Başkan Cengiz konuştu, Özbek cevap verdi!

Galatasaray'da Divan Kurulu toplantısı yapıldı. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, yaptığı açıklamada, "Göreve gelir gelmez 60 milyon TL ödeme yaptık. Transfer yapmamızın önünde 19 milyon TL vergi ve SSK borcu ve iki futbolcumuzdan (Chedjou ve Dany) gelen transfer yasağı vardı. Bunu ödedik" diye konuştu. Daha sonra söz alan eski Başkan Dursun Özbek, "G.Saray Üniversitesi'nin konaklamasına sponsorum. Üniversitenin mobilyası mı var, bana ait. Bunlar için kar amacı gütmedim. Kurum olduğumuza göre fatura kesmek zorundasınız. Geçtiğimiz dönem için 6 milyon TL bağışta bulundum. Neden böyle yazarsınız. Makbuzlar yanımda, Divan Başkanı'na teslim ediyorum" diye konuştu. Özbek'in konuşma yaparken gözlerinin dolduğu olduğu gözlendi.

AA
14 Şubat 2018 - 13:36 | Son Güncelleme: 14.02.2018 - 16:59 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Süper Lig » Başkan Cengiz konuştu, Özbek cevap verdi!
Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, önemli mali sorunları olduğunu söyledi.

Gayrettepe Dedeman Otel'de düzenlenen Galatasaray Kulübü Divan Kurulunun şubat ayı olağan toplantısında üyelere hitap eden Mustafa Cengiz, Türkiye'nin en şeffaf kulübü olduklarını belirterek, "Bazen yanlış rakamlar çıkıyor. Bütün hesaplarımızı açıklıyoruz. Borç alacak farkımız, 3 yılda 963 milyon liradan 1 milyar 172 milyon liraya geldi. Bu rakam geçen sene 1 milyar 112 milyon liraydı." dedi.

Göreve gelmelerinin ardından 15 iş gününü geride bıraktıklarını belirten Cengiz, kulübü olağanüstü seçime götüren en önemli nedenin mali sorunlar olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Önümüzde dağ gibi sorunlar var. Bu durum geçmiş yönetimin değil, bir sürecin sonucu. Önümüze çıkan sorunlar çok büyük. Görevi aldığımızdan itibaren birçok sorunla boğuştuk. Maalesef transfer döneminin son 4 günüydü. Bugüne kadar 60 milyon liraya yakın ödeme yaptık. Önemli bölümü futbol şubesi ile vergi ve sigorta ödemelerine harcandı. Enkaz edebiyatı olsun diye söylemiyorum, birikmiş ve bugünlere gelmiş. Futbolcu transfer etmek istediğimizde, 3-4 büyük engel gördük. 19 milyon lira vergi ve sigorta borcumuz vardı. Bunu aynı gün ödeyip borçsuzluk kağıdını alarak transfer yapma hakkını kazanmamız gerekiyordu. İsimlerini vermek istemediğim, şu anda bizde oynamıyorlar, 2 futbolcunun borçlarını ödemek için de 22 milyon lira para ödedik. Göreve geldiğimizde, bunu söylemek istemiyorum ama kasada 5 kuruş para yoktu. Bize müreffeh bir kuruluş teslim edilmedi. Tabii ki böyle olacağını biliyorduk ama bu kadarını ummuyorduk."
 
Cengiz, sızlanmayı sevmediklerini, Galatasaray'ın karakterinin de bu şekilde olduğunu anlatarak. "Hızla çalıştık, öncelikli borçları kapattık. Aynı gün önce borçsuzluk kağıdını aldık, ardından da Japon oyuncunun (Yuto Nagatomo) transferini yaptık. Hala yazılıyor. Ndiaye'yi biz göndermedik. Gitmesini teknik heyetimiz de istemedi. Çok enteresan şekilde menajeri zorladı, götürdü. Sonrasında Ndiaye'nin satışından gelen paranın harcandığı söylendi. Manavdan karpuz almıyorsunuz. Transfer parasının yarısı hala gelmedi. İlk bölümü de 4-5 gün sonra bize ulaştı." diye konuştu.


Kulüp olarak kısa vadede kendi dinamiklerini harekete geçirerek gelir elde ettiklerini vurgulayan Cengiz, "Öncelikle taraftarımız destek verdi. GS Store mağazalarına koşmaları isteğimiz bir kıvılcımdı, alev topuna dönüştü. İki günde, 1 günlük ciromuzun 10 katı satış sağlandı. Yaklaşık 5,5 milyon lira ciro yapıldı. Bu rakam toplam satışlarımızın yüzde 6'sına tekabül ettiği gibi, stoklarımızın neredeyse yüzde 30'unu eritti. Müthiş bir şey." ifadelerini kullandı.

Göreve geldiklerinde Türk Telekom Stadı'ndaki 71 locanın boş durumda olduğunu hatırlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, "Taraftarımız yine sahip çıktı ve 18 loca sattık. Toplam 8 milyon 600 bin liralık satışı 15 gün içinde finanse ettiler. Hala da stada gelip geziyorlar. Lütfen kombine ve loca alarak Galatasaray'a sahip çıkılsın. Gelirde Türkiye'nin en iyisiyiz ama bu yetmez." şeklinde konuştu.


"Emlak Konut GYO ile görüşmeler sürüyor"
 
Mustafa Cengiz, Riva ile Florya projelerinin durumu ve geliştirilmesiyle ilgili Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile görüşmelere devam ettiklerini anlattı.

Emlak Konut GYO yetkilileri ile göreve başlar başlamaz bir toplantı yaptığını anlatan Cengiz, "Bizim yapmamız gereken, Florya ve Riva projeleriyle ilgili karı maksimize etmek. Minimum gelir olarak 508 milyon lira görünüyor. Karın artması için Riva ve Florya'da yapılacak konutları en yüksek fiyatlardan, en değerli Galatasaraylılara satmak durumundayız. Karımızın artması demek, Galatasaray'ın gelirlerinin artması demek. Emlak Konut GYO, Florya'da imar düzenlemesi yapmak durumunda. Görüşmeler sürüyor. İnşaat alanının artırılması konusunda çabalarımız var. Uğraşıyoruz. Umarım orada da geliri en maksimum hale getiririz." değerlendirmesinde bulundu.

Emlak Konut GYO ile yapılan proje anlaşması dosyasını birkaç kez okuduğunu belirten Cengiz, "Okudum ama bir şey göremedim. Emlak Konut GYO Başkanı'na dedim ki, 'Burada gizli mürekkeple bir şey mi var, neden gizlilik koydunuz?' Hiçbir şey yok. Sayın Başkan Dursun Özbek döneminde yapılan sözleşmede saklanacak hiçbir şey yok. Devletin haklı olarak bir takım regülasyonları var. Mahremiyet açısından görülmesi istenmiyor. Sözleşmede gerçekten bizim aleyhimize bir husus yok. Görevimiz, maksimum desteği vermek. Biz kazandıkça devlet de kazanıyor. Bundan da hiç mutsuz değiliz." şeklinde konuştu.

"Hiç kredi kullanmadık"
 
Göreve gelmelerinin ardından 60 milyon liraya yakın ödeme yaptıklarını yineleyen Cengiz, "Biz 60 milyon lirayı öderken tek kuruş banka kredisi kullanmadık. Factoring firmalarına da gitmedik." dedi.

Önlerinde aşılması gereken ciddi mali sorunlar bulunduğuna dikkati çeken Cengiz, "Bunları aşmak için çalışacağız. Üzülüyorum, Emlak Konut GYO'dan gelen 508 milyon lira kırdırıldı. Gelir 340 milyon liraya indi ve geldiği gibi gitti. Bu para 2017 yılı Şubat ayında kasaya girmeden bir gün önce, 800 milyon lira, yani 213 milyon dolar finansal borç vardı. Sonrasında para hesaba girince borç 126 milyon dolar mertebesine iniyor. Ancak şu anda fiili banka borcumuz 183 milyon dolar. Yani buradan 94 milyon dolar değil, 30 milyon dolarlık bir fark elde edebilmişiz." açıklamasında bulundu.

"Dursun Özbek'ten 28 milyon lira alacağımız da var"
 
Mustafa Cengiz, kulübün bir önceki başkanı Dursun Özbek'in alacaklarına karşılık yaptığı işlemleri anlatırken, "Dursun Özbek'ten 28 milyon lira alacağımız da var." ifadelerini kullandı.

Görevi devraldığı Dursun Özbek'in de salonda olduğunu belirten Cengiz, şöyle konuştu: "Bizim seçim günümüz 20 Ocak tarihiydi. Sayın Başkan Dursun Özbek'in, 22-23 Ocak tarihlerinde, devir teslim öncesinde yaptığı işlemler var. Kulüpten alacaklarına karşılık üç senet yapmış. Biri 7 milyon dolar, biri 12 milyon avro ve biri de 5,7 milyon lira bu senetlerin. Kendisinin esas alacağını tahsil etmesinde hiçbir beis yok. Gücümüz elverdiğince mutlaka ödememiz gerekir. Sayın Başkan, bu senetlerin dışında, B grubu hisselerimizin bir bölümünü rehin etmiş. Üzüldüğüm, buradaki rehin işlemlerinin yaklaşık 900 bin liralık vergi ve harç masrafını da kulübe ödetmiş. Bunun olmaması gerekir. Sayın Başkan üçüncü olarak da, Türkiye'deki kulüp yöneticiliğinde başka var mı bilmiyorum, sigorta olarak bir garanti daha almış. Emlak Konut GYO'dan ileride doğması muhtemel alacaklarımıza 19 milyon avroluk temlik koymuş. Hem senet alınmış hem rehin ve temlik konulmuş. Teknik olarak, bizim denetçilerimiz ile Sayın Başkan'ın kendi denetçileri görüşsün. Bizim hesaplarımıza göre borcumuz 86 milyon lira görünüyor. Fakat başka bir sorun var. Dursun Özbek'ten bugünkü kur itibarıyla 28 milyon lira alacağımız da var. Bu da sporcu cezalarından kaynaklanan bir borç. Biz, SPK'ye tabi anonim şirketiz. Bu konuyu nasıl çözer bilmiyorum ama 28 milyon lirayı ödemeye asla yetkili olamam. Genel kurul, 'Başkana bu parayı bağışlıyoruz.' derse bilemem ama ben bağışlayamam. Borcumuz olan 86 milyon liradan bu parayı düşmek durumundayım. Geriye kalan bedel için hesaplaşabiliriz."
 
Öte yandan, İtalyan ekibi Milan'ın sahibi ve üst yöneticisi (CEO) David Han Li'nin Antalyaspor maçını Türk Telekom Stadı'nda izlemesi nedeniyle, kulübün Çinli iş adamlarına satılacağı yönünde haberler çıktığını hatırlatan Cengiz, daha önce bir televizyon programında sarf ettiği, "Galatasaray satılırsa ben Galatasaray'ı bırakırım." sözlerini yineledi.
 
Özbek: G.Saray'ı zora sokacak bir uygulama içinde olmayacağım
 
Eski Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, görev  yaptıkları sürede kulübe sağladığı kasa kolaylığı ve kefaletle ilgili olarak,  "Hiçbir zaman alacaklarım konusunda Galatasaray'ı zora sokacak bir uygulama  içinde olmayacağım." dedi.
 
Dursun Özbek, görev süresi boyunca birçok projeyi hayata  geçirdiklerini dile getirerek, "Bu sezon için de yaptığımız en önemli  hizmetlerden biri kurmuş olduğumuz futbol takımı. Geçtiğimiz iki sezonda  istediğimiz neticeleri alamadık. Dolayısıyla bu sezon şampiyon olması için bir  takım kurduk. Çok da başarılı gidiyoruz. Futbol takımını oluşturan değerli  kardeşlerime ve sevgili Fatih hocaya teşekkür ediyorum. Onlar bizi sezon sonunda  şampiyonluğa taşıyacaklar. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.
 
Kendisine yönelik eleştirilerin olduğunu belirten Özbek, Galatasaraylı  bir ailenin çocuğu olduğunu kaydederek, "Her zaman Galatasaray'a hizmet etmiş bir  ailenin çocuğuyum. Hizmet edebileceğimiz her konuda biz vardık. 1986 senesinde  Dursun Özbek (yeğeni) Galatasaray'ın futbolcusuydu, sahada vefat etti,  Galatasaray için canını verdi. Ondan sonra iş hayatına atıldığım dönemlerde  okula, üniversiteye sayısız hizmetlerim var. Daha sonra spor kulübüne hizmetlerim  var. Ben de her şeyimi Galatasaray'a borçluyum." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Galatasaray'ı zora sokacak uygulama içinde olmayacağım"
 
Dursun Özbek, görev süresi boyunca kulübe kasa kolaylığı  sağladıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkanın ortağı olduğu bir kurum kasa kolaylığı yaptı. Elbette buna  ihtiyaç vardı. Galatasaray'a 90 milyon lira kasa kolaylığı yaptık, giderken senet  de aldık. Bizim yaptığımız sadece kasa kolaylığı mı? İş akışını yapabilmek için  de yaklaşık 150 milyon lira da kefaletimiz var. Bunu seve seve verdik. İkisini  topladığınız zaman yaklaşık 250 milyon lira. Bugüne kadar size hiç bunu  anlatmadım. Ben bu göreve gelmiştim, gereğini yapmak zorundayım. Görevi  bırakırken elbet kurumsal bazda yapılan bu kasa kolaylığı ve kefaleti, yasalara  uygun şekilde teminat altına almanın gereği var. Sayın Başkan'a da anlattım.  Hiçbir zaman alacaklarım konusunda Galatasaray'ı zora sokacak bir uygulama içinde  olmayacağım. Buradan da taahhüt ediyorum."
 
Kulübe 28 milyon lira borcu olduğuna yönelik açıklamaya da değinen  Dursun Özbek, "Sayın Başkan, 3 Ağustos 2016 ve 4 Ağustos 2017 tarihli Sportif AŞ  Yönetim Kurulu kararlarını okuyup, onları buradan söylenmesinin ne kadar  sakıncalı olduğunu göreceksiniz. Konu Galatasaray menfaatleri olduğu zaman ben  buradayım, gereğini yaparım. Lütfen o kararları okuyun ve siz de gereğini yapın."  ifadelerini kullandı.
 
 
Gözleri doldu, 6 milyon TL bağışta bulunduğunu açıkladı
 
Galatasaray Kulübüne kestiği faturalara da açıklık getirmek istediğini anlatan Özbek, konuşmasına şöyle devam etti: "Galatasaray'a verdiğim hizmetlerden dolayı kursağıma bir kuruş  girmemiştir. Ben otelcilik sektöründeyim, Galatasaray Kulübünün konaklamalarına  sponsorum. Galatasaray Lisesi ile Galatasaray Üniversitesinin konaklamasına  sponsorum. Onun dışında mesleğimle ilgili her konuda hizmet etmeye çalıştım.  Hiçbir birinde kar amacı ve gelir düşünmedim. Ancak bir kurum olduğunuza ve  hizmet verdiğinize göre fatura kesmek zorundasınız, yasa böyle. Kestiğimiz  faturanın ardından dönemlere yönelik, o çerçevede de bağışlarımızı yaptık. Geçtiğimiz dönem için yaklaşık 6 milyon lira bağışta bulundum."
 
"Ndiaye için 7,5 milyon euro bonservis verildi"
 
Dursun Özbek, İngiltere Premier Lig takımlarından Stoke City'e giden  Badou Ndiaye transferinde herhangi bir usulsüzlük olmadığını dile getirerek,  "Ndiaye için 7,5 milyon euro bonservis verildi. Kendisinin 2 milyon 750 bin euro  da maaşı var. Peki neden 12 milyon euro olarak yazarsınız? Neden medyaya servis  yapıyorsunuz? İyi bir iş yapmışız. 7,5 milyon euroya almışız, bunun içinde  menajer komisyonu ayrıca vardır. Neticede 16 milyon euroya sattığımıza göre,  Galatasaray aşağı yukarı 6 ayda 8 milyon euro kar etmiştir. Bu güzel bir iştir."  şeklinde görüş belirtti.
 
Cavanda transferiyle ilgili de spekülasyonlar yapıldığını aktaran  Özbek, "Cavanda'nın 1,7 milyon euro boşta kalma bedeli olduğu ve bizim de  transferi 1,8 milyon avroya yaptığımız söyleniyor. Böyle bir şey yok. Cavanda  transferi 1,8 milyon euroya yapılmıştır, bizzat benim yaptığım bir transferdir.  İyi bir transfer değildir. Yaptığımız hatalardan biri de bu transferdir. Ne  yaptığım, kim olduğum bellidir. Hiç öküzün altında buzağı aramayacaksınız. Bu  imaları reddediyorum. Galatasaray'ın şeffaflığı herkesin gözü önündedir." diye  konuştu.
 
"Hiçbir dönemde görülmeyen karalama kampanyası var"
 
Başkanların en önemli görevlerinden birinin de camia içinde  kutuplaşmayı önlemek olduğunu vurgulayan Özbek, şunları kaydetti: "Başkan ile 23 Ocak'ta bir toplantı yaptık. Bazı konuları kısaca  kendisine ifade ettim. Galatasaray'ın konularını medya üzerinden konuşmanın  kulübe büyük zarar vereceğini anlattım. Peki sonra ne oldu. Bugüne kadar  Galatasaray'dan 36 başkan, 87 yönetim kurulu geçti. O dönemlerin hiç birinde  görülmeyen bir karalama kampanyası var. Galatasaray'a zarar verecek seviyeye  ulaşan bir kampanya. Elbette şahsıma yönelik karalamalar nedeniyle üzüntülüyüm,  bununla ilgili hukuki boyutta çalışmaları başlattık. Beni en çok üzen  Galatasaray'a verilen zarar. Biz bir spor kulübüyüz, marka değerimiz var. Değerli  Başkan size burada büyük görevler düşüyor. Lütfen mümkün olduğu kadar  kullandığınız ifadelere dikkat edin. Önümüzdeki ayın başında UEFA'ya gideceğiz.  Sayın Başkan, UEFA bir haçlı organizasyonu değil. Galatasaray'a zarar verecek  konulardan lütfen sakınalım."
 
 
 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Afjet Afyonspor-Istanbulspor maçı nasıl sonuçlanır? Anket Bitiş Tarihi : 20.01.2019
oy ver
canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX