Futbolun Nihat abisi

TFF Başkan vekili Nihat Özdemir, Federasyonun 1 Haziran'da yapılacak olağan seçimli kongresinde başkanlığa aday olduğunu resmen açıkladı.

24 Mayıs 2019 - 02:30 | Son Güncelleme: 24.05.2019 - 08:19 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Süper Lig » Futbolun Nihat abisi

SERDAR SARIDAĞ

Yedi yıl boyunca görev yapan Yıldırım Demirören’in önemli hizmetlerde bulunduğunu ve kendisine teşekkür ettiğini söyleyen Özdemir, “Yıldırım Bey’le yaptığımız projeleri devam ettirmek, yenilerini eklemek, Türk futbolunu ileriye taşımak için 1 Haziran’daki seçimde adayım. Futbolun Nihat ağabeyi olarak 4 yıl Türk futbolunu yönetmeye talibim. Tecrübemle, bilgimle Türk futboluna hizmet etmek istiyorum” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Nihat Özdemir, federasyonun 1 Haziran’da yapılacak olağan seçimli genel kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.
 
Raffles İstanbul Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen Özdemir, “Sayın Yıldırım Demirören 7 yıl boyunca Türk futboluna önemli hizmetlerde bulunduktan sonra görevinden ayrıldı. Kendisine futbol ailemiz adına teşekkür ediyorum. Futbolda başarının en önemli anahtarlarından biri istikrardır. Ankaragücü’nün ardından Fenerbahçe’nin yöneticiliğini yaptım. 4 yıldır da TFF’de başkan vekili görevini sürdürüyorum. Burada önemli insanlarla çalıştım. Yıldırım Bey’le yaptığımız projeleri devam ettirmek, yenilerini eklemek, Türk futbolunu ileriye taşımak için 1 Haziran’daki seçimde adayım. Futbolun Nihat ağabeyi olarak 4 yıl Türk futbolunu yönetmeye talibim. Tecrübemle, bilgimle Türk futboluna hizmet etmek istiyorum.”
Futbolun bir milli değer olduğunu anlatan Özdemir, “Bu değeri de korumamız gerekir. Bunun için de öncelikle barış, hoşgörü, huzur ortamının hiçbir şekilde bozulmaması şarttır. Bunun da yolu saygı ve sevgiden geçer. Lefterler, Canlar, Metinler, Baba Hakkılar, Süleyman Sebalar ve Özhan Canaydınlar gibi olmaktan geçer. Bunun için Türk futbol ailesini sağduyuya çağırıyorum” diye konuştu.
 
Ateşten gömlek
Özdemir, kulüp yöneticiliği yapmanın TFF yöneticiliğinden daha kolay olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Federasyon başkanlığı ateşten gömlek. Umarım Allah yardım eder ve başarılı bir dönemimiz olur. Arkadaşlarımızın, çevremizin ısrarını kıramadığım için adaylığa razı oldum. İnşallah, önce Allah sonra sizlerin, kurullarımızın desteğiyle, uyumlu olursak başarılı olabiliriz diye ümitliyim, iddialıyım da.  Buraya zaman ayıracağımdan şüpheniz olmasın. Türkiye’de spordan mutlu olan  insanların sayısını çoğaltmak, mutsuzların sayısını azaltmak için yola çıktık.  Türk futbolunu daha yukarılara taşımak için gerekli çalışmaları yapacağız.”
 
 Yabancı sayısı aynı kalacak! 
Mevcut yabancı futbolcu kuralının gelecek sezon da devam edeceğini ancak daha sonrası için değişeceğini anlatan Özdemir,  “Mevcut durumun sürekli devam etmesi söz konusu değildir. Kulüpler Birliği ve Türk spor kamuoyu da aynı şekilde düşünüyor.  Alınacak karar ondan sonraki sezon için geçerli olmalıdır” dedi.
 
VAR açıklaması
Nihat Özdemir, UEFA ve Uluslararası Futbol Birliği Kurulunun (IFAB) kuralları gereği VAR konuşmalarının açıklanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.
UEFA ve IFAB kuralları değişmediği sürece VAR kayıtlarını paylaşamayacaklarını anlatan Özdemir, Başakşehir Futbol Kulübünün Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak’ın “VAR kayıtları elimizde” sözüyle ilgili yaptığı suç duyurusuyla ilgili şunları söyledi:
“Bu tamamen hukuksal bir olay. Başakşehir Kulübü böyle bir karar aldıysa diyecek bir şeyimiz yok. Kararı hukuk verecek. Federasyonun dışında olan bir karar. O kayıtlar orada yok. Bizden dışarıya giden VAR kayıdı olduğuna inanmıyoruz. Araştırmalarımızı yaptık, herhangi bir noktada açık bulamadık.”
 
‘En büyük sorun mali yapılar’
Özdemir, birkaç kulüp dışında kulüplerin mali durumlarının bozuk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
“Bankalarla kulüpleri nefes aldıracak, bundan sonraki haracamalara da disiplin getirecek bir çalışma içerisindeyiz. Kulüp lisanslama çalışmalarıyla ilgili yeniden bir lisanslama yazılımı üzerindeyiz. Bunu genel kurula sunacağız. Kulüplerin mevcut borçlarını belli bir süreye yayarak ödemesiz bir dönemle kulüpleri mali açıdan güçlendirme konusunda kararlıyız. Sağolsun bankalarımız da gerekli desteği veriyor.”
 
Nihat Özdemir, sicil kurulundaki değişikliklerle UEFA’nın verdiği cezaları  artık TFF’nin de verebileceğini vurguladı.
 
‘Kulüp ceketleri dışarı asılacak’
Adaletli olacaklarını vurgulayan Özdemir, “Kimsenin şüphesi olmasın. Yeni yönetimde olacak herkes kulüp ceketlerini dışarıya asarak yönetime girecek.  Federasyon başkanlığı kadar Türkiye’de daha başka zor bir görev olduğunu düşünemiyorum. Hangi kararı alırsanız alın bir kesim mutlu, maalesef diğer kesim  mutsuz olacak. Mutsuz olan kısmı minimuma indirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘En zor işimiz MHK’
Özdemir, kurulların başkanlarını ve üyelerini yeniden atayacaklarını belirterek, “En zor işimizin MHK’de olduğuna inanıyorum. Kararları bütün  Türkiye’yi etkiliyor” dedi 
 
Nihat Özdemir, bu sezon eleştirilerin odak noktası olan Merkez Hakem Kurulu’yla (MHK) ilgili, “En zor işimizin MHK’de olduğuna inanıyorum. Kararları bütün  Türkiye’yi etkiliyor. Yusuf Namoğlu ağabeyimiz, hem iş adamı hem eski hakem. Kimsenin onun dürüstlüğünden şüphesi olmaz. Yusuf Namoğlu dört dörtlük insandır.  Sabri Çelik’in de dürüstlüğünden kimsenin şüphesi yok. Türkiye’de senede 120 bin maç oynanıyor. VAR’la çok daha iyi oldu. VAR’la birçok şeyin ne olduğunu gördük” dedi.
 
Yeni MHK’yle ilgili yönetim kurulu seçildikten sonra kararlar alacaklarını belirten Özdemir, “Kurulların başkanlarını ve kurulları yeniden atayacağız. Seçildikten belli bir zaman sonra bu atamalar yönetim kurulunun görüşlerini de alarak açıklayacağız” diye konuştu.
 
Son dönemde yaşanan hakem hatalarının kendilerini mutlu etmediğini ifade eden Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“MHK’nin kurul üyelerinin mesleki yeterlilik açısından hiçbir şüphemiz yok. Ama maalesef MHK’nin emrinde çalışan ve atanan bazı hakem arkadaşlarımızın verdiği bazı kararlardan, bir kesim mutlu olurken bir kesimi de maalesef mutsuz ettiler. Önemli derecede bunlar tartışıldı. VAR sistemine geçtik. Dünyanın en iyi şirketiyle anlaştık. Bugün bizim Riva’da kurmuş olduğumuz VAR merkezi inanın Avrupa’nın birçok ülkesinde olmayan  özelliklere sahip. Önemli olan bu sistemi akıllıca düzgünce uygulamak. Bu daha ilk senemiz. Tabii ki hatalar, kusurlar olacak. Hedefimiz  bunları azaltarak hata oranını VAR için sıfıra getirmek. Şampiyonluğu belirleyen maçta bile birkaç gol iptal edildi ama taraftarın sesi çıkmadı. Bu sisteme saygı var.”
 
‘Ali Koç kardeşimdir’
Nihat Özdemir, eski mesai arkadaşı Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’un kendisine destek verip vermediğiyle ilgili soruya, şu cevabı verdi:
“Ali Koç’la Fenerbahçe’nin en zor döneminde, 3 Temmuz’da çalıştık. Gerçek, iyi bir Fenerbahçeli. Fedakar bir Fenerbahçeli. Fenerbahçe’de başkanlığı çok önemli bir destekle kazandı. Allah yardımcısı olsun. Sayın Ali Koç’la görüşüyorum. Kulüpler Birliği toplantısından sonra basına açıklamada bulundu, aday  olduğumu ifade etti. Her zaman görüşürüm kendisiyle, iyi bir kardeşim ve arkadaşımdır. Fenerbahçe ve Türk sporuna hizmet etmektedir. Fenerbahçe, Türk  sporunun önemli öğelerinden biridir. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor neyse Fenerbahçe de öyledir.”
Dürüst belirsiz
Ali Dürüst’ün yine yönetimde olup olmayacağıyla ilgili Özdemir, “Yeni yönetimde olup olmayacağını söyleyemem. Ali Dürüst önemli hizmetlerde bulundu. Bir olay yaşadı, Galatasaray’dan gelen tepkilerden dolayı, kararından döndü. Sayın Ali Dürüst değerli bir arkadaşımızdır” ifadelerini kullandı.
 
 

 

 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
  • Zlin-Lok. Moskova17:00
  • Rubin Kazan-Mordovya17:00
  • FC Krasnodar-CSKA Moskova19:00
  • Spouwen-Mopertingen-St.Truiden21:00
  • Progrès Nidderkuer-Cardiff Met University20:30
  • Barry Town-Cliftonville20:30
  • Sant Julia-Europa FC21:00
  • Klaksvik-Tre Fiori21:00
  • La Fiorita M.-UE Engordany21:45
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX