Füreya Koral kimdir? Google neden onu Doodle yaptı?

Füreya Koral, Google tarafından 108. doğum gününde unutulmadı. Doodle'ı görüp kendisini tanımayanlar Füreya Koral kimdir diye araştırmaya başladılar.

Füreya Koral kimdir? Google neden onu Doodle yaptı?

Füreya Koral profesyonel olan ilk Türk seramik sanatçısıdır. Farklı sanat dallarıyla uğraşsa da ilk olması bakımından seramik ve çinicilik sanatıyla tanınır. Hayatı boyunca sanatın içinde olan ve çevresini de hep sanatçılarla oluşturan biri olmuşyut. Birçok sergide yer almış, ödüller kazanmıştır.

Füreya Koral kimdir? Füreya Koral hayatı

Füreya Koral 12 Haziran 1910 yılında İstanbul'da doğdu. Emin Paşa'nın kızı olan Koral, Fransız lisesi olan Notr Damme de Sion'dan 17 yaşında mezun oldu.

Öğrenim hayatına İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Felsefe Bölümü'nü okuyarak devam eden Füreya Koral, Macar olan ünlü keman virtüözü Charles Berger'den keman dersleri aldı. Keman ve müzik konusunda aşama kaydedip 1940-1944 yılları arasında müzik eleştirmenliği yaptı.

Dönemin milletvekillerinden Kılıç Ali'yle evli olan Füreya Koral, bu esnada tüberküloza yakalandı ve tedavi olmak amacıyla İsviçre'ye taşındı. Tedavi döneminde vaktini değerlendirmek isteyen Koral, teyzesi sayesinde seramikçiliğe başladı ve bu hobisini zamanla ciddi bir uğraş haline getirdi.

1947 yılında İsviçre'nin Lozan kentindeyken dönemin tanınmış seramikçilerinden Serre'nin destekleriyle özel bir seramik atölyesinde çalışmak üzere Paris'e gitti. İlk sergisini 1951 yılında Paris'te açarak kariyerinde büyük bir atılım gerçekleştirdi. 1951 yılı bitmeden Türkiye'ye döndü ve Maya Galerisi'nde eserlerini sergiledi.

1951 yılından 1997 yılında hayatını kaybedene dek yurt içi ve yurt dışında 32 sergi açtı ve onlarca ödül aldı.

Füreya Koral ölümü sonrasında da hatırlanmaya devam ediyor. 26 Ağustos 1997 yılında İstanbul'da vefat eden Koral, öldüğünde 87 yaşındaydı.

Yurt dışı sergileri

Salon d'Octobre - Paris
Modern Sanat Müzesi - Mexico
Napstkovo Müzesi * Prag
Smithsonian Institute - Washington

Aldığı Ödüller

Cannes Milletlerarası Sergisi - Gümüş madalya ödülü
Prag Milletlerarası Sergisi - Altın madalya ödülü
İstanbul Milletlerarası Sergisi - Gümüş madalya ödülü
Washington Smithsonian Enstitüsü Ödülü
Vallauris Bienali Onur Diploması Ödülü

Füreya Koral eserleri

Marmara Oteli lobisi duvar panosu
Ankara Ulus Çarşısı duvar panoları
Ankara Tam Sigorta Binası duvar panoları
Ankara Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde duvar panosu
İstanbul Manifaturacılar Çarşısı duvar panosu
İstanbul Taksim'deki Divan Pastanesi duvar panosu
İstanbul Arts Hotel'de duvar çinileri

Bu makaleye ifade bırak