Freddie Mercury hakkında bilinmesi gereken 5 küçük detay

72'nci yaş günü olan dünyaca ünlü sanatçı Freddie Mercury, bu doğum gününde de hem Queen hayranları hem de direkt kendisini sevenler tarafından unutulmadı. Dünyanın her bölgesinde özlemle anılan Mercury hakkında bilinmesi gereken 5 detay var.

Freddie Mercury hakkında bilinmesi gereken 5 küçük detay

1- Mütevazı bir başlangıç

1- Mütevazı bir başlangıç

Freddie Mercury, Queen'in solisti ve baş aktörü olmadan evvel sabırla geleceğini inşa etti. Wreckage ve Sour Milk Seas isimli gruplarda şarkı söyleyen sanatçı, daha sonra Queen'de beraber fırtınalar estireceği Brian May ve Roger Taylor ile Smile adı grupta yer aldı.

Ayrıca Roger Taylor ve Freddie Mercury, Londra'daki Kensigton Market'te Kasbah adında bir dükkan işletti ve ayakkabı-kıyafet sattı. Çünkü henüz müzikten büyük para kazanmamışlardı. Taylor, bu konuyla ilgili "İş yapan bir grubun hayalini kuruyorduk ama geçinmek için de tek yol tuhaf kıyafetler satmaktı" demişti.

2- Çiğnenen kural

2- Çiğnenen kural

Queen'in 1975 yılında çıkardığı ve Bohemian Rhapsody şarkısını da içeren 'A Night at the Opera' albümünün kaydı 3 hafta sürmüştü. Grup o kadar titiz davranıyordu ki, en son teknolojiye sahip stüdyoyu bulmak için Bohemian Rhapsody tam 6 farklı stüdyoda kaydedildi. Normalde maksimum 25 kanalda (stüdyolardaki kayıt kanalı) bitirilen kayıtlar, bu şarkıda 180 kanal tutuyordu.Şarkı piyasaya çıkmadan evvel çalınmama şartı koyulmasına rağmen Capitol Radio'dan DJ Kenny Everett'in iki günde 14 kez Bohemian Rhapsody çalmasıyla albüm daha çıkmadan şarkı bilinçlere işlendi.

3- David Bowie ile Under Pressure

3- David Bowie ile Under Pressure

1981 yılında efsane sanatçı David Bowie, bir stüdyoda Queen ile bir araya geldi. Cool Cat adlı şarkıyı seslendirmek için toplanan ekip sıkıldı ve alternatif fikirler üretmeye başladı. Uzun süre beraber vakit geçirdiler ve ortaya Under Pressure adlı şarkı çıktı.

4- Zamanın ötesinde bir performans

4- Zamanın ötesinde bir performans

Queen'in 1985 yılında Live Aid olarak bilinen konseri yapıldı. Tüm zamanların en etkileyici canlı performanslarından biri olarak kabul edilen bu konser sırasında Freddie Mercury'nin ciddi bir boğaz enfeksiyonu geçirdiği ve sahne arkasında doktorunun beklediği sonradan öğrenildi.

Queen'in ve özellikle Mercury'nin bu efsanevi performansında konserin açılış şarkısı Bohemian Rhapsody'ydi. Freddie Mercury'nin uzun bir giriş yaptığı ve sonrasında söylediklerini seyircilerin tekrar ettiği o rutin performansı da sergilendi.

5- Son elveda

5- Son elveda

Freddie Mercury, kamuya açık son görüntülerini Brit Ödülleri olarak bilinen (O dönemde BPI Ödülleri) törende verdi. 1990 Şubat ayında düzenlenen törende AIDS tanısı konulan Mercury'nin sağlığında düşüş fark ediliyordu. Queen grubunun üyeleri, tören boyunca solistlerini tüm kırıcı soru ve spekülasyonlardan korudu. Grup Üstün Katkı Ödülü kazandı.

Mercury, grupla beraber ödülü aldıktan sonra kamuoyuna son kez seslendiği o cümleleri söylemek için mikrofona eğildi ve "Teşekkür ederiz, iyi geceler" dedi.
 

 

Bu makaleye ifade bırak