Galler Prensesi Lady Diana Spencer'ın hayatı

Prenses Diana kimdir? Prenses Diana, Prens Charles ile ne zaman evlendi? Prenses Diana ne zaman ve nasıl öldü? İşte Prenses Diana'nın hayatı hakkında bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler...

Galler Prensesi Lady Diana Spencer'ın hayatı

Prenses Diana ya da Galler Prensesi Diana Spencer, 1 Temmuz 1961 tarihinde Birleşik Krallık'ın Sandringham kentinde dünyaya geldi. 1975 yılında babası Earl Spencer 'soylu' unvanını alınca, Prenses Diana da Lady Diana Spencer adını almış oldu. İngiltere Kraliyet Tahtı'nın varisi olan Prens Charles ile 28 Temmuz 1981 tarihinde dünya evine giren Prenses Diana'nın bu evlilikten Prens William ve Prens Harry adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Prens Charles ve Prenses Diana çifti 1996 yılında boşandı. Dünya çapındaki ünü ve küresel insani yardım faaliyetlerine olan desteği sayesinde Prenses Diana her zaman 'Halkın Prensesi' olarak hatırlanacak.

 

Prenses Diana ne zaman doğdu?

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin gelini Prenses Diana, 1 Temuz 1961 tarihinde İngiltere'nin Sandringham kenti yakınlarında dünyaya geldi. Prenses Diana, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin en çok hayranlık duyulan kişisi oldu. Prenses Diana soylu bir aileye mensuptu. Soyu, İngilizlerin öne gelen isimleri Edward John Spencer, Viscount Althorp, Frances Ruth Burke Roche ve Viscountess Althorp'a dayanıyordu. Prenses Diana henüz çok gençken, annesi ve babası boşandı ve çocukların velayeti babaya verildi. Temel eğitimini evde alan Prenses Diana, daha sonra Riddlesworth Hall Okulu ve West Heath Okulu'na kaydoldu.

 

 

Edward John Spencer 1975 yılında İngiliz soylu unvanı Earl Spencer'ı aldıktan sonra kızı Prenses Diana, Lady Diana Spencer adını aldı. Gençlik döneminde utangaç bir yapısı olan Prenses Diana'nın müziğe ve dansa ilgisi vardı. Çocukları da çok severdi. İsviçre'deki Institut Alpin Videmanette'deki eğitimini bitirdikten sonra Londra'ya taşındı ve çocuklarla ilgili işlerde çalıştı. Young England Kindergarten Anaokulu'nda asistan olarak görev yapmaya çalıştı.

 

Prenses Diana ve Prens Charles'in evliliği

Prenses Diana, İngiliz Kraliyet Ailesi'ne yabancı değildi. Babası Kraliçe II. Elizabeth'e ait Park House'u kiraladığı için, çocukluğunda Prens Andrew ve Prens Edward ile büyümüştü. 1977 yılında Diana, Prens Andrew ve Prens Edward'ın büyük erkek kardeşi Charles ile tanıştı.

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin varisi olduğu için Prens Charles üzerinde büyük bir medya ilgisi vardı. Medya ve kamuoyu, Charles ve Diana çiftinin her anına tanıklık ediyordu. Son derece utangaç olan Prenses Diana bir anda kendisini moda ve popüler kültürün ana odak noktası olarak buldu. Prens Charles ve Prenses Diana, 29 Temmuz 1981'de dünya evine girdi. Çiftin düğünü tüm dünyada yayınlandı ve milyonlarca insan evlilik yeminine şahit oldu. Birçok medya kuruluşu töreni, yüzyılın düğünü olarak adlandırdı.

 

 

Prenses Diana'nın evlilik hayatı, çocukları ve boşanması

21 Temmuz 1982'de, Prens Charles ve Prenses Diana'nın ilk çocukları Prens William Arthur Philip Louis dünyaya geldi. 15 Eylül 1984 tarihinde de çiftin ikinci erkek çocukları Prens Henry Charles Albert David doğdu. Kraliyet Ailesi sorumluluklarından bunalan Prenses Diana, kendi ilgi alanlarına yönelmeye karar verdi. Desteğe ihtiyacı olan çocuklara, HIV ve AIDS virüsü taşıyan bireylere ve evsizlere yardım etmeye başladı.

Prens Charles ve Prenses Diana'nın dışarıdan bakılınca peri masallarını andıran evliliği, aslında pek de yolunda gitmiyordu. Çift yıllar geçtikçe birbirinden soğudu. Hem Prens Charles hem de Prenses Diana birbirlerini başkalarıyla aldattı. Prens Charles'ın bugünkü eşi Camilla Parker Bowles'a karşı olan ilgisi çocukluğundan beri sürüyordu. Prenses Diana depresyona girdi ve bulimiya sorunlarıyla mücadele etti. Dönemin İngiltere başbakanı John Major, Aralık 1992'de Avam Kamarası'nda İngiliz Kraliyet Ailesi'nden gelen ve çiftin ayrıldığını duyuran bildiriyi okudu. Prens Charles ve Prenses Diana 1996 yılında resmen boşandı.

 

Prenses Diana'nın ölümü

Prens Charles'tan ayrıldıktan sonra bile dünya çapındaki Prenses Diana furyası sona ermedi. Prenses Diana kendini çocuklarına, savaştan zarar gören Angola'daki kara mayını kalıntıları konusunda farkındalığın artırılması gibi hayırsever işlere adadı. Her ne kadar hayırsever işlerle uğraşmaya başlasa da Prenses Diana'nın ünü, hayatının her anında onu esir aldı. 1997 yılında Mısırlı film yapımcısı ve çapkın iş insanı Dodi Fayed ile beraber olmaya başlayınca, İngiliz gazeteleri çılgın manşetler atmaya başladı.

 

 

Paris seyahatine çıkan çift, 31 Ağustos 1997'de magazincilerden kaçmaya çalışırken trafik kazası geçirdi. Dodi Fayed ve aracın sürücüsü olay yerinde yaşamını yitirdi. Diana ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ne yazık ki birkaç saat sonra öldüğü açıklandı.

Prenses Diana'nın ani ölümü dünyada şok etkisi yarattı. Diana'nın ölümünün ardından Kraliçe II. Elizabeth açıklama yapmakta gecikti ve bu durum kamuoyunun büyük tepki vermesine yol açtı. Kraliçe II. Elizabeth en sonunda 5 Eylül 1997'de Prenses Diana için şu sözleri söyledi: 'Diana'yı tanıyan hiçkimse onu unutmayacak. Onunla tanışmayan fakat onu tanıdığını hisseden nice milyonlar onu hatırlayacak. Özellikle onun yaşamından, sıra dışı ve hareketli tepkilerinden ve ölümünden çıkarılması gereken dersler olduğuna inanıyorum. Onun anısını el üstünde tutmak için metanetinizi paylaşıyorum.'

6 Eylül 1997'de Prenses Diana'nın cenaze töreni Kensington Sarayı'nda düzenlendi. Top arabası üzerine konulan tabutu altı siyah atla taşındı. Cenaze törenine on binlerce insan katıldı ve tören tüm dünyada canlı yayınlandı. 15 yaşındaki Prens William ve 12 yaşındaki Prens Harry anneleri için son görevlerini yerine getirdi.

 

 

Prenses Diana'nın mezarı nerede?

Westminster Abbey'de gerçekleştirilen cenaze törenini, dünya çapında 2.5 milyar kadar kişi canlı olarak izledi. Diana'nın erkek kardeşi Earl Charles Spencer konuşma yaptı ve Elton John müzik performansı sergiledi. Prenses Diana'nın cenazesi, ailesinin Althorp'ta sahip olduğu evin içerisindeki küçük bir adaya defnedildi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak