Game of Thrones, oyuncuları için bir pazartesi sendromu muydu?

Game Thrones'un final sezonu yaklaşıyor. Çekimleri bittikten sonra ilk kez konuşan başrol oyuncularından Kit Harrington, GQ'ya verdiği röportajda ilginç bir noktaya değindi. "Dizi bittiğinde hepimiz ağlıyorduk ama üzüntüden mi, rahatladığımız için mi, bilmiyorum" diyen Jon Snow'cuğumuz meğer uykuya ve ailesine muhtaç kalmış.

Game of Thrones, oyuncuları için bir pazartesi sendromu muydu?

Uzun süren dizilerin kaderi

Uzun süren dizilerin kaderi

Game of Thrones tam 8 sezon sürdü. İlk yayın tarihi 17 Nisan 2011. O tarihten bu yana yüzlerce karakter öldü gitti. Sezonların tamamında oynayan 6-7 karakter var. Onlardan biri de Jon Snow, yani Kit Harrington. Ve öyle belli ki, bayağı yorulmuş.

Friends, How I Met Your Mother, The Sopranos hatta Beni Affet ve Arka Sokaklar gibi diziler de uzun sürdü. Fakat bu dizilerin oyuncuları akşam çekimlerini bitirdikten sonra ailesinin, arkadaşlarının yanına gidebiliyordu. Çünkü çekim şartları buna uygun.

Game of Thrones ise o kadar fazla ülkede, o kadar çok bölgede çekiliyor ki, oyuncular adeta göçebe yaşıyor. Devamlı yolculuk halindeler. Bizler sezonda ortalama 10 bölüm izliyoruz ama o bölümlerin çekimleri dünyanın dört bir yanında olmak üzere, aylarca sürüyor.

Harrington'ın dediğine göre rahat uyku yok, sevdiklerini tatiller hariç görmek yok, dinlenme fırsatı az. İyi yanı şöhret, para ve ortaya kaliteli bir iş koymanın verdiği haz. Tüm bu uykusuzluk, dinlenememe, iş stresi gibi hissiyatlar aslında devamlı bir pazartesi sendromu.

Yani demek ki dünyaca ünlü dizilerin oyuncularının da bir eli yağda, bir eli balda değil. Demek ki bir öğrenciyle, memurla ya da pazartesi sendromu yaşayan biriyle muhabbet etseler, gayet de bizi anlayabilecek insanlar.

"Bizim gibiler için bir lüks"

"Bizim gibiler için bir lüks"

Kit Harrington'ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer kısım şu, "9 yıldan sonra evime döneceğim. Tek bir yerde kalacağım. Arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçireceğim. Sinema sektöründen olmayanlar beni anlamıyorlar ama bu bizim gibiler için gerçekten bir lüks."

Bizden biriyle muhabbet etseler gayet anlayabilecek insanlar demiştik, peki Kit Harington'ın dediği gibi onları anlamıyor muyuz? Evet, yıllar boyunca evimizden uzak kalmıyoruz, ailemiz ve arkadaşlarımızla düzenli görüşmekten mahrum değiliz ve bu konularda onları anlayamıyoruz, doğru.

Ama birçok kişinin onları anlayamadığı ve aslında anlamayı çok istediği bir diğer husus da para ve şöhretin tadı. Dizi oyuncuları paraya ve şöhrete sahip olmak için birtakım şeylerden feragat ediyorlar evet. Ama şikayet ederken birçok kişinin hayalini yaşadıklarını da bilmeleri gerek. Çünkü bu konuda şikayet etmek biraz "motorun yaptığı dalga, köpürtmesi..." demeye benziyor.

"Ağlayalım beraber"

"Ağlayalım beraber"

Konunun başlangıcına, yani çekimlerin ardından dizi oyuncularının ağlamasına gelirsek, birçok insan bu diziyle büyüdü. Game of Thrones'u baştan itibaren izleyen bir lise öğrencisi şu anda muhtemelen iş hayatına atılmış, bekar biri şu anda evli, üniversite okuyan bir çift şu anda evli ve çocuklu olabilir.

Bu da dizinin finalinin GoT hayranları için oldukça duygusal olacağı anlamına geliyor. Final sahnesinden sonra birçok dizide gördüğümüz son sahnenin çekiminin ardından ekibin bir araya toplanması, kutlamalar, sarılıp ağlaşmalar gibi kamera arkası detayları görecek miyiz bilmiyoruz. Fakat göreceksek GoT hayranlarının da salya sümük olacağına şüphe yok. Hoşçakal ya Taht Oyunları!

Bu makaleye ifade bırak