Gadiri Hum bayramı nedir? Kimler ne zaman kutlar?

Gadir Hum bayramı ya da doğru ismiyle Gadiri Hum bayramı nedir? Gadiri Hum bayramını kimler kutlar? Ne zaman kutlanır?

Gadiri Hum bayramı nedir? Kimler ne zaman kutlar?

Gadiri Hum, Mekke ile Medine arasındaki Rabiğ Vadisi'nde bulunan bir bölgenin adı. Arapçada Gâdîr-i Hum olarak yazılıyor ve Hum Gölcüğü anlamına geliyor. Hazreti Muhammed'in ilk ve son hac ziyaretinde sahabilere yaptığı yaptığı Veda Haccı konuşmasının burada yapıldığı söyleniyor. Hazreti Muhammed konuşmasında 100 binden fazla sahabiye hac ibadetinin yapılış şeklini öğretmişti. Peki Gadiri Hum bayramı nedir? Gadiri Hum bayramını kimler kutlar?

Gadiri Hum bayramı nedir?

Şii mezhebinin inancına göre Hz. Muhammed, Hz. Ali'yi halefi olarak tayin etmişti. Gadiri Hum'daki konuşmasında "Ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır. Ey Allahım, onu sevenleri sev, ona düşman olanlara da düşman ol" dediğini kanıt olarak sunarlar.

Tarihi her yıl farklılık gösteren Gadiri Hum bayramı, Hicrî Zilhicce ayının 18'inde kutlanır. 2018 yılında 29 Ağustos'a denk gelen bayram, 2017 yılında 9 Eylül'e denk gelmiştir.

 

Gadiri Hum bayramını kimler kutlar?

Alevilerin kutladığı Gadiri Hum, alevi inancına göre en büyük bayram.

 

Gadiri Hum bayramında neler yapılır?

Bayramı kutlayanlar bu günde oruç tutmak, gusül almak, Hz. Ali'yi ziyaret etmek, sığınma duasını okumak, Nubde duasını okumak, öğle vaktine yarım saat kala iki rekat namaz kılmak ve birbirini gören müminlerin belirli cümlelerle selamlaşması gibi ibadetler yapılır.

 

Bu makaleye ifade bırak