelleme:
AA

Fransa'da Abu Dabi Veliaht Prensi'ne suç duyurusu

Fransa'da, Yemen'de savaş, insanlık dışı muamele ve  katliam suçlarına ortak olduğu gerekçesiyle Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İnsan hakları örgütü Uluslararası Hak ve Özgürlükler Savunması  İttifakı'nın avukatı Joseph Breham, basına yaptığı açıklamada, Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek için başkent Paris'te bulunan Veliaht  Prens Muhammed bin Zayid Al Nahyan hakkında Yemen'de savaş, insanlık dışı muamele  ve katliama ortak olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.

Breham, suç duyurusunda bulunanlar arasında Yemenlilerin de  bulunduğunu belirterek, suç duyurusunda Veliaht Pens Muhammed bin Zayid'in  Yemen'deki savaşın sorumlularından birisi olduğunu söyledi.

Yemen'de 4 yıl önce Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesiyle  başlayan iç savaş nedeniyle binlerce sivil öldü, milyonlarca insan açlık  tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Savaşın yanı sıra kolera, difteri ve benzeri hastalıkların yayılması,  kıtlık, ilaçların tükenmesi ve iç göçler sivillerin mağduriyetini artırıyor. Ülke  genelinde 22 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Yemen'deki meşru hükümet, "ülkenin egemenliğine müdahale etmekle  suçladığı" Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile uzun süreli gerginlik  yaşamıştı.

Yemen hükümeti, ayrıca BAE'yi ülkenin güneyi ve batısındaki silahlı  grupları desteklemek, ulusal ordu ve liderlerini izole etmeye çalışmakla itham  etmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler  ile meşru yönetime bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül  2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken,  Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana  Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de taraflar arasında çatışmalar devam ederken Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyonun müdahalesiyle ülkedeki insani durum daha da kötüleşti.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2