Fransa'nın ulusal değeri Charles Aznavour hayatını kaybetti

Geçtiğimiz günlerde Rachid Taha’nın ani ölümüyle sarsılan Fransa, bu kez de dünyaca ünlü müzisyen Charles Aznavour’un kaybıyla yasta. Aznavour, onlarca yıl boyunca sadece Fransa’da değil, tüm dünyada çağa yön veren müzisyenlerinden biri oldu.

Fransa'nın ulusal değeri Charles Aznavour hayatını kaybetti

Gürcistan’dan göç eden bir baba ve İzmir’den göçen bir annenin çocuğu olarak 24 Mayıs 1924’te Paris’te dünyaya gelen Ermeni asıllı müzisyen Charles Aznavour, dünya müziğine yarım yüzyıl boyunca müziğiyle damgasını vurdu. Paris’te lokanta işleten ailesinin yanında büyüyen Şahnur Vaghenag Aznavuryan ya da bildiğimiz adıyla Charles Aznavour’un hayatındaki en büyük dönüm noktası kuşkusuz Edith Piaf ile tanışması oldu.

Edith Piaf ile birlikte Amerika turnesine katılan ve adını tüm dünyada duyurmayı başaran Charles Aznavour, 1953’ten beri müziğin içinde yer alıyordu. Devrin koşullarına uygun bir şekilde farklı dillerde şarkılar seslendiren Aznavour, Fransızca’nın yanı sıra İngilizce, İspanyolca, Rusça, Almanca ve İtalyanca parçalarla uzun süre müzik listelerinde yer aldı.

Şarkıları farklı ülkelerde ve farklı dillerde başka müzisyenler tarafından da seslendirilen müzisyen, 2009’da Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştı. Bunda, Charles Aznavour’un 1988 yılında Ermenistan’da yaşanan deprem sonrası, bölgenin yaralarını sarması için öncülük ettiği kampanyanın da etkisi büyüktü.

Farklı dillerde seslendirdiği şarkıların yanı sıra François Truffaut ve Costa Gavras gibi usta yönetmenlerin yapımlarında da rol alan Aznavour, oyunculuğuyla da adından söz ettirmeyi başarmıştı.

Fransa’da “ulusal değer” olarak kabul edilen Charles Aznavour, bir göçmen çocuğu olarak bu ilgiyi gören ilk isimlerden biriydi. Fransız televizyonlarında şerefine çok sayıda programın yapıldığı, yarışmaların düzenlendiği Charles Aznavour’un sözcüsü tarafından ünlü ismin bugün hayatını kaybettiği açıklanırken başka ayrıntı paylaşılmadı. Charles Aznavour, son olarak geçtiğimiz yıl kolunu kırmış ve bu yüzden çok sayıda konserini iptal etmek zorunda kalmıştı.

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://instagram.com/ihsandinovski

 

Bu makaleye ifade bırak