Fuego Yanardağı'nın patladığı Guatemala'da neler oluyor?

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da yer alan Fuego Yanardağı geçtiğimiz Pazar günü faaliyete geçti. Yanardağ patlaması sebebiyle en az 25 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede neler oluyor?

Fuego Yanardağı'nın patladığı Guatemala'da neler oluyor?

Dünya genelinde birbiri ardına patlayan yanardağlara bir yenisi daha eklendi. İspanyolca'da Ateş Yanardağı anlamına gelen (Volcán de Fuego) ve Guatemala'da yer alan Fuego Yanardağı geçtiğimiz Pazar günü faaliyete geçti.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen yanardağ patmalası, Guatemala'daki son kırk yılın en şiddetli yanardağ patlaması olarak kayıtlara geçti.

Fuego Yanardağı'nın faaliyete geçmesiyle beraber dağın zirvesinden 8 km uzunluğunda eriyik lav kütlesi, araç yollarına kadar ulaştı. Lavların başkent Guatemala'ya doğru ilerliyor.

2018 yılında patlaması muhtemel yanardağlar...

Fuego Yanardağı, Guatemala'nın Chimaltenango, Escuintia ve Sacatepequez bölgelerinin sınırlarında bulunuyor. 

Yanardağ, Guatemala'nın en ünlü turistik kentlerinden olan Antigua'ya ise 16 km uzaklıkta yer alıyor.

Yetkililier yaşanan ölümlerin, El Rodeo, Alotenango ve San Miguel los Lotes kentlerinde meydana geldiğini açıkladı. El Rodeo kentinin toprak altına gömüldüğünü belirten yetkililer La Libertad köyüne de ulaşımın sağlanamadığını söyledi.

3100 kadar kişi yaşadığı yerlerden tahliye edildi. El Rodeo kentinden kurtulmayı başaranlar, birçok kişinin lavlar altında kalarak can verdiğini söyledi.

Guatemala'nın en büyük havalimanı olan La Aurora, kül bulutu sebebiyle geçici bir süre için kapatıldı.

Kül bulutları rüzgarın da etkisiyle başkent Guatemala'ya kadar ulaştı. Yetkililer, Fuego Yanardağı'nda devam eden patlamaların tehlike oluşturmayı sürdürdüğünü ve yanardağın daha çok kül ve lav püskürtebileceği uyarısında bulundu.

Sürekli olarak faaliyette olan Fuego Yanardağı, her 15 ila 20 dakikada bir düşük oranda gaz ve kül bulutu salıyor. Fakat geçtiğimiz 1 Şubat'tan bu yana Fuego Yanardağı'ndaki faaliyetlerde ciddi oranda artış gözlemleniyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak