Dünya
03.07.2013 - 02:19 | Son Güncelleme: 03.07.2013-11:23

Franz Kafka KİMDİR?

Franz Kafka dünya edebiyat tarihinin en önemli ismi.. Franz Kafka için hazırlanan doodle bugün herkese yeniden onu hatırlattı. Franz Kafka'nın hayatını değiştiren olayları okuduğundan büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. İşte Franz Kafka hakkındaki o en çarpıcı bilgi

Sitene Ekle
Franz Kafka KİMDİR?

Franz Kafka ve Eserleri

Franz Kafka dünya edebiyat tarihinin en önemli ismi.. Franz Kafka için hazırlanan doodle bugün herkese yeniden onu hatırlattı. Franz Kafka'nın hayatını değiştiren olayları okuduğundan büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. İşte Franz Kafka hakkındaki o en çarpıcı bilgi
 
Franz Kafka Çek proletaryasından gelen bir ailenin oğludur. Franz Kafka 3 Temmuz 1883'te Prag'ta doğmuştur.Franz Kafka'nın doğduğu dönemde Avusturya İmparatorluğu vardı. Kafka Avusturya'ya bağlı olan Bohemya Krallığında yaşadı.
 
Franz Kafka Almanca ilk dili olmasına rağmen hem Fransızcıya hem de Çekceyi'de iyi derecede konuşabiliyordu. Franz Kafka ailevi nedenlerden dolayı çevresine yabancı bir birey olarak büyüdü.
 
Franz Kafka ilk olarak kimya eğitimi almıştır ama iki ay içinde bölümünü değiştirirek hukuk okumaya başlamıştır. Franz Kafka bu dönemde Alman Edebiyatı'na merak sarmıştır.
 
Franz Kafka ilk eserini öğrenciliğinin ilk yıllarında kaleme aldı. Franz Kafka Bir Savaşın Tasviri" adlı eserini gazeteci Weltsch ile tanıştığı dönemde yazmıştır. 
 
Franz Kafka hukuk bölümünden mezun olduktan sonra bir İtalyan şirketinde memur olarak çalışmaya başlamıştır. Franz Kafka o dönemde gündüz çalışıyor geceleri ise Taşra'da Düğün Hazırlıkları adlı eserini yazmıştır
 
Franz Kafka hayatı boyunca büyük acılar yaşamıştır. Franz Kafka'nın erkek kardeşi küçük yaşta ölmüşlerdir. Franz Kafka'nın kız kardeşleri ise Yahudi soykırımında hayatlarını kaybetmişlerdi.
 
Franz Kafka 1889`da Fleischmark'ta Deutsche Knabenschule'ye gitti.Franz Kafka'nın hayatında önemli bir yere sahip isimler Fransız mürebbiye Bailly, kâhya kadın Marie Werner'dir.
 
Franz Kafka 1920'lerin başında Milena Jesenska ile tanıştı o da 1944 yılında Alman toplama kampında hayatını kaybetti. Franz Kafka'nın Dora Dymant adında bir sevgilisi oldu o da Nazi Almanyasına direndi ve 1952`de Londra`da öldü.
 
 
Franz Kafka verem olduğunu öğrendi. 1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. Son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924`te yaşama veda etti.
 
 
Franz Kafka hakkında en çarğıcı bilgi ise  Max Brod'dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Ama  Max Brod Kafka'nın bu isteğine rağmen istediğini yapmamıştır. Ve dünya edebiyatında çok önemli bir yere sahip olan bu eserleri tüm dünyayla paylaşmıştır
 
 
 
Roman 
Dava, (1925) 
Şato, (1926) 
Kayıp, (Amerika) (1927)
Hikaye 
Değişim, (1915) 
Bir Savaşın Tasviri 
Taşrada düğün hazırlıkları 
Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu 
Ceza Sömürgesi 
Çin Seddi 
Bir Akademiye Rapor
Mektuplar
Milena'ya Mektuplar 
Babaya Mektup
Günlükler
Günlük 1-2 
Aforizmalar
 

 

Kafka öldükten sonra arkadaşı Max Brod'dan tüm eserlerini yakmasını istemiştir ancak arkadaşı bu isteğini yerine getirmeyerek edebiyat dünyasını bu eşsiz eserlerle tanıştırmıştır.

 
Franz Kafka Albert Camus ve Jean-Paul Sartre gibi yazarları etkilemiş ve "Kafkaesque" - "Kafkavari" deyiminin İngilizce'ye girmesine neden olmuştur. Kafkavari deyimi Kafka'nın yazılarındaki gibi olağanüstü (ve absürd) durumları tanımlamak için kullanılır.
 
Franz Kafka 3 Haziran 1924 tarihinde gırtlak tüberkülozunun sebep olduğu yetersiz beslenme sonucu Viyana yakınlarında hayata gözlerini yummuştur.
 

Franz Kafka Doodle

Google Franz Kafka'nın 130 ncu doğumgününü "Dönüşüm" isimli öyküsünden esinlendiği bir Doodle ile kutladı. Doodle'da kapıdan giren bir hamamböceği ve bir elma görülmektedir. Dönüşüm'de hikayenin kahramanı Gregor Samsa dönüşüm geçirir ve bir sabah hamamböceği olarak uyanır. Doodle'daki elma ise oğlunun bu halini kabullenemeyen baba Mr. Samsa'nın fırlattığı elmaya atfedilmiştir.
 

 

Franz Kafka Sözleri (Aforizmalar)

Aforizmaları ile ünlü olan Franz Kafka'nın en ünlü sözlerinden biri "karanlık derinliklere yeterince uzun süre bakarsan o da sana bakar. Canavarlarla savaşan kişi bu sırada onlardan birine dönüşmediğinden emin olmalıdır"

Diğer Franz Kafka aforizmalar:

 • doğru yol gergin bir ip gibi gider; yükseğe değil de hemen yerin üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde yürümek değil de, insanı çelmelemek içindir sanki.
 • insanların tüm kusurları sabırsızlık, yaptıkları işte usule vaktinden önce son veriş ve sözde bir sorunu sözde bir çit içine almaktır.
 • belirli bir noktadan sonra dönüş yoktur; bu noktaya da erişmek gerekir.
 • kötülüğüm ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.
 • sen ödevsin ama görünürde öğrenci yok.
 • bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamak ne büyük bir mutluluktur.
 • bir hedef var ama yol yok, bizim yol dediğimiz şey bir duraksamadır.
 • sonsuzluk yolunda nasıl böylesine kolayca ilerlediğine hayret eden birisi vardı, gerçekte ise hızla yokuş aşağı yuvarlanıyordu.

Franz Kafka Kitapları

Franza Kafka eserleri Almanca yazmıştır. Hayatta olduğu süre içerisinde 7 kitap yazmış, bunların yanında 3 tamamlanmamış roman ve bir çok mektup ve günlük bırakmıştır. En tanınmış eserleri Die Verwandlung (Dönüşüm), Der Process (Dava) ve Das Schloss (Şato) 'dur.

Kafka'nın bazı önemli eserleri:

 • 1915 - Die Verwandlung (Dönüşüm)
 • 1916–1917 – Die Brücke (Köprü)
 • 1918 – Ein Landarzt (Bir Köy Hekimi)
 • 1919 – Brief an den Vater (Babaya Mektup)
 • 1920 – Briefe an Milena (Milena'ya Mektuplar)
 • 1925 – Der Prozess (Dava)
 • 1926 – Das Schloss (Şato)

 


Bilgi YarışmasıKaradenizde adası olan ilimiz hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Atın Beni Denizlere" şarkısı hangi sanatçımıza aittir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.