09.02.2018 14:05 | Son Güncelleme:
AA

Furkan Vakfı'ndan DEAŞ ve El Kaide çıktı

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik yürütülen soruşturmada vakıf adı altında faaliyet gösteren örgütün DEAŞ ve El Kaide ile bağlantıları ortaya çıkarıldı. DEAŞ'e katılmak üzere Türkiye'ye gelenlerin vakfın yurtlarda kaldıkları ve örgüt faaliyetlerinde yer aldıkları tespit edildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik yürüttüğü soruşturmada vakıf adı altında faaliyet gösteren örgütün DEAŞ ve El Kaide ile bağlantıları ortaya çıkarıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca "vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü" iddiasıyla Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yönetici ile sorumluları hakkında başlatılan soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı.

Vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un liderliğinde bir suç örgütü kuruldu. Vakıf adı altında faaliyet gösteren örgütte hiyerarşik yapı oluşturuldu. Bu yapıda Kuytul'un dışındaki üyeler "Hocalar" olarak tanımlandı.

"Hocalar" grubu sorumlu oldukları faaliyet alanlarında yer aldı. Hiyerarşik yapıya göre, örgütün en alt kademsinde "Sorumlu" olarak nitelendirilenler bulundu. Örgüt lideri Kuytul'un talimatları "Hocalar" ve "Sorumlu" grupları arasında örgüt üyelerine ulaştırıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı araştırmada, örgütün ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini hedef aldığı tespit edildi. Buna göre de örgüt kendisine üye kazandırmak için hedef aldığı öğrencilerin, vakfa ait yurtlarda kalmalarını sağladı.

BEYİN YIKAMA TAKTİĞİ UYGULADI

Örgütün ideolojisi doğrultusunda sözde "cihat" fikirleri tebliğ edildi. Yurtlarda kalanlara savaş görüntüleri izlettiren örgüt, devlete karşı isyan, ayaklanma içerikli kitapların okutulması sağlanarak beyin yıkama taktikleri uyguladı.

Halkın dini duygularını istismar ederek bağışlar toplayan vakıf, gelirini bu bağışlardan elde etti. Gelirinin büyük kısmının kayıt dışı olduğu belirlenen vakfın, sahte makbuzlar düzenleyerek dolandırıcılık da yaptı. Toplanan bağışlar, vakfın resmi kayıtlarına aktarılmadan örgüt faaliyetlerinde kullanıldı.

Öğrencilere burs ödemeleri için açılan ve öğrencilerde bulunması gereken banka hesap cüzdanları da vakfın merkezindeki aramada ele geçirildi. Burs ödemeleri düzenli olarak banka hesaplarından çekilerek örgüte aktarıldı. Vakfın faaliyeti altında toplanan kurban derisi ve kurban etlerinin de kayıt dışı satışı yapılarak örgüte mali kaynak sağlandı.

CİNSEL İSTİSMAR TESPİTİ

Vakfa ait kaçak olduğu belirlenen yurtlarda, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun işlendiğine dair şikayetler alındı.

DEAŞ'E KATILMAK İSTEYENLER YURTLARDA KALDI

Öte yandan Adana Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmayla, örgütün DEAŞ ve El Kaide ile bağlantıları da ortaya çıkarıldı.

El Kaide terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda tutuklanan D.D. isimli kişinin vakfa sürekli olarak geldiği, R.B. adlı başka bir tutuklunun da vakıf yurtlarında ders verdiği tespit edildi.

Geçen yıl nisan ayında yapılan izinsiz gösteride yer alan bir kişinin de DEAŞ üyesi olduğu ortaya çıktı.

DEAŞ'e katılmak üzere Türkiye'ye gelenler, vakfa ait yurtlarda barındırıldı. Söz konusu kişiler, vakfın izinsiz gösteri ve yürüyüşlerinde yer aldı.

PKK’YA DESTEK

Kuytul'un, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine destek oluşturacak konuşmalarının yanı sıra Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı aleyhindeki propagandaları da vakıf ve örgüt üyeleri aracılığıyla internet ortamına aktarıldı. Kuytul, PKK başta olmak üzere FETÖ ve diğer terör örgütlerine de destek verdi.

ABD VE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE AYNI ZİHNİYETİ TAŞIDI

Darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamalarla FETÖ’yü sahiplenen Kuytul, “Her şey 15 Temmuz bahanesi ile yapılıyor. Lanet olsasıca bu 15 Temmuz nasıl bir bahaneymiş. Herkesi susturmanın yolunu buldular.” demişti. Açıklamalarında bir adım daha ileri giden Kuytul, hem terör örgütleri hem de ABD diliyle konuşarak Türkiye aleyhine propagandalar yürüttü.

ABD DİLİYLE KONUŞTU

ABD, yetkililerinin “Türkiye’deki tutuklamalar hükümsüz” sözlerine benzer açıklamalarıyla ABD’nin diliyle konuşan Kuytul, Hiç bir dönemde bu kadar adaletsizlik olmadı. Bence artık AKP'nin adını değiştirmek lazım. ZKP. Zulüm ile Kalkınma Partisi. Mahkemeye verirlerse versinler. Yeter! Lanet olsun sizin bu zulmünüze.” İfadelerini kullanmıştı. Kuytul, açıklamalarıyla hem terör örgütlerine hem de Türkiye aleyhine çalışanlara hizmet etti.

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 11Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy20