Fransızca tekrar küresel ortak dil haline gelebilir mi?

Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde Burkina Faso'da yaptığı bir konuşmasında, Fransızca dilinin yalnızca Fransa'ya ait olmadığını ve Fransızca'nın dünyanın ortak dili olabileceğini belirten bazı ifadelerde bulundu. Peki Emmanuel Macron'un önerdiği gibi Fransızca, İngilizce'nin tacını elinden alarak tekrar küresel ortak dil haline gelir mi?

Fransızca tekrar küresel ortak dil haline gelebilir mi?

Fransızca dünya çapında yaklaşık 200 milyon kişi tarafından konuşuluyor. 128 milyon kişi de Fransızca'yı ana dili ya da ikinci dili olarak konuşuyor.

Fransa tarafından sömürge olarak kullanılmış birçok ülkede de Fransızca resmi dil ya da ikinci dil olarak tercih ediliyor. Fransızca 29 ülkede resmi dil statüsünde yer alıyor.

Aslına bakılırsa Fransızca, İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar küresel ortak dil olarak kullanılıyordu. Fakat İkinci Dünya Savaşı ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyanın yeni süper gücü olarak ortaya çıkması ve Sovyetler Birliği ile sürekli yarış halinde oluşu ve bu sebeplerle beraber gelen ekonomik ve kültürel etkiler Fransızca yerine İngilizce'nin küresel ortak dil olarak tercih edilmesine yol açtı.

Ayrıca daha basit dil bilgisi kuralları da İngilizce'nin küresel ortak dil olarak benimsenmesinde büyük rol oynadı. İnternetin etkisi de bu anlamda yadsınamaz. Günümüzde internetin yapı taşlarını oluşturan çok sayıda teknoloji firması ABD kökenlidir. 

Peki Fransızca diplomaside tahtını İngilizce'ye nasıl ve neden kaptırdı?

Bunun için Versailles Konferansı'na kadar gitmemiz gerekiyor. 1919 yılında Versailles Konferansı düzenlendi. Konferansa katılan en büyük 3 isimden 2'si olan ABD Başkanı Woodrow Wilson ve İngiltere Başbakanı Lloyd George İngilizce'den başka hiçbir dil bilmiyordu. Konferansa katılan üçüncü büyük isim olan Fransa Başbakanı Clemencau çok iyi derecede İngilizce konuşabiliyordu. Bu sebeple konferansın resmi dilinin İngilizce olmasına karar verildi. İşte İngilizce'nin yükselişe geçtiği asıl dönüm noktası bu konferans oldu.

Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde, bir Afrika ülkesi olan ve eski Fransa sömürgelerinden birisi olan Burkina Faso'ya ziyaret düzenledi. Ziyareti süresince üniversite öğrencilerinin kendisine yönelttiği sömürge suçlamalarına karşı oldukça gergin tavırlar sergiledi.

Emmanuel Macron, Fransızca'nın yalnızca korunması gereken bir değer değil ve ayrıca değerli bir geleceğe sahip olduğunu çünkü geleceğin Afrika'da olduğunu belirtti.

Küresel ortak dil seçimi tabiki dönemin gelişmiş güçlü ülkesi tarafından belirleniyor. Günümüzde bu devlet kuşkusuz ABD. Fakat ABD'nin de sözünü geçirme gücü bir yerde sona erecek gibi görünüyor.

Buna göre 2050 yılında Çince'nin Mandarin lehçesi, İngilizce'nin tahtını elinden alacak. Peki neden Çince?

Bu soru için de çok kafa yormaya gerek yok. En yakınınızdaki herhangi bir ürünü elinize alın ve nerede imal edildiğine bakın.

Fransa'nın ekonomik gücü her ne kadar yüksek olsa da, teknolojik gelişmeler ve ekonomik reformlar konusunda dünyanın en güçlü ülkesi değil.

Bu durumda Fransızca'nın dünyanın ortak dili haline gelmesi mümkün değil.

Eğer Fransızca Devrimi Emmanuel Macron'un dediği gibi Fransa'dan değil Afrika'dan başlayacaksa en azından sıra şimdilik Afrika'da değil. Afrika'nın Fransızca Devrimi'nden önce halletmesi gereken çok sayıda sorunu var. 

Fransızca önemini elbette koruyacak ve belki de hiç kaybetmeyecek ama eskide olan da eskide kalacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak